نام و نام خانوادگی:

رسول جلیلی

زندگینامه:

 رسول جلیلی متولد ۱۳۴۰، شهر اقلید(در استان فارس) است. او مدرک دکترای علوم کامپیوتر گرایش سیستم‌های عامل دارد.

مسئولیت‌ها:

ـ عضو شورای‌ عالی فضای مجازی با حکم سیدعلی خامنه‌ای از ۱۳۹۰ تا کنون

ـ عضو گروه نرم‌افزار صنایع پیشرفته وزارت صنعت و معدن

 ـ عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف از ۱۳۷۴ تا کنون

 ـ عضو هیئت موسس و رئیس هیئت مدیره شرکت امن‌افزار گستر شریف از ۱۳۸۱ تا کنون

موارد نقض حقوق بشر

رسول جلیلی به سبب نقشی که در فلیترینگ سایت‌های اینترنتی و ممانعت از دسترسی شهروندان ایرانی به جریان آزاد اطلاعات داشته، مسئول است و باید در این زمینه پاسخگو باشد.

جلیلی دست‌کم از سال ۱۳۸۱ با راه‌اندازی شرکت‌های امن‌افزار گستر شریف و پیک‌آسا در فراهم کردن امکان کنترل اطلاعات و دسترسی کاربران ایرانی به سایت‌ها و شبکه‌‌های اجتماعی اینترنتی نقش داشته است. محصولات این شرکت  برای فیلترینگ سایت‌های اینترنتی از سوی بسیاری از وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های دولتی در حال استفاده است.

عضویت در شورای عالی فضای مجازی

شورای عالی فضای مجازی، عالی‌ترین نهادی است که وظیفه نظارت، سیاست‌گذاری و تصمیم‌سازی در فضای مجازی را به عهده دارد و مسئول اصلی کنترل، سانسور، فیلترینگ و تعقیب کاربران فضای مجازی در ایران است. رسول جلیلی، به عنوان عضو شورای عالی فضای مجازی در تعیین سیاست‌های کلی جمهوری اسلامی در اعمال سانسور در فضای مجازی، نقش دارد .

شورای عالی فضای مجازی در ۱۷ اسفند ‍۱۳۹۰ و به دستور سید علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده‌است. رئیس جمهور، رئیس قوه قضائیه، دادستان کل کشور، وزیر اطلاعات و فرمانده سپاه پاسداران از اعضای حقوقی شورای‌عالی فضای مجازی هستند. گفتنی است همه اعضای شورای‌ عالی مجازی از سوی رهبر جمهوری اسلامی ایران تعیین می‌شوند.

طی سال‌های گذشته بسیاری از وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی همچون فیس‌بوک و یوتیوب از سوی دولت ایران فیلتر شده‌اند و شورای عالی فضای مجازی در بسیاری از این تصمیم‌ها نقش داشته است.

SHORALFM04

رسول جلیلی از سال ۱۳۹۰ با عضویت در شورای عالی فضای مجازی، به عنوان نهادی فرادستگاهی مسئولیت سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری‌های کلی نظام در فضای مجازی را بر عهده دارد، در زمره تصمیم‌گیران در زمینه کنترل فضای مجازی است و در رابطه با نقض آزادی بیان از سوی جمهوری اسلامی مشارکت داشته است.

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا

رسول جلیلی و دو شرکت پیک‌آسا و امن‌افزار گستر شریف که از سوی او تاسیس شده‌اند، آبان ۱۳۹۱ به دلیل «ارتباط یا نقش آنها در سانسور، نقض حقوق بشر از سوی دولت ایران و حمایت از تروریسم» در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفتند. در بیانیه خزانه‌داری آمریکا  ایالات متحده آمده‌ است:

«رسول جلیلی از بهمن ۱۳۸۷  به دنبال دستیابی به تجهیزات مربوط به نظارت بر تبادل پیام کوتاه (اس‌ام‌اس) بود و از اواخر سال ۱۳۹۰  نیز فعالانه در اقدامات دولت ایران برای سانسور اینترنت نقش داشته است. شرکت امن‌افرازگستر شریف که رسول جلیلی یکی از موسسان آن است و ریاست هیئت مدیره‌اش را بر عهده دارد، با تولید نرم‌افزار فیلترینگ «سپر» نقش موثری در محدود کردن دسترسی آزاد کاربران ایرانی به جریان اطلاعات دارد.»

*آخرین به‌روز رسانی: ۳ اسفند  ۱۳۹۶*