ایران وایر: سازمان حقوق بشری «عدالت برای ایران» هم‌زمان با «روز جهانی حقوق بشر»، از یک بانک اطلاعاتی حاوی اطلاعات صدها مقام و نهادی که در ۴۱سال گذشته در نقض گسترده و جدی حقوق بشر در ایران نقش داشته‌اند، رونمایی کرد.

در این بانک اطلاعاتی که با نام «چهره جنایت؛ بانک اطلاعاتی ناقضان حقوق بشر در ایران» معرفی شده، پرونده بیش از ۲۲۰ مقام مسوول و ده‌ها نهاد حکومتی ناقض حقوق بشر به دو زبان فارسی و انگلیسی، با قابلیت جست‌وجو، طبقه‌بندی و دسترسی آسان در اختیار پژوهش‌گران، فعالان حقوق بشر، دادخواهان و نهادهای ذی‌صلاح بین‌المللی قرار گرفته است.
چهره جنایت تاکنون اشخاص و نهادهای مسوول را با بیش از ۴۳۰ مورد نقض حقوق بشر شناسایی کرده است که از جمله شامل ۱۵۶ مورد نقض حق حیات، ۱۰۶ مورد نقض حق آزادی تجمع، ۶۲ مورد نقض ممنوعیت شکنجه و ۴۷ مورد نقض حق آزادی می‌شود. 

در چهره جنایت، از بالاترین مقامات جمهوری اسلامی در سطح ملی تا مقاماتی که در شهرستان‌های کوچک در نقض حقوق بشر نقش داشته‌اند، صفحات اختصاصی دارند. 

این بانک اطلاعاتی هم‌چنین نموداری از مهم‌ترین نهادهای حکومتی دخیل در نقض شدید و گسترده حقوق بشر و نام و تصویر ناقضان مرتبط با این نهادها ارایه داده است. 

«محمد نیری»، حقوق‌دان و از مدیران سازمان عدالت برای ایران می‌گوید: «این بانک اطلاعاتی نشان می‌دهد که نهادهای حکومتی کلیدی، اعم از دولتی، نظامی و حتی سازمان‌های به اصطلاح فرهنگی، در نقض شدید حقوق بشر دست داشته‌اند و تغییر روسای آن‌ها هرگز به تغییر رفتار این نهادها منجر نشده است. مهم‌تر از همه این‌که نهادهایی که بر اساس قانون وظیفه محافظت از حقوق بشر و امنیت شهروندان را بر عهده دارند، در واقع گسترده‌ترین و بیشترین موارد نقض حقوق بشر را به خود اختصاص داده‌اند.» 

سازمان عدالت برای ایران که به تازگی ۱۰ ساله شده، بیشتر اطلاعات مندرج در چهره جنایت را از شهادت‌نامه‌های شاهدان و بازماندگان نقض حقوق بشر که در ۱۰سال گذشته توسط عدالت برای ایران گرفته و با سایر منابع معتبر موجود تکمیل شده‌اند، استخراج کرده است. 

برای راستی‌آزمایی و تعیین اطلاعات دقیقی چون مشخصات هویتی ناقضان و مقام آن‌ها در زمان نقض حقوق بشر، از سایر منابع، از جمله آرشیوهای موجود رسانه‌های وقت و اظهارات مسوولان جمهوری اسلامی استفاده شده است. 

محمد نیری می‌گوید: «این پایگاه داده‌ها نشان می‌دهد که ناقضان حقوق بشر در بالاترین مناصب حکومتی قرار دارند. آن‌ها در قبال ارتکاب جنایات حقوق بشری نه تنها پاسخ‌گو نبوده و مجازات نشده‌اند بلکه در بسیاری از موارد ترفیع مقام هم گرفته‌اند.»

او این بانک اطلاعاتی را ابزاری مفید و گامی مهم برای مستندسازی سازمان‌یافته موارد نقض و ثبت اطلاعات ناقضان حقوق بشر می‌داند و می‌گوید: «گام بعدی، استفاده از سازوکارهای حقوقی و سیاسی بین‌المللی برای تعقیب کیفری و پاسخ‌گو کردن این افراد و نهادها با اتکا به مدارک و مستندات جمع‌آوری شده در بانک اطلاعاتی خواهد بود.»

بانک اطلاعاتی چهره جنایت همه ناقضان و تمامی موارد ارتکاب نقض حقوق بشر از سوی آن‌ها را در بر نمی‌گیرد و به تدریج با اسناد و مدارکی که از سوی شاهدان، قربانیان و مطلعان با تاکید بر بانک بر اخذ اطلاعات درباره ناقضان حقوق بشر در قید حیات ارایه می‌شود، تکمیل خواهد شد. 

عدالت برای ایران هم‌چنین اسامی و برخی از اطلاعات صدها ناقض دیگر را در دست دارد که در حال تکمیل سایر اطلاعات مربوط به آن‌ها است. بانک اطلاعاتی چهره جنایت با دریافت اطلاعات و اسناد جدید و پس از راستی‌آزمایی آن‌ها، به طور مدام در حال به روز شدن و گسترش خواهد بود.