Warning: Creating default object from empty value in /home/customer/www/justice4iran.org/public_html/persian/wp-content/themes/salient/nectar/redux-framework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
مدیران صداوسیما در فهرست تحریم‌های اروپا باقی خواهند ماند – Justice for Iran

20194_L16x9

رادیو زمانه: حمد سرافراز، رئیس سازمان صدا و سیما و حمیدرضا عمادی، سردبیر ارشد شبکه پرس تی‌وی، به دادگاه عدالت اروپا شکایت کرده بودند تا نام‌ آن‌ها از فهرست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا حذف شود اما این دادگاه شکایت آن‌ها را رد کرد.

«عدالت برای ایران» روز چهارشنبه ۹ دسامبر / ۱۸ آذر ضمن اعلام این خبر نوشت دادگاه عدالت اروپا، عالی‌ترین نهاد قضایی اتحادیه اروپا گفته است هر دو این افراد به دلیل مسئولیتشان در پخش اعترافات اجباری زندانیان سیاسی، در نقض جدی حقوق بشر دست‌داشته‌اند.

با رأی دادگاه عدالت اروپا، این دو مسئول رسانه‌ای جمهوری اسلامی همچنان در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا باقی خواهند ماند. بدین ترتیب آن‌ها اجازه ورود به هیچ‌یک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را نخواهند داشت و دارایی‌ها و حساب‌های بانکی آنان همچنان از سوی کشورهای این اتحادیه توقیف خواهد ماند.

رئیس سازمان صدا و سیما و سردبیر ارشد شبکه پرس تی‌وی مدعی شده‌ بودند که تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر قراردادن آن‌ها در فهرست تحریم‌های حقوق بشری، «غیرعادلانه و بی‌اساس» بوده و از این رو خواهان تجدیدنظر در این حکم شده‌ بودند.

محمد سرافراز، تا پیش از آبان‌ماه ۱۳۹۳ که رئیس صدا و سیمای ایران شد معاون برون مرزی این سازمان و مدیر پرس تی‌وی بود. تحت مدیریت او بود که اعترافات زندانیان سیاسی و زندانیان متعلق به اقلیت‌های قومی، به‌ویژه زندانیان عرب و کرد، از این شبکه انگلیسی‌زبان و ۲۴ ساعته جمهوری اسلامی پخش شد و به همین دلیل او از سوی اتحادیه اروپا به‌عنوان ناقض جدی حقوق بشر شناخته شد و در اسفند ۱۳۹۱ نامش در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفت.

حمیدرضا عمادی نیز به دلیل انجام مصاحبه با مازیار بهاری، روزنامه‌نگار ایرانی – کانادایی، تحت فشار بازجویان در زندان اوین و همچنین به دلیل پخش این مصاحبه، از سوی اتحادیه اروپا تحریم شد.

این نخستین باری است که دادگاه عدالت اروپا در مورد یک پرونده حقوق بشری مرتبط با جمهوری اسلامی ایران اعلام نظر می‌کند.