عدالت برای ایران: ماموران امنیتی  روز ۲۲ خرداد خبر اعدام علی چبیشاط و سیدخالد موسوی، دو زندانی عرب اهوازی را که از اسفند ماه ۱۳۹۲ به مکانی نامعلوم منتقل شده بودند، به خانواده‌های آنها اعلام کردند.

بر اساس اطلاعات رسیده به “عدالت برای ایران” ماموران اطلاعات، روز ۲۲خرداد ماه جاری خانواده چبیشاط را به شهر رامز( رامهرمز) برده و محل دفن علی چبیشاط را به آنها نشان داده‌اند. رامهرمز در فاصله  ۲۰۰ کیلومتری محل زندگی خانواده علی چبیشاط قرار دارد و رفت و آمد به محل دفن او را برای خانواده‌اش دشوار می‌کند. به خانواده سید خالد موسوی نیز گفته شده که  امروز٬ ۲۳ خرداد محل دفن او را نشان خواهند داد.

عزاداری خانواده چبیشاط پس از اعلام  خبر اعدام علی چبیشاط

عزاداری خانواده چبیشاط پس از اعلام خبر اعدام علی چبیشاط

زمان اعدام این دو زندانی به خانواده‌های آنها اعلام نشده و ماموران امنیتی برگزاری هرگونه مراسم سوگواری برای آنها را ممنوع کرده‌اند. کریم دحیمی٬ فعال حقوق بشر به عدالت برای ایران گفت که برادر و پسر علی چبیشاط  روز پنچ‌شنبه ۲۲ خرداد در پی حضور برخی اهالی روستا در منزل خانواده چبیشاط بازداشت شدند. به گفته او ماموران لباس شخصی با حضور در منزل خانواده چبیشاط نسبت به برگزاری هرگونه مراسم سوگواری هشدار دادند و این دو تن را روز جمعه، ۲۳ خرداد پس از گرفتن تعهد آزاد کردند.

سه ماه بی‌خبری خانواده‌ها از علی چبیشاط و خالد موسوی

علی چبیشاط و خالد موسوی ۲۷ اسفند  ۱۳۹۲از زندان دزفول به مکان نامعلومی منتقل  شده بودند، طی نزدیک به سه ماه گذشته تمامی تلاش‌های خانواده این دو زندانی و وکیل آنها برای کسب اطلاع از وضعیت پرونده، سلامت و محل نگهداری‌شان بی‌نتیجه بود و هیچ کدام از مقامات و نهادهای رسمی قضایی و امنیتی حاضر به پاسخگویی در این زمینه نبودند.

خانواده این دو زندانی هفته گذشته در نامه‌ای به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد؛ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد نوشتند: “بیش از دو ماه و نیم است که این دو از زندان دزفول به مکانی نامعلوم منتقل شده‌اند و از محل نگهداری فرزندان‌مان هیچگونه اطلاعی نداریم. ماموران امنیتی و قضائی جمهوری اسلامی هر از چندگاهی اطلاعات متناقض درباره فرزندانمان به ما می‌دهند.یک روز خبر اعدام و در روزی دیگر خبر آزادی یا انتقال مجدد آنان به زندان را اعلام می‌کنند. وضعیت فعلی برای همه اعضای خانواده و بستگان ما موضوعی دردآور و استرس‌زااست و چندین خانواده در معرض شکنجه روحی و روانی قرار گرفته‌اند.”

بازداشت خانواده‌ها برای پیگیری وضعیت زندانیان عرب

پاییز گذشته هنگام سفر هیات پارلمان اروپا به ایران (۲۲- ۲۷آذر ۱۳۹۲)٬ خانواده علی چبیشاط تلاش کردند که با اعضای این هیات دیدار کرده و در رابطه با وضعیت زندانیان‌شان با آنها گفت‌وگو کنند. ماموران لباس شخصی مانع از این دیدار شده و آنها را هتل  محل اقامت هیات پارلمانی بیرون کردند. پس از برگشت این افراد از تهران٬ ستاد خبری شوش رستم چبیشاط، خواهرزاده علی چبیشاط و حسن چبیشاط، برادر علی چبیشاط را  احضار  و به مدت سه روز بازداشت کرد. پرونده این افراد همچنان باز است.

سید خالد موسوی و علی چبیشاط

سید خالد موسوی و علی چبیشاط

عدالت برای ایران طی دو درخواست فوری از گزارشگران ویژه سازمان ملل در آذر ۱۳۹۲ و اردیبهشت ۱۳۹۳ خواهان رسیدگی به به بازداشت خودسرانه، شکنجه و خطر جدی اعدام علی چبیشاط و سید خالد موسوی شده بود. علی چبیشاط، خالد موسوی و سلمان چایانی متهم به دست داشتن در انفجار خط لوله گاز طبیعی چغازنیبل در نزدیکی روستای کعب خلف مسلم در مهر ماه ۱۳۹۱ بودند.

این سه زندانی پس از بازداشت به مدت هفت ماه در سلول انفرادی نگهداری شده و از دسترسی به وکیل و اعضای خانواده‌شان محروم بودند. با وجود گزارش‌هایی معتبر مبنی بر شکنجه و بدرفتاری با این سه زندانی، مقامات مسئول این پرونده با کوتاهی از انجام تحقیقات کامل، منصفانه و موثر برای شناسایی عاملان این واقعه، متهمان را مجبور به اعتراف کرده و با پخش این اعترافات از کانال تلویزیونی تحت کنترل خود از آن به عنوان یک مدرک جرم استفاده کردند. به غیر از این اعترافات اجباری، شواهد دیگری بر دست داشتن این افراد در انفجار خط لوله گاز طبیعی چغازنیبل وجود نداشت. مقامات رسمی ایران در هنگام وقوع این انفجار، آن را یک تصادف اعلام کرده بودند و احتمال وقوع خرابکاری را کاملا منتفی دانسته بودند.

علی چبیشاط، خالد موسوی و سلمان چایانی ۲۰ آبان ۱۳۹۱ در روستای کعب خلف مسلم از توابع شهرستان شوش بازداشت شدند. ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ سید محمد باقر موسوی٬ قاضی شعبه چهارم دادگاه انقلاب اهواز٬ علی چه بیشاط و سید خالد موسوی را به موجب دادنامه شماره ٩١٠٩٩٨۶١١٩٩٠١٢٢١ شعبه ۴دادگاه انقلاب اهواز به اتهام “محاربه با خدا” و “اقدام علیه امنیت ملی” از طریق انفجار لوله‌ گاز چغازمبیل به اعدام محکوم کرد. بر اساس این حکم سلمان چایانی  دیگر متهم این پرونده نیز به ۲۵ سال حبس (که باید به صورت تبعید در شهر یزد س‍‍پری شود) محکوم شد.

اعدام مخفیانه هشت زندانی عرب در یک سال گذشته

طی یک سال گذشته، از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی هشت زندانی عرب اهوازی محکوم به اعدام، بدون اطلاع خانواده و وکلای‌شان به صورت مخفیانه اعدام شدند. مسولان قضایی حتی پس ازاجرای حکم، تاریخ اعدام و محل دفن آنها را به خانواده هایشان ابلاغ نکرده اند.

هاشم شعبانی، ۳۲ ساله، معلم ادبیات عرب دبیرستان خلفیه و هادی راشدی، ۳۹ ساله، معلم شیمی دبیرستان خلیفه  که به اتهام محاربه محکوم به اعدام بودند، ۱۶ آذر ماه سال ۱۳۹۲ از زندان کارون اهواز به مکانی نامعلوم انتقال داده شدند. خبر اعدام آنها در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۲ به خانواده‌های‌شان اطلاع داده شد. همچنین غازی عباسی، عبدالرضا امیر خنافره، عبدالامیر مجدمی، جاسم مقدم پناه در تاریخ ۱۲ آبان ۱۳۹۲ از زندان کارون اهواز به مکانی نامعلوم انتقال داده شده و مدتی بعد اجرای حکم اعدام آنها به خانواده‌های‌شان ابلاغ شد.  در خرداد ۱۳۹۱ نیز سه برادر حیدریان به همراه علی شریفی به صورت مخفیانه اعدام شدند وتاکنون خانواده‌هایشان از محل دفن آنها اطلاعی ندارند.


در همین زمینه:

نگرانی از تایید حکم اعدام دو زندانی عرب اهوازی از سوی دیوان عالی کشور          

انتقال دو زندانی سیاسی عرب محکوم به اعدام به مکانی نامعلوم و فشار بر خانواده زندانیان

درخواست فوری از گزارشگران ویژه سازمان ملل: فعالان شکنجه‌شده عرب اهوازی، در خطر اعدام قرار دارند

 درخواست فوری از گزارشگران سازمان ملل متحد برای نجات زندانیان عرب و خانواده‌هایشان

نگرانی از احتمال اعدام قریب الوقوع دو زندانی سیاسی عرب اهوازی

هادی راشدی و هاشم شعبانی٬دو زندانی عرب اهوازی اعدام شدند