العربیه فارسی: پریتی پاتل، وزیر کشور بریتانیا نیز با ابراز تاسف در این خصوص گفت، دولت از سیاست خود منصرف نخواهد شد.

به دنبال دستور دادگاه حقوق بشر اروپا اولین پروازی که قرار بود شماری از پناهجویان را از بریتانیا به روآندا انتقال دهد، لغو شد.

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا از دخالت دادگاه حقوق بشر اروپا در لغو این پرواز ابراز تاسف کرد و دولت رواندا نیز چهارشنبه ۲۵ خرداد اعلام کرد از این اتفاق «ناامید» نشده و این کشور به همکاری خود با بریتانیا «متعهد» است.

پریتی پاتل، وزیر کشور بریتانیا نیز با ابراز تاسف در این خصوص گفت، دولت از سیاست خود منصرف نخواهد شد.

پیشتر بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، گفته بود از این سیاست منصرف نمی‌شود و دولت از ابتدا می‌دانست که این یک «فرآیند طولانی» با چالش‌های حقوقی بسیار خواهد بود.

از سویی دیگر، سیاست جانسون از جانب رهبران کلیسا در بریتانیا «غیراخلاقی» و «مایه شرمساری» توصیف شده است.

پرنس چارلز، ولی‌عهد بریتانیا، هفته گذشته از این طرح انتقاد کرده بود. هرچند، سخنگوی او گفت که وی در امور دولت دخالت نمی‌کند.

هفت پناهجو قرار بود با این پرواز بریتانیا را ترک کنند اما منابع آگاه دولتی تایید کرده‌اند که کلیه آنها از هواپیما خارج شده‌ و پرواز لغو شده است.

رای دادگاه حقوق بشر در حالی صادر شده است که پیشتر دادگاه عالی بریتانیا به دولت این کشور اجازه داده بود، پرواز برای انتقال شماری از پناهجویان به روآندا را انجام دهد.

دولت بریتانیا می‌گوید هدف از این طرح جلوگیری از قاچاق انسان از طریق کانال مانش است. اما انتقادات گسترده‌ای از سوی احزاب مخالف دولت و نهادهای حقوق بشری به این سیاست وارد شده است.

یک پناهجوی ایرانی که گفته شده فرمانده نیروهای انتظامی ایران بود و سال گذشته در «دادگاه مردمی آبان»‌ شهادت داده بود روز دوشنبه از این پرواز کنار گذاشته شد.