دویچه وله فارسی:  محمد سرافراز، رئیس سازمان صدا و سیما و حمیدرضا عمادی از مسئولان شبکه “پرس تی‌وی” به حکم دادگاه عدالت اروپا به عنوان “ناقضان جدی حقوق بشر” شناخته شدند و نامشان همچنان در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند.

دادگاه عدالت اروپا شکایت محمد سرافراز، رئیس سازمان صدا و سیمای ایران و حمیدرضا عمادی، سردبیر ارشد شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان پرس ‌تی‌وی (متعلق به جمهوری اسلامی) را برای خروج از فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا رد کرد.

وکلای سرافراز و عمادی با شکایت به دادگاه عدالت اروپا خواستار خروج نام موکلانشان از فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا شده بودند. آنها تصمیم اتحادیه اروپا را “ناعادلانه و بی‌اساس” خوانده و مدعی آن شده بودند که قرار دادن نام این دو توسط اتحادیه اروپا در فهرست تحریم‌ها، “ناقض حق آزادی سفر، حق اشتغال، آزادی بیان و حق دفاع است.”

با این همه دادگاه عدالت اروپا پس از بررسی تقاضای تجدید نظر محمد سرافراز و حمیدرضا عمادی به این نتیجه رسید، که این دو “ناقضان جدی حقوق بشر” بوده و تصمیم شورای اتحادیه اروپا در راستای تحریم کردن آنان قانونی بوده است.

بر همین اساس دارایی‌های این دو مقام ایرانی در اروپا همچنان توقیف خواهد بود و خود نیز همانند سابق اجازه ورود به کشورهای اتحادیه اروپا را نخواهند داشت.

بیشتر بخوانید: رئیس جدید “صدا و سیما”، در فهرست تحریم‌شدگان اتحادیه اروپا

به گفته سازمان “عدالت برای ایران” مستقر در لندن، “این نخستین باری است که دادگاه عدالت اروپا در مورد یک پرونده حقوق بشری مرتبط با جمهوری اسلامی ایران اعلام نظر می‌کند.”

این سازمان پیش‌تر گزارش‌هایی را در مورد عملکرد سازمان صدا و سیما ارائه کرده بود که از جمله منابعی بودند که مقامات اتحادیه اروپا برای تحریم مدیران این سازمان استفاده کردند.

متهمان به “نقض حقوق بشر”

در سال ۲۰۱۳ در پی گسترش فهرست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا علیه مقامات جمهوری اسلامی، نام محمد سرافراز و حمیدرضا عمادی به اتهام همکاری با نهادهای اطلاعاتی ایران در پخش اعتراف‌های اجباری زندانیان سیاسی از تلویزیون به این فهرست اضافه شد.

بیشتر بخوانید: از پلیس سایبری تا مدیران پرس‌تی‌وی در فهرست تحریم اتحادیه اروپا

این دو مقام ایرانی نسبت به این تصمیم به دادگاه عدالت اروپا شکایت کردند و خواستار حذف نام خود از این فهرست شدند.

شادی امین و شادی صدر، مدیران سازمان “عدالت برای ایران” به همراه راینهارد مارکس، وکیل این سازمان بنا بر تصمیم دادگاه عدالت اروپا به عنوان شخص ثالث در جلسه‌ رسیدگی به این شکایت که تابستان امسال در لوکزامبورگ برگزار شد، شرکت داشتند و به پرسش‌های هیئت قضات پاسخ دادند.

در بیانیه‌ای که “عدالت برای ایران” به مناسبت صدور حکم نهایی از سوی دادگاه عدالت اروپا منتشر کرده، آمده است که این دادگاه استدلال‌های وکلای سازمان صدا و سیما برای ناصحیح خواندن گزارش‌‌های این سازمان را رد کرده و ادعاهای مطرح شده توسط شاکی را “قابل اثبات” ندانسته است.

طبق رأی دادگاه عدالت اروپا محمد سرافراز و حمیدرضا عمادی موظف به پرداخت تمام هزینه‌های دادگاه و همچنین هزینه‌های وکیل اتحادیه اروپا شده‌اند.

محمد سرافراز پنجمین مدیر سازمان صدا و سیما پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ است.