در یک محاکمه حقوق‌بشری تاریخی، «رینالدو بیگنون» دیکتاتور سابق آرژانتین به همراه ۱۴ مقام ارتشی این کشور به دلیل نقش داشتن در عملیات کرکس به زندان محکوم شدند.

Untitled-7
بیکنون ۸۸ ساله که در سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۳ حکومت آرژانتین را در دست داشت به ۲۰ سال زندان محکوم شد. او به دلیل عضویت در انجمنی غیرقانونی، آدم‌ربایی و ناپدیدشدن بیش از ۱۰۰ تن مجرم شناخته شد. بیکنون در حال حاضر در حال گذراندن حکم حبس ابد خود به جرایم مختلف نقض حقوق بشر است.
به علاوه «مانوئل کردرو پیاچنتینی» سرهنگ سابق ارتش اروگوئه نیز به دلیل ارتکاب به جرایم ضد بشریت محکوم شد. در این محاکمه، «سانتیاگو ریروس»، ژنرال سابق آرژانتین نیز به ۲۵ سال زندان محکوم شد و «میگوئل آنگل فورچی»، مامور اطلاعات آرژانتین به دلیل بازداشت غیرقانونی و شکنجه ده‌ها نفر به ۲۵ سال زندان محکوم شد. هر یک از متهمین بین ۸ تا ۲۵ سال حکم زندان گرفتند. از زمانی که این محاکمه برگزار شده است، ۵ تن از متهمین مرده‌اند. از جمله، «خورخه رافائل ویدلا»، رئیس سابق اولین حکومت نظامیان در آرژانتین.
پرونده رسیدگی به جرائم مقامات سابق ارتش آرژانتین در یک دادگاه محلی در این کشور از سال ۲۰۱۳ آغاز شد. این اولین پرونده‌ای است که برای مقامات سابق ارتش در دادگاهی در داخل یک کشور تشکیل می‌شود. شاکیان پرونده خانواده‌های قربانیان بودند.
شواهد پرونده شامل شهادت‌نامه‌های خانواده‌ها، قربانیان و اسنادی از جمله، اسناد سری اف بی آی از سال ۱۹۷۶ است. دادستانان توانستند که بر اساس انبوهی از مدارکی که از ایالات متحده آمریکا و بایگانی آمریکای لاتین به دست آورده بودند، جزئیات این عملیات مشترک را کنار یکدیگر قرار دهند.
عملیات کرکس، عملیاتی با پشتیبانی ایالات متحده بود که توسط دیکتاتورهای آمریکای لاتین برای از میان بردن مخالفان و چپ‌گرایان طرح‌ریزی شد. این عملیات از اواسط دهه ۱۹۷۰ تا اوایل ۱۹۸۰ به طول انجامید. کشورهایی چون آرژانتین، شیلی، پاراگوئه، بولیوی، اوروگوئه و برزیل در این عملیات شرکت داشتند. این کشورهای آمریکای جنوبی از قدرت پلیسی خود برای ردیابی مخالفان و چپگرایان استفاده می‌کردند. مخالفان را دستگیر می‌کردند، می‌دزدیدند، شکنجه می‌دادند و یا مفقود می‌کردند. به علاوه کودکان زنانی که دزدیده می‌شدند را از مادران‌شان جدا می‌کردند و به خانواده‌های دیگری مثل خانواده‌های مقامات ارتشی می‌سپردند.
بر اساس گزارش مرکز بین‌المللی یونسکو برای پیشبرد حقوق بشر، ۳۷۶ تن قربانی عملیات کرکس شدند.
باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا نسبت به نقش ایالات متحده در عملیات کرکس، متعهد شده است که تمام مدارک و گزارشات ثبت شده این عملیات را فاش کند. او با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: « من بر این باورم که این مسئولیت بر دوش ماست تا با صداقت و شفافیت با گذشته مقابله کنیم.»