گزارش حاضر را سازمان عدالت برای ایران بر اساس تحقیقات و بررسی‌هایی که درباره استفاده غیرقانونی مقامات ایرانی از زور و سلاح مرگبار در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸ انجام داده، تهیه کرده است. در جریان این اعتراضات صدها معترض بی‌دفاع کشته شدند.

تحقیقات عدالت برای ایران حاکی از آن است که در فاصله روزهای ۲۴ تا ۲۷ آبان ۱۳۹۸، مقامات ایران با استفاده گسترده از زور و سلاح مرگبار علیه معترضان غیرمسلحی که تهدید آنی برای زندگی کسی محسوب نمی‌شدند، مرتکب موارد نقض شدید حقوق بشر، از جمله نقض حق حیات شده‌اند.

این سازمان موارد استفاده غیرقانونی از زور و سلاح مرگبار در فاصله زمانی ۵ روز در ۳۹ شهر از ۱۵ استان ایران که به مرگ صدها نفر و زخمی شدن هزاران تن منجر شده را مستند کرده است. لازم به ذکر است که این گزارش تنها حاوی شواهدی است که عدالت برای ایران در یک بازه زمانی کوتاه و با وجود موانع جدی ایجاد شده در برابر جریان اطلاعات در ایران توسط مقامات موفق به جمع‌آوری و راستی آزمایی آنها شده است. بنابراین گزارش حاضر به هیچ وجه تمامی این وقایع را پوشش نمی‌دهد و تنها بازتاب دهنده بخشی از گستره و شدت حوادث است.

این گزارش را در اینجا و از طریق کلیک بر روی تصویر زیر بخوانید.