عدالت برای ایران: دو روز پس از آن‌که سازمان عفو بین‌الملل از کشته شدن دست‌کم ۱۴۳ نفر در اعتراضات اخیر ایران به دست نیروهای امنیتی و انتظامی خبر داد، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ششم آذر از عملکرد بسیج به عنوان یکی از بازوهای اصلی سرکوب معترضان تقدیر کرده و از لزوم حضور این نیروی شبه‌نظامی در همه حوادث سخن گفته است. 

رهبر جمهوری اسلامی گفته است: «بسیج باید در همه میادین دفاع سخت، نیمه سخت و نرم آماده به کار باشد و در همه محله‌های کشور در مقابل حوادث گوناگون راهبرد و تاکتیک آماده داشته باشد.»

صحبت‌های رهبر جمهوری اسلامی در حمایت و تقدیر از عملکرد نیروهای بسیج در سرکوب معترضان اعتراضات اخیر در حالی است که در بسیاری از تصاویر منتشر شده از اعتراضات، نیروهای بسیج در حال ضرب و شتم شدید معترضان یا تخریب اموال مردم دیده می‌شوند.

علی خامنه‌ای همچنین در صحبت‌های خود با تشکر از بسیج برای آنچه که «دفاع از امنیت مردم و مقابله با اشرار و تخریبگران و آتش زنندگان اموال عمومی و خصوصی و خانه‌های مردم» خوانده از این نیرو خواسته «در هیچ زمینه‌ای غافلگیر نشده و در همه محله‌ها حضور داشته باشد.»

وی در حالی معترضان را «اشرار، تخریب ‌گر و آتش‌زن» خوانده که گزارش‌ها و شواهد فراوانی منتشر شده که در آن شاهدان از نقش مستقیم ماموران امنیتی، انتظامی و بسیج در تخریب اموال عمومی و به ویژه آتش زدن بانک‌ها سخن گفته‌اند.

رهبر جمهوری اسلامی پیشتر در ۲۶ آبان در شرایطی که اعتراضات سراسری هنوز در جریان بود با «دشمن» خواندن مردم معترض، از اعتراضات مردمی به عنوان «مفاسد» یاد کرده و گفته بود: «کسانی که این کارها را می‌کنند مردم معمولی نیستند، بلکه اشرار هستند.» او از مسئولان امنیتی خواسته بود «به وظایف خود» در برقراری آرامش در کشور عمل کنند.

درست یک روز پس از دستور خامنه‌ای به نهادهای امنیتی برای برخود و سرکوب معترضان اعتراضات اخیر بود که غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج در ایران به صراحت از نقش نیروهای بسیج در سرکوب و کشتار معترضان سخن گفت. به گزارش رسانه‌های ایران رئیس سازمان بسیج گفته است که «در موضوع اغتشاشات اخیر نیز هر جایی که ناجا از بسیج کمک خواسته است، ما نیز کمک کرده‌ایم.»

رهبر جمهوری اسلامی همواره از نقش نیروهای بسیج در سرکوب اعتراضات و مخالفان به ویژه اعتراضات سال ۸۸ و دی ماه ۹۶ تقدیر کرده است. او در جریان اعتراضات سال ۸۸ با حمایت کامل از نیروهای امنیتی و انتظامی، ضمن رد هرگونه امکان تقلب از انتخابات در خطبه‌های نماز جمعه ۲۹ خرداد خود به صراحت مسئولیت هرگونه کشتار و قتل عام معترضان را بر عهده خود آنها دانسته و خواستار سرکوب آنان شده بود.

در این میان نیروهای بسیج نیز همواره یکی از ابزارهای اصلی رهبر و نظام جمهوری اسلامی برای سرکوب بوده‌اند.

در اعتراضات دی ماه سال ۹۶ نیروهای بسیج با هدایت و فرماندهی غلامحسین غیب پرور نقشی عمده در برخورد با معترضان داشتند. شدت خشونت به کار رفته از سوی بسیج در آن زمان به حدی بود که سازمان عدالت برای ایران در اسفند ماه همان سال، با ارسال مستندات مستدل و مستحکم از جامعه جهانی خواسته بود تا مجازات هایی را علیه فرمانده وقت این نیرو در سال ۹۶ به دلیل برخورد خشونت آمیز با معترضان اعمال کند.

در جریان اعتراضات سال ۸۸ نیز، بسیج با هدایت و فرماندهی حسین طائب یکی از نهادهای اصلی در برخورد و سرکوب معترضان بود. بر اساس تحقیقات سازمان عدالت برای ایران بارزترین نقش بسیج در کشتار معترضان در سال ۸۸ در خرداد ماه آن سال روی داده که در نتیجه آن دستکم هشت نفر با شلیک گلوله مستقیم نیروهای بسیج به قتل رسیدند.

اگرچه از نظر سازمانی فرمانده بسیج از سوی فرمانده کل سپاه پاسداران منصوب می‌شود، اما به دلیل تعیین فرمانده سپاه به طور مستقیم از سوی رهبر جمهوری اسلامی، نمی‌توان نقش او را به عنوان فرمانده کل قوا در عملکرد بسیج نادیده گرفت.

حمایت‌های علنی فراوان علی خامنه‌ای از نیروهای بسیج و درخواست همیشگی او مبنی بر حضور بسیج در همه عرصه‌ها، او را تبدیل به حامی اصلی این نیرو در ایران کرده است.