دویچه‌وله:‌ دو سازمان عفو بین‌الملل و عدالت برای ایران از احتمال تخریب گورستان اعدام‌شدگان سال ۱۳۶۷ در اهواز خبر دادند. به گزارش این دو سازمان قرار است جاده کنار این قبرستان تعریض شود و خود گورستان نیز به فضای سبز تبدیل شود.

سازمان عفو بین‌الملل و عدالت برای ایران در اطلاعیه ‌مشترکی از احتمال تخریب یک گورستان حاوی اجساد اعدام‌شدگان سال ۱۳۶۷ در اهواز خبر داده‌اند.

بر اساس این گزارش گورستان مزبور حاوی ۴۴ جسد است که همگی در تابستان سال ۶۷ اعدام شده‌اند. یک کارگر ساختمانی به خانواده‌هایی که به این قبرستان رفته بودند اطلاع داده که قرار است جاده کنار گورستان تا لب قبرها تعریض شود و سپس خود محوطه اصلی گورستان نیز به فضای سبز تبدیل شود.

فیلم‌ها و عکس‌هایی که به دست سازمان عدالت برای ایران رسیده نشان می‌دهند که بولدوزرهایی در اطراف این گورستان مشغول خاک‌برداری هستند.

ماگدالنا مغربی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین الملل در این باره گفته است: «با تخریب گورهای جمعی در اهواز به نظر می‌رسد مقامات به طور بدخواهانه و عامدانه تلاش دارند که آثار جنایت‌های گذشته‌شان را از بین ببرند و خانواده‌های قربانیان کشتار سال ۱۳۶۷ را از حقوق‌شان در زمینه حقیقت، عدالت و جبران خسارت محروم کنند. این یک تعرض آشکار نسبت به عدالت است که باید فورا متوقف شود.»

این مسئول سازمان عفو بین‌الملل همچنین تاکید کرده که مقامات ایران بایستی به جای محو کردن آثار کشته‌شدگان، از این گورها مراقبت کنند تا زمانی که تحقیقات مستقل در این زمینه ممکن شود.

شادی صدر، مدیر سازمان عدالت برای ایران نیز گفته است: «طی سالیان گذشته مقامات درد و رنج غیرقابل تحملی را به خانواده‌های قربانیان اعدام‌های فراقضایی سال ۱۳۶۷ تحمیل کرده‌اند. آن‌ها خانواده‌ها را از حق دفن محترمانه عزیزان‌شان محروم کرده و آن‌ها را مجبور کرده‌اند که برای بازدید از مزار عزیزان‌شان از میان تپه‌های زباله‌ عبور کنند. حالا هم قصد کرده‌اند آرامگاه قربانیان را نابود و خاطره‌ آن‌ها از تاریخ را محو کنند.»

این گورستان که یک گورستان جمعی است در ۳ کیلومتری شرق گورستان بهشت‌آباد اهواز واقع شده است. مقامات امنیتی پس از دفن دسته‌جمعی اجساد کشته‌شدگان روی آنها را با سیمان پوشانده‌اند.

از شهر مشهد نیز گزارش‌های مشابهی به سازمان عدالت برای ایران رسیده است. بر اساس این گزارش گورستان دسته‌جمعی اعدام‌شدگان سال ۶۷ در حاشیه گورستان بهشت رضای مشهد در معرض تخریب قرار دارد.

این گورستان حاوی ۱۷۰ پیکر اعدام‌شدگان است و خانواده‌‌ها متوجه شده‌اند که بر روی گورها خاک ریخته شده است. هنوز دلیل این کار روشن نیست اما این نگرانی وجود دارد که قصد تخریب این گورستان نیز وجود داشته باشد.

در تابستان سال ۱۳۶۷ حدود ۳ هزار زندانی سیاسی که همگی حکم قطعی داشتند و در حال گذراندن احکامشان بودند با برگزاری دادگاه‌هایی مجدد و کوتاه‌مدت اعدام شدند.

ابراهیم رئیسی، مصطفی پورمحمدی، حسینعلی نیری و مرتضی اشراقی اعضای هیئتی بودند که از طرف آیت‌الله خمینی این احکام را صادر کردند.