سه وزیر دولت ایران به دلیل نقض حقوق بشر از سوی اتحادیه اروپا تحریم شدند.

منابع دیپلماتیک اروپایی به بی بی سی فارسی گفتند که حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات، محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد و مرتضی بختیاری، وزیر دادگستری در میان سری جدید مقامهای ایرانی هستند که امروز دوشنبه ۱۸ مهر (دهم اکتبر) تحریم شدند.

صادق محصولی، وزیر پیشین کشور، که مسئول برگزاری انتخابات جنجالی ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ بود، نیز در میان تحریم شدگان معرفی شده است.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشست امروز خود در لوگزامبورگ نام ۲۹ مقام دیگر حکومت ایران را به فهرست سیاه کسانی اضافه کردند که دارایی آنها توقیف می شود و برای آنها روادید سفر به کشورهای عضو این بلوک سیاسی اقتصادی صادر نمی شود.

انتظار می رود فهرست کامل تحریم شدگان سه شنبه همزمان با اجرای تحریمهای تازه منتشر شود.

اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام کرد که از افزایش شدید اعدام در ایران، از جمله اعدام افراد زیر ۱۸ سال، منزجر شده و “سرکوب گسترده شهروندان ایرانی، از جمله مدافعان حقوق بشر، وکلا، روزنامه نگاران، فیلمسازان، فعالان زنان، وبلاگ نویسان، اعضای اقلیتهای قومی و مذهبی و اپوزیسیون” را محکوم می کند.

اعضای اتحادیه اروپا از ایران خواسته اند کلیه زندانیان سیاسی را فورا آزاد کند. در این بیانیه آمده است: “اتحادیه اروپا از مقامهای ایران می خواهد از سرکوب اپوزیسیون سیاسی دست بکشد و محدودیتهای رفت و آمد و ارتباط اعضای اپوزیسیون از جمله میرحسین موسوی و مهدی کروبی را برچیند.”

اتحادیه اروپا با اشاره به افزایش اخیر ارسال پارزایت علیه شبکه های تلویزیونی خارجی از جمله بی بی سی فارسی و صدای آمریکا از حکومت ایران خواسته است به این کار و سانسور اینترنت پایان دهد.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، امروز نیز اعلام کرد که این تدابیر به منظور “اعمال فشار به ایران برای بهبود کارنامه انزجار انگیز حقوق بشرش” اتخاذ شده است.

آقای هیگ گفت: “کسانی که هدف تحریمها قرار گرفته اند، وزرای دولت، اعضای نیروهای امنیتی، کارکنان زندانها و قوه قضاییه هستند که مسئول نقض جدی حقوق بشرند. در ماههای اخیر، وضعیت حقوق بشر در ایران رو به وخامت نهاده است. در حالی که ما روز جهانی لغو اعدام را گرامی می داریم، باید به یاد بیاوریم که ایران امسال تاکنون بیش از پانصد نفر از جمله یک نوجوان ۱۷ سال را اعدام کرده است. دولت ایران اعتراضها به سوءمدیریت بر سر خشک شدن یک دریاچه در شمال غربی ایران (دریاچه ارومیه) را با خشونت سرکوب کرده و خانواده شماری از روزنامه نگاران بازداشت شده و مورد اذیت و آزار قرار گرفته اند.”

وزیر خارجه بریتانیا هشدار داد که اتحادیه اروپا به تحریم ناقضان حقوق بشر در ایران ادامه خواهد داد.

امسال وزارت امور خارجه بریتانیا در گزارش سالیانه خود در مورد وضعیت حقوق بشر و دموکراسی در جهان، کارنامه حقوق بشری ایران را در یک سال گذشته در بدترین وضعیت آن طی ده سال اخیر ارزیابی کرد. در بخشی از این گزارش از بالا رفتن آمار اعدام در این کشور در سال ۲۰۱۰ میلادی انتقاد شده است.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا عقیده دارند وضعیت حقوق بشر در ایران ظرف ماههای اخیر بدتر از گذشته شده است. اعدام افراد زیر ۱۸ سال، سرکوب آزادی‌های مذهبی و سیاسی از جمله موارد نقض حقوق بشر توسط مقام‌های ایران در هفته های اخیر عنوان شده است.

در روزهای اخیر فشار بین المللی به ایران به دلیل صدور حکم اعدام یوسف ندرخانی، به جرم گرویدن به مسیحیت، بازداشت روزنامه نگاران و مستندسازان و ارسال پارازیت روی شبکه های تلویزیونی خارجی افزایش یافته است.

در بهار امسال نیز اتحادیه اروپا ۳۲ مقام امنیتی و قضایی ایرانی دیگر را به دلیل نقض حقوق بشر مشمول مجازات‌های مشابه کرده بود.

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی، محمد علی جعفری، عبدالله عراقی، علی فضلی، حسین همدانی، از فرماندهان سپاه پاسداران، محمد علی نقدی، فرمانده بسیج، و غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضاییه، از تحریم شدگان بودند.

این تحریم‌ها جدا از تحریم‌هایی است که اتحادیه اروپا علیه دست اندرکاران برنامه اتمی ایران وضع کرده است.

در ژوییه ۲۰۱۰ اتحادیه اروپا تحریم‌هایی علیه بخش‌های بانکداری، بیمه و حمل و نقل ایران به اتهام همکاری با برنامه اتمی جنجال برانگیز این کشور وضع کرد.

این اتحادیه به ۲۷ عضو خود اجازه داد محموله هایی را که از ایران می آید یا به این کشور می رود، بازرسی کنند.

ایران این تحریمها را “ناکارآمد و غیرسازنده” خوانده و گفته است که اتحادیه اروپا از این اقداماتش “پشیمان” خواهد شد.

ایران همواره اتهام‌های نظامی بودن اهداف برنامه اتمی خود را رد کرده و می گوید با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کامل دارد.

اتحادیه اروپا همچنین چند فرمانده سپاه پاسداران را به اتهام کمک به سرکوب معترضان سوریه تحریم کرده، اتهامی که ایران نابجا می داند.

 

منبع:

http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2011/10/111010_ll_iran_eu.shtml