نام و نام خانوادگی:

محمد حسینی

زندگینامه:

محمد حسینی متولد ۱۳۴۰ در شهر رفسنجان است. او دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی از دانشگاه تهران دارد. 

مسئولیت‌ها:

-عضو هیئت امنای دانشگاه اشرفی اصفهانی

-عضو هئیت علمی دانشکده الهیات دانشگاه تهران از سال ۶۹

-رایزن فرهنگی ایران در کنیا

مشاور پارلمانی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها

-معاون سازمان صدا و سیما و رئیس حوزه ریاست در زمان ریاست علی لاریجانی از سال ۱۳۷۱

-قائم مقام وزیر علوم و رئیس دانشگاه پیام نور در دولت نهم

-نماینده مردم رفسنجان (دوره پنجم) مجلس شورای اسلامی از ۷ خرداد ۱۳۷۵ تا ۶ خرداد ۱۳۷۹

-وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سابق ایران در دولت دهم از ۱۲ شهریور ۱۳۸۸ تا ۱۲مرداد ۱۳۹۲

 

موارد نقض حقوق بشر:

سید محمد حسینی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو گروه حفاظت از انقلاب اسلامی در دستگیری و سرکوب روزنامه‌نگاران مخالف  و توقیف چندین نشریه مشارکت داشته است.

سید محمد حسینی در همایشی در باره گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز که در ۲۸ مهر ۱۳۸۸در زمینه رتبه‌ ایران در جهان از نظر آزادی مطبوعات منتشر شده بود گفته بود: «هدف از اعلام رتبه ١۷۶ برای ایران ارائه چهره نامناسب از نظام است.» او به انتقاد از رسانه‌هایی پرداخت که «رسانه‌های بیگانه» می‌نامید و همچنین ماجرای کشته شدن «ندا آقاسلطان» در راه‌پیمایی‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری در تهران را «حادثه‌ای از قبل طراحی‌شده» دانست و گفت: «داستان ندا آقاسلطان که خیلی بر این باورند که این حادثه از قبل طراحی شده و قرار بود در حین وقوع از آن فیلم‌برداری شود انعکاس پیدا می‌کند و یا این که خبرنگاری برای یک گزارش دو دقیقه‌‌ای از ناآرامی‌های پس از انتخابات دو هزار پوند انگلیسی دریافت می‌کند.» پس از انتخابات ۱۳۸۸ نیز اکثر روزنامه‌های منتقد توقیف و وب‌سایت‌های مستقل فیلتر شدند. روزنامه کلمه سبز و اعتماد ملی، دو روزنامه  متعلق به دو نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری بودند که در پی محدودیت‌های رسانه‌ای پس از انتخابات توقیف شدند.

انحلال خانه سینما

وزارت ارشاد در ۱۳ دی‌ماه ۱۳۹۱ با ارسال نامه‌ای به خانه سینما این نهاد را منحل اعلام کرد. در این نامه فعالیت‌های خانه سینما فاقد وجاهت قانونی خوانده شده و از دست‌اندرکاران این نهاد خواسته شده بود که ظرف مدت ۴۸ ساعت کلیه فعالیت‌های خود را متوقف کنند. در نامه‌ای که خبرگزاری‌های ایران امروز تصویرش را منتشر کرده‌اند فعالیت‌های خانه سینما «فاقد وجاهت قانونی» خوانده شده و از دست‌اندرکاران این نهاد خواسته شده که ظرف مدت ۴۸ ساعت کلیه فعالیت‌های خود را «متوقف» کنند.

توقیف و ایجاد محدودیت برای رسانه‌ها

سید محمد حسینی در سال اول تصدی وزارت ارشاد با انتصاب محمدعلی رامین به معاونت مطبوعاتی باعث شد نشریات متعددی توقیف شوند. محمدعلی رامین در حدود ۱۳ ماه حضور به عنوان معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم مسئول ۹ لغو امتیاز، ۱۵ توقیف و ۶۱ تذکر کتبی به نشریات است. دوره یک‌ساله معاونت وی با ثبت رکورد جدیدی در توبیخ و توقیف مطبوعات منتقد دولت در تاریخ ایران همراه بود. با  وجود این، وی در مصاحبه‌ای با روزنامه شرق، بستن روزنامه‌ها را یک دروغ بزرگ خواند و مدعی شد که برخوردی دوستانه با روزنامه‌نگاران داشته است

به عنوان نمونه در ۱۱ آبان‌ماه ۱۳۸۸، نخستین جلسه‌ هیئت نظارت بر مطبوعات با حضور محمد‌علی رامین برگزار شد. در این جلسه، امتیاز روزنامه‌ «سرمایه» لغو شد. دلیل لغو امتیاز این روزنامه، تخلفات مکرر از مفاد ماده‌ ۹ قانون مطبوعات اعلام شد.

در دوم آذرماه ۱۳۸۸ هیئت نظارت بر مطبوعات به روزنامه‌های «همشهری» و «خبر» به‌ علت درج مطالب مغایر با قانون مطبوعات، تذکر کتبی ارسال و موضوع برای رسیدگی قانونی، به مرجع قضایی ارجاع شد. در این روز همچنین نشریه‌ «بهار» بروجرد توقیف شد که در گزارش رسمی منتشرشده از سوی دبیرخانه‌ هیئت نظارت بر مطبوعات، نامی از آن برده نشده است.

در ۱۴ دی‌ماه ۱۳۸۸ هیئت نظارت بر مطبوعات، به شش روزنامه‌ «جمهوری اسلامی»، «فرهنگ آشتی»، «آرمان روابط عمومی»، «کارون»، «آفتاب یزد» و «اعتماد» و همچنین هفته‌نامه‌ «پنجره» تذکر داد.

در ۱۰ اسفند ۱۳۸۸ هیئت نظارت بر مطبوعات پروانه‌ هفته‌نامه‌ سراسری «ایراندخت» و نشریه‌ استانی «سینا» را لغو کرد و به توقیف روزنامه‌ «اعتماد» رأی داد. در ۲۳ فروردین‌ماه ۱۳۸۹ نشریه «سرو» متعلق به منطقه‌ ابرکوه توقیف شد.

در ۲۴ خرداد ۱۳۸۹ هیئت نظارت بر مطبوعات به شش نشریه تذکر داد. روزنامه‌های «آفتاب یزد»، «وطن امروز»، «جمهوری اسلامی»، «پول» و هفته‌نامه‌ «بصیرت جوانان» از هیئت نظارت بر مطبوعات تذکر گرفتند. در ۳۱ خرداد ۱۳۸۹ مجوز فصلنامه‌ «فرهنگ آموزش» به‌دلیل انتشار مطالب مخالف موازین اسلامی لغو شد و ماهنامه‌ «فردوسی»، هفته‌نامه‌ «رودکی» و ماهنامه‌ «گلستانه» تذکر گرفتند.

در ۵ مهر ۱۳۹۱ محمد حسینی به خبرگزاری فارس گفته بود که با مقامات قضایی برای توقیف روزنامه شرق مذاکره کرده است. او گفته بود این روزنامه مروج فرهنگ غرب است و باید تکلیفش یکسره شود.

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در  ۱۸ مهر ۱۳۹۰ (۱۰ اکتبر ۲۰۱۱)، ۲۹ مقام ایرانی از جمله محمد حسینی  را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد. بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا محمد حسینی در دستگیری و سرکوب روزنامه‌نگاران مخالف نقش داشته است.

 

*آخرین به‌روزرسانی: ۱ تیر ۱۳۹۷*