Warning: Creating default object from empty value in /home/customer/www/justice4iran.org/public_html/persian/wp-content/themes/salient/nectar/redux-framework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
پرونده ناقض حقوق بشر: سهراب سلیمانی – Justice for Iran

نام و نام‌خانوادگی:

سهراب سلیمانی

زندگی‌نامه:

سهراب سلیمانی متولد ۱۳۴۳ و برادر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس است.

مسئولیت‌ها:

ـ مدیر کل زندان‌های استان تهران از ۱۳۸۰ تا خرداد ۱۳۹۵

ـ سرپرست معاونت امنیتی و انتظامی سازمان زندان‌ها از خرداد ۱۳۹۵ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر:

در ۲۸ فروردین ۱۳۹۳  ده‌ها تن از ماموران زندان اوین با همراهی ماموران امنیتی به بهانه تفتیش وسایل شخصی زندانیان به بند ۳۵۰ که محل نگهداری زندانیان سیاسی است حمله کردند و شمار زیادی از زندانیان این بند را مورد ضرب و شتم شدید قرار دادند. پس از آن با ممانعت از درمان و انتقال مصدومان به بیمارستان، ۳۲ تن از زندانیان که اغلب آنها به شدت آسیب دیده بودند به سلول‌های انفرادی منتقل شدند.

تحقیر زندانیان، تراشیدن موی سر و صورت آن‌ها، دستبند زدن به دست و پا و بستن مجروجان به تخت با دستنبد، تخریب اموال شخصی زندانیان و بی‌خبر گذاشتن خانواده‌های زندانیان مصدوم شده از وضعیت آنان از جمله موارد نقض حقوق زندانیان در این رخداد است.

سهراب سلیمانی به عنوان مدیرِ وقت کل زندان‌های استان تهران، که بر اساس قانون مسئولیت حفاظت از جان زندانیان و اجرای آیین نامه زندان‌ها را بر عهده دارد، افزون بر کوتاهی در انجام وظیفه برای حفاظت از زندانیان، پس از رخدادهای بند ۳۵۰ اوین هرگونه درگیری و ضرب‌ وشتم زندانیان بند ۳۵۰ اوین  از سوی ماموران زندان را تکذیب کرد وگفت: «تنها یک بازرسی ساده انجام شده که این بازرسی به صورت ماهانه و نوبه‌ای انجام می‌شود.»

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشریِ وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا

۲۴ فروردین ۱۳۹۶، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، سهراب سلیمانی را به دلیل نقض جدی حقوق بشر در لیست تحریم‌های حقوق بشری قرار داد. بر اساس این تحریم، دارایی‌های احتمالی سهراب سلیمانی در آمریکا توقیف می‌شود و شهروندان ایالات متحده، حق هیچ‌گونه معامله‌ای با او نخواهند داشت.

نقش سهراب سلیمانی در «حوادث بند ۳۵۰ اوین» و «انکارِ» این رویداد توسط او و «مسئولیت کنونی و راهبردی» وی در نظارت بر سازمان زندان‌ها که با ادامه «نقض حقوق زندانیان» همراه بوده‌است، از جمله مواردی است که در بیانیه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا به آن اشاره شده‌است.