Yahya-Pirabbasi-j4i-1-189x2501

نام و نام خانوادگی:

یحیی(عباس) پیرعباسی

زندگینامه:

از سابقه و پیشینه او اطلاعی در دست نیست

مسئولیت‌ها:

قاضی دادگاه خانواده  تا سال ۱۳۸۸

قاضی شعبه‌های ۲۶ و ۲۸ دادگاه انقلاب از بعد از انتخابات ۱۳۸۸ تا بهمن‌ماه ۱۳۹۲

قاضی یکی از دادگاه‌های عمومی کیفری تهران از بهمن‌ماه ۱۳۹۲

موارد نقض حقوق بشر:

احکام اعدام و حبس‌های طولانی‌مدت برای معترضان به انتخابات ۱۳۸۸

یحیی(عباس) پیرعباسی به عنوان قاضی شعبه‌های ۲۶ و ۲۸ دادگاه انقلاب در  اعدام و سرکوب معترضان به انتخابات مناقشه‌برانگیز سال ۱۳۸۸ نقش داشته است. او یکی از قضات رسیدگی‌کننده به پرونده‌های بعد از انتخابات بود و احکام اعدام  و حبس‌های بلند‌مدت و سنگینی برای شماری از معترضان صادر کرده است. برگزاری جلسات دادگاه پشت درهای بسته، برگزاری محاکمه‌های چنددقیقه‌ای بدون طی کردن روال حقوقی ضروری، ایجاد وحشت در بازداشت‌شدگان، عدم رعایت استقلال قاضی از طریق قضاوت و دادستانی هم‌زمان و محروم کردن بازداشت‌شدگان از دسترسی به وکیل از جمله مواردی است که در پرونده‌هایی که قاضی پیرعباسی رسیدگی کرده اعمال شده است. به گفته برخی وکلای دادگستری “آرای چندین صفحه‌ای او همچون بیانیه‌های سیاسی و سرمقاله‌های روزنامه کیهان بود.

عدم استقلال از دستگاه‌های امنیتی و رعایت نکردن موازین دادرسی منصفانه انتقادی است که از سوی وکلای دادگستری به قاضی پیرعباسی وارد شده است. به گفته وکلایی که پرونده موکلان‌شان در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برگزار شده این شعبه همانند شعبه‌های ۱۵ و ۲۸ دادگاه انقلاب در اختیار ماموران وزارت اطلاعات بود و اغلب همان حکمی برای فعالان مدنی، سیاسی و مطبوعاتی صادر می‌شد که بازجوها در اتاق بازجویی به زندانیان سیاسی گفته بودند.

صدور ۱۸ سال زندان، تبعید به شهر برازجان و ۲۰ سال محرومیت از وکالت برای عبدالفتاح سلطانی؛ صدور  ۱۵سال زندان (۱۰ سال حبس در تبعید در شهرستان ایذه) و ۷۴ ضربه شلاق برای ضیا نبوی؛ صدور ۱۵ سال حبس تعزیری برای حسین رونقی؛ صدور ۱۲ سال حبس تعزیری برای نوید خانجانی ؛ صدور ۱۱ سال حبس، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوع‌الخروجی از ایران برای نسرین ستوده؛ صدور ۱۱ سال حبس تعزیری برای نرگس محمدی؛ صدور ۸ سال حبس تعزیری برای سعید عابدینی، کشیش مسیحی؛ صدور ۷ سال و ۴ ماه حبس تعزیری و ۳۴ ضربه شلاق برای بهمن احمدی‌امویی؛ صدور ۶ سال حبس و ۲۰ سال محرومیت از فیلمسازی و خروج از کشور برای جعفر پناهی٬ فیلمساز؛ صدور ۶ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق برای شادی صدر، وکیل دادگستری و فعال جنبش زنان؛ صدور ۶ سال زندان، تبعید به ایذه در جنوب غربی ایران و ۷۶ ضربه شلاق برای شیوا نظرآهاری٬ فعال حقوق بشر؛ صدور ۶ سال حبس تعزیری برای نازنین خسروانی، روزنامه‌نگار، و صدور یک سال حبس تعزیری و ۳۰ سال محرومیت از شغل روزنامه‌نگاری برای ژیلا بنی‌یعقوب٬‌ روزنامه‌نگار، فقط بخشی از احکام صادرشده از سوی قاضی پیرعباسی است.

غلامرضا خسروی، هانی یازرلو، محمدعلی طاهری، پیمان عارفی٬ و مهسا امرآبادی از دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی هستند که از سوی قاضی پیرعباسی به احکام سنگین محکوم شده‌اند.

انحلال شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران

در بهمن‌ماه  ۱۳۹۲  شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران منحل شد و یحیی پیرعباسی به یکی از دادگاه‌های عمومی کیفری تهران منتقل شد. به گزارش شماری از وکلای دادگستری، کم شدن پرونده‌های امنیتی یکی از دلایل انحلال شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب عنوان شده است. با این حال انتصاب پیرعباسی به ریاست دادگاه عمومی که پرونده‌های کیفری در آن بررسی می‌شود، تنزل رتبه برای او محسوب می‌شود. همچنین برخی از صاحب‌نظران اعتقاد دارند در گذشته نیز برخی از مقاماتی که به دلیل نقش‌شان درنقض حقوق بشر در فهرست تحریم‌های حقوق بشری قرار گرفته‌اند، از سمت‌های خود عزل و به پست‌هایی که خارج از توجه رسانه‌ها و فعالان حقوق بشر است گمارده شده‌اند.

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در ۲۳ فروردین‌ماه ۱۳۹۰ (۱۳ آوریل ۲۰۱۱)، یحیی(عباس) پیرعباسی را به این دلیل که در زمان ریاست شعبه‌های ۲۶ و ۲۸ دادگاه انقلاب، صادرکننده احکام بلندمدت حبس و اعدام برای شماری از معترضان بعد از انتخابات ۱۳۸۸ بوده است، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های او در اروپا توقیف خواهد شد.

 *آخرین به‌روزرسانی: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷*