رادیو زمانه ـ نشریه واشنگتن پست از تصمیم باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا برای مجازات آن دسته از شرکت‌های خارجی و افرادی خبر داده ‌است که تکنولوژی‌های جدید و ابزار نظارت بر شهروندان را در اختیار دولت‌های نقض‌کننده حقوق بشر قرار می‌دهند.

رویترز به نقل از این نشریه گزارش داده ‌است، اوباما امروز دوشنبه چهارم اردبیهشت‌ماه (۲۳ آوریل) دستور وضع مجازات‌ها علیه این شرکت‌ها و افراد را صادر می‌کند.

به گفته یکی از مقام‌های ارشد دولت آمریکا، در حال حاضر هدف از این تحریم‌ها، شرکت‌ها و افرادی هستند که به دولت‌های ایران و سوریه با فروش سیستم‌‌های ردگیری تلفن همراه و کنترل فعالیت‌های اینترنتی شهروندان، کمک می‌کنند، اما این فهرست در آینده گسترده‌تر نیز خواهد شد.

بر اساس این گزارش در ابلاغیه اوباما ذکر شده‌ است، رسانه‌های اجتماعی و تلفن‌های همراه در عین حال که به سازمان‌های مدافع دموکراسی در خاورمیانه یاری می‌رسانند، سرویس‌های اطلاعاتی حکومت‌های استبدادی مانند ایران و سوریه را نیز قادر به نظارت بر مخالفان و مسدود کردن راه‌های دسترسی به اینترنت می‌سازند.

واشنگتن پست در انتهای گزارش خود از تحریم‌های جدید کاخ سفید علیه ایران و سوریه خبر می‌دهد که امروز (دوشنبه) اعلام خواهد شد

این ابلاغیه بر وجود چنین خطرهایی صحه می‌گذارد و تأکید می‌کند سیاست امنیت ملی ایالات متحده باید هماهنگ با تغییرات سریعی باشد که تکنولوژی در جهان ایجاد می‌کند.

در گزارش واشنگتن پست همچنین آمده ‌است، اوباما امروز در جریان سخنرانی خود در موزه یادبود هولوکاست در واشنگتن، درباره این اقدام اطلاع‌رسانی خواهد کرد. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که آمریکا انتخابات ریاست جمهوری را در پیش دارد و در آستانه این انتخابات، نقد جمهوری‌خواهان به سیاست‌های اوباما در رابطه با رخدادهای سوریه اوج گرفته ‌است.

در ادامه گزارش نوشته شده ‌است، اوباما در این مراسم از دستور بی‌سابقه‌ای به شورای اطلاعات ملی (NIE) خبر خواهد داد که بر مبنای آن این شورا باید درباره احتمال وقوع کشتار جمعی در دیگر کشورها تحقیق کند و پیشنهاد دهد که ایالات متحده در این‌باره چه می‌تواند انجام دهد.

واشنگتن پست در انتهای این گزارش همچنین از تحریم‌های جدید کاخ سفید علیه ایران و سوریه خبر می‌دهد که امروز (دوشنبه) اعلام خواهد شد.

این تحریم‌ها شامل ممنوعیت صدور ویزا برای یک مقام سوریه‌ای و ایجاد محدودیت اقتصادی برای دو نهاد سوریه‌ای و چهار نهاد ایرانی خواهد بود.

هنوز اسامی این نهادها مشخص نیست.

منبع:

 http://www.guardian.co.uk/world/2012/apr/23/obama-crackdown-cyber-oppressors