عدالت برای ایران ۷ خرداد ۱۳۹۵- باراک اوباما به عنوان اولین رئیس جمهموری آمریکا که از هیروشما دیدار می‌کند، بابت بمباران این شهر توسط ایالات متحده در پایان جنگ جهانی دوم عذرخواهی نکرد، اما او خواستار خلع سلاح هسته‌‌ای در جهان شد.

Untitled-3

باراک اوباما، امروز جمعه ۲۷ می/ ۷ خرداد برای انجام یک دیدار وارد هیروشما شد و در آنجا در پارک یادمان صلح در گرامیداشت کشته‌شدگان بمباران هسته‌ای هیروشیما به مدت ۲۰ دقیقه سخنرانی کرد.
اوباما در سخنرانی خود گفت: « ۷۱ سال پیش در یک صبح روشن و آفتابی، مرگ از آسمان بر زمین افتاد و جهان را عوض کرد. بارقه‌ای از نور و دیواری از آتش شهری را نابود کرد و نشان داد که بشر راهی برای نابودی خود دارد.»
پیش از سفر اوباما به هیروشیما، قراری از پیش تعیین شده مبنی بر عذرخواهی رئیس جمهوری آمریکا بابت بمباران هسته‌ای هیروشیما تعیین نشده یود.
رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه سخنرانی‌اش در پارک یادمان صلح گفت: « ما چرا به چنین مکانی در هیروشیما می‌آییم؟ ما می‌آییم که دریاره نیروهای وحشتناکی که در گذشته‌ای نه چندان دور رها شده‌اند، تعمق کنیم. ما می‌آییم که برای مردگان غمگساری کنیم. مردگانی که روح‌شان با ما سخن می‌گویند و از ما می‌خواهند که به درون خویش بنگریم تا آنچه هستیم و آنچه خواهیم شد را ارزیابی کنیم.»
باراک اوباما پیش از سخنرانی‌اش در دفتر یادبود موزه هیروشیما نوشت که امیدوار است جهان « همه با هم جرات آن را بیابند تا صلح را بگسترانند و به دنبال جهانی بدون سلاح هسته‌ای باشند.»
بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی دو عملیات هسته‌ای بودند که برای پایان دادن به جنگ جهانی دوم و به دستور هنری ترومن، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، علیه کشور ژاپن انجام گرفتند.
در طی این دو عملیات حدود ۲۲۰ هزار که بیش‌تر آن‌ها را غیرنظامیان تشکیل می‌دادند، جان باختند و بیش از یکصد هزار نفر بلافاصله هنگام بمباران کشته شدند.