نام و نام خانوادگی:

حجت‌الله خدایی سوری

زندگینامه:

حجت‌الله سوری متولد سال ۱۳۴۳ در سلسله لرستان است. او کارشناسی ارشد علوم سیاس از دانشگاه آزاد کرج دارد.

مسئولیت‌ها:

عضو اطلاعات عملیات سپاه غرب کشور

 معاون حفاظت و امنیت سازمان زندان‌های کشور

مسئول حراست مرکزی سازمان زندان‌های کشور

-ربیس زندان‌های امنیتی تهران (قزلحصار و رجایی‌شهر)

-رییس زندان اوین از آبان‌ماه ۱۳۸۹ تا احتمالا اوایل سال ۱۳۹۱

-نماینده دلفان و سلسله و عضو کمیسیون امنیت ملی در مجلس نهم

-مدرس مراکز آموزشی پژوهشی سازمان زندان‌ها

موارد نقض حقوق بشر:

حجت‌الله سوری به عنوان رئیس زندان اوین در سرکوب، ضرب و شتم، آزارهای روحی و جنسی زندانیان نقش داشته است. طبق منابع اطلاعاتی مختلف، شکنجه از شیوه‌های معمولی در زندان اوین است.

شکنجه و ایجاد محدودیت و فشار بر زندانیان 

سعید پورحیدر، روزنامه‌نگار که پس از انتخابات ۱۳۸۸ دو بار بازداشت شد، در باره شکنجه‌های دوران زندان می‌گوید: «عمده‌ترین آزاری که در زندان بر من گذشت شکنجه روحی و روانی (شکنجه سفید) بود و گهگاه شکنجه فیزیکی همچون ضرب و شتم در حین بازجویی، بی‌خوابی دادن و یکبار انداختن در بشکه آب سرد و یا ساعت‌ها به صورت عریان نگه داشتن در هوای سرد. از شکنجه‌های روحی و روانی نیز می‌توان به ارائه اخبار و مطالب دروغ، تهدید به زدن شلاق، وادار کردن به پذیرش اتهامات غیر اخلاقی، تهدید به بازداشت اعضای خانواده و یا دادن خبر کذب بازداشت همسر و پدر، پخش کردن صدای دخترم در یکی از جلسات بازجویی و اینکه می‌‌گفتند دختر و همسرت نیز بازداشت و در زندان هستند، تهدید به صدور احکام سنگین زندان، ممنوعیت ملاقات و تماس با خانواده می‌توان اشاره کرد.»‌ سعید پورحیدر در ادامه به تشدید مشکلات جسمی‌اش در زندان اشاره کرد و ادامه داد: «قبل از زندان به خاطر بیماری قلبی‌ام روزانه از یک قرص استفاده می‌کردم که ارمغان یک ماه سلول انفرادی برایم پس از آزادی شد استفاده روزانه سه قرص برای قلب و داروهای آرامبخش. همچنین به خاطر چهار روز اعتصاب غذا و شرایط انفرادی که در حالت طبیعی به کم کردن وزن زندانی منجر می‌شود در طول مدت یک ماه نه کیلو وزن بدنم کم شد و یک بار نیز بعد از اتمام یکی از جلسات بازجویی دچار حمله قلبی شدم.»

سعید پورحیدر با اشاره به بدرفتاری‌های انجام‌شده با دیگر زندانیان بند می‌گوید: «بسیاری از دوستان زندانی در بند ۳۵۰ اوین که تجربه حضور در سلول‌های انفرادی بندهای ۲۰۹ ، ۲۴۰ و بند دو-الف سپاه را داشتند به نوعی مورد شکنجه‌های روحی و روانی و شکنجه فیزیکی قرار گرفته بودند. در طول مدت حضورم در بند ۳۵۰ توانستم با ۱۹ نفر از دوستانی که تجربه شکنجه را از سر گذرانده بودند صحبت کنم. بیشتر شکنجه‌ها در بند وابسته به سپاه پاسداران اتفاق می‌افتاد و با توجه به سناریویی که نیروهای امنیتی برای هر زندانی تعیین می‌کردند نوع و شدت شکنجه‌ها متفاوت بود. به طور مثال اگر قرار بود دوستی حتما اعترافاتی را از او بگیرند به هر وسیله ممکن او را وادار به پذیرش اعترافات و اتهاماتش می‌کردند. در گفت‌وگویی که با دوستان داشتم آنها شرح کاملی از آنچه در سلول‌های انفرادی بر آنها گذشته است را شرح دادند. شکنجه‌های وحشتناک روحی و روانی و جسمی که با شنیدن آنها دچار اشتباه محاسباتی در اندازه‌گیری سقف وقاحت نظام در برخورد با زندانیان سیاسی می‌شویم.»

این روزنامه نگار افزود: «ضرب و شتم، ادرار کردن به سر و صورت زندانی، آویزان کردن از پا، زدن شلاق، استفاده از شوکر الکتریکی، زدن ضربات به نقاط حساس بدن و یک مورد تجاوز جنسی به صورت وحشتناک با استفاده از چسب PVC بخشی از شکنجه‌های جسمی بود که این دوستان برایم نقل می‌کردند. اعدام مصنوعی، تحقیر و توهین، بازداشت اعضای خانواده، تهدید به بازداشت و تجاوز به همسر یا دختر ، تهدید به صدور حکم اعدام، خوراندن داروهای روان‌گردان و ….. بخش کوچکی از شکنجه‌های روحی و روانی در زندان‌های جمهوری اسلامی بود که برای این ۱۹ زندانی اتفاق افتاده بود . گرچه تعداد زندانیانی که مورد شکنجه واقع شدند بیشتر از این تعداد بود اما در زمانی که من در بند ۲۵۰ بودم تنها موفق به گفت‌وگو با فقط ۱۹ نفر شده بودم، که برخی از آنان متاسفانه اعدام و برخی دیگر همچنان در حال گذراندن محکومیتشان هستند.»

در آبان‌ماه ۱۳۸۹، حجت‌الله سوری ورود میوه و بسیاری از مواد غذایی را به بند ٣۵۰ اوین ممنوع کرد و متعاقب آن تلفن‌های بند دو نسوان و بند ویژه روحانیت که در آنها زندانیان سیاسی- عقیدتی نگهداری می‌شوند مسدود اعلام کرد. در ادامه فشارها بر زندانیان سیاسی، محسن میردامادی و جمعی از زندانیان بند ٣۵۰ زندان اوین، روز ۱٧ آبان‌ماه ٨٩، از ملاقات کابینی با خانواده‌هایشان محروم شدند. حجت‌الله سوری سالن ملاقات این زندان را از ساعت یک بعد از ظهر روز ۱۶ آبان‌ماه تعطیل کرد که در نتیجه آن، زندانیان بند ٣۵۰ اوین از ملاقات با خانواده‌های خود محروم شدند.

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا
اتحادیه اروپا در ۱۸ مهر ۱۳۹۰ (۱۰ اکتبر ۲۰۱۱)، ۲۹ مقام ایرانی از جمله حجت‌الله سوری را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌‌اند از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد. بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا حجت‌الله سوری در سرکوب، ضرب و شتم، آزارهای روحی و جنسی زندانیان اوین نقش داشته است.

   *آخرین به‌روزرسانی: ۴ تیر ۱۳۹۷*