IMG_7303

حسن بابایی

نام و نام خانوادگی:

حسن بابایی

زندگینامه:

حسن بابایی دکترای حقوق بین‌الملل دارد

مسئولیت‌‌ها:

 -قاضی تحقیق دادگاه انقلاب سنندج در اوایل دهه ۸۰

-قاضی شعبه یک دادگاه عمومی و انقلاب سنندج دست‌کم از سال۱۳۸۷  تا احتمالا اسفند ۱۳۹۶

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کردستان از ۱۶ اسفند ۱۳۸۹تا ۵ اسفند ۱۳۹۶

-جانشین نماینده دستگاه قضایی در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز

  -عضو ثابت شورای معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه

-مشاور فرهنگی رئیس کل دادگستری

-هم‌اکنون قاضی دادگاه تجدید نظر تهران

موارد نقض حقوق بشر:

برگزاری دادگاه‌های ناعادلانه برای فعالان سیاسی و مدنی کردستان و محکومیت آنها به احکام سنگین حبس، تبعید و اعدام از جمله موارد نقض حقوق بشر توسط حسن بابایی، قاضی شعبه یک دادگاه عمومی و انقلاب سنندج است. بر اساس شهادت برخی زندانیان سیاسی، بابایی در بسیاری از دادگاه‌ها از حضور وکلای متهمان در جلسات محاکمه ممانعت می‌کرده و احکام سنگین حبس اغلب طی جلسات کوتاه و پس از چند سوال مختصر صادر شده است. بسیاری از افرادی که از سوی قاضی بابایی محاکمه شده‌اند، طی فرایند بازپرسی زیر شکنجه بوده و مجبور به اعتراف علیه خود شده‌اند. بی‌توجهی قاضی دادگاه به این مسئله و صدور رای بر اساس این اعترافات از دیگر موارد نقض حقوق زندانیان از سوی  این قاضی است. بر اساس همین موارد حسن بابایی به سبب نقض حقوق شهروندی این متهمان و رعایت نکردن موازین دادرسی عادلانه مسئول است و باید پاسخگو باشد.

صدور احکام اعدام و دادرسی ناعادلانه

صدور حکم اعدام برای فعالان سیاسی از جمله: انور حسین پناهی  و حبیب‌الله لطیفی، صدور ۳۰ سال زندان و تبعید به زندان شهر کاشمر در استان خراسان رضوی برای  شاکر باقی  به اتهام  محاربه و عضویت در حزب پژاک و دادرسی ناعادلانه در پرونده حبیب‌الله لطیفی، احسان فتاحیان، لطف‌الله لطیف‌پور، یاسر گلی، امیر احمدی، صفیه صادقی و فعالان فرهنگی و محیط زیست کردستان نمونه‌هایی از نقض حقوق بشر از سوی حسن بابایی هستند.

حبیب‌الله لطیفی:

حسن بابایی ۱۰ تیرماه ۸۷ طی یک دادگاه چنددقیقه‌ای حبیب‌الله لطیفی، عضو انجمن‌های «ژیانه وه»، «شاهو» و سازمان محیط زیستی «جمعیت کردستان سبز» را به  اتهام عضویت در پژاک محارب دانست و به اعدام محکوم کرد. بر اساس گفته خواهر این زندانی سیاسی از او زیر شکنجه اقرار گرفته شده و او در دادگاه تمامی اعترافاتش را رد کرد. با این حال دادگاه این مساله را نپذیرفت و علاوه بر رسیدگی نکردن به شکنجه این زندانی سیاسی اعترافات اجباری او را مبنای صدور حکم اعدام قرار داد.

احسان فتاحیان، عضو حزب کومله کردستان که ۲۰ آبان ۱۳۸۸ به دار آویخته شد یکی از زندانیانی بود که قضاوت پرونده‌اش را حسن بابایی بر عهده داشت.

احسان فتاحیان، عضو حزب کومله کردستان که ۲۰ آبان ۱۳۸۸ به دار آویخته شد یکی از زندانیانی بود که قضاوت پرونده‌اش را حسن بابایی بر عهده داشت.

 احسان فتاحیان:

احسان فتاحیان، عضو حزب کومله کردستان که ۲۰ آبان ۱۳۸۸ به دار آویخته شد یکی از زندانیانی بود که قضاوت پرونده‌اش را حسن بابایی بر عهده داشت.  احسان فتاحیان طی مدت زمان بازداشت در بازداشتگاه اداره‌ اطلاعات سنندج، برای اخذ اعترافات تلویزیونی به‌ شدت تحت فشار بود و به او گفته شده بود که اگر این کار را نکنی اعدامت می‌کنیم. او در نامه ای که قبل از اعدامش نوشت گفته بود که پس از بازداشت به مدت سه ماه کتک خورده و «شکنجه طاقت‌فرسا» را تحمل کرده است.

حسن بابایی این زندانی سیاسی را به اتهام «محاربه‌ از طریق اقدام مسلحانه‌ علیه‌ امنیت ملی کشور» به ۱۰ سال حبس تعزیری توام با تبعید در شهر رامهرمز واقع در استان خوزستان محکوم کرد، دادگاه تجدیدنظر  اما  این حکم را به اعدام تبدیل کرد. با وجود اینکه مسئولیت صدور حکم اعدام این زندانی سیاسی بر عهده قاضی بابایی نیست، او در برابر روند ناعادلانه دادرسی و اجبار متهم به اعتراف از طریق شکنجه و صدور حکم محاربه برای احسان فتاحیان مسئول است.

لطف‌الله لطیف‌پور:

لطف‌الله لطیف‌پور که در سال ۱۳۸۷ همراه با احسان فتاحیان به اتهام همکاری با کومله بازداشت و طی سه ماه بازداشت در سنندج شکنجه شد، یکی دیگر از افرادی است که از سوی حسن بابایی به ۱۶ سال زندان محکوم شد. او  در مصاحبه با سازمان اسناد حقوق بشر ایران گفته است که کل دادگاه او ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول کشید، بدون وکیل در دادگاه حاضر شد و قاضی دادگاه  فقط سه سوال از او پرسید که اجازه پاسخگویی به آنها و دفاع را نیز به متهم نداد.

یاسر گلی:

یاسر گلی، از فعالان دانشجویی سنندج، از دیگر زندانیانی است که حسن بابایی به عنوان قاضی پرونده از حضور وکیلش در دادگاه ممانعت کرده است.

صفیه صادقی:

حسن بابایی همچنین صفیه صادقی  را که سال ۱۳۸۹ بازداشت شده بود، در یک جلسه چند دقیقه‌ایی به اتهام محاربه از طریق عضویت در پژاک به ۱۵ سال زندان محکوم کرد. صفیه صادقی طی پروسه محاکمه از حق داشتن وکیل تعیینی محروم بود و در دوران بازداشت شکنجه شده بود.

امیر احمدی: 

امیر احمدی، از اعضای کومله، نیز گفته است که قاضی بابایی اجازه حضور وکیل آنها در جلسه دادگاه را نداده و پس از سوال و جواب‌های کوتاهی آنها را به احکام سنگین محکوم کرده است.

دادرسی ناعادلانه در پرونده فعالان فرهنگی و محیط زیست کردستان

صدور احکام سنگین و ناعادلانه برای فعالان فرهنگی و محیط زیست در کردستان و تحت فشار قرار دادن آنها برای اعتراف اجباری از دیگر موارد نقض حقوق بشر از سوی حسن بابایی است.

قاضی بابایی سه تن از اعضا این گروه را که آبان ۱۳۹۰ بازداشت شده بودند، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق ارتباط با احزاب اپوزیسیون به حبس تعزیری محکوم کرد. طی این حکم، وریا خسروی را به چهار سال زندان، اکبر گویلی را به دو سال زندان و کامران رحیمی را به سه سال زندان محکوم شدند.

کانال خبری پرس‌تی‌وی جمهوری اسلامی چند ماه پس از بازداشت این سه زندانی سیاسی با پخش اعترافات آنان اعلام کرد که این افراد به جرم حمل بمب و بمب‌گذاری بازداشت شده‌اند. این در حالی است که خبر شکنجه و تحت فشار قرار داشتن این افراد برای اخذ اعترافات اجباری منتشر شده بود.

*آخرین به‌روزرسانی: ۲۱ خرداد ۱۳۹۷*