– دادگاه بین‌المللی مردمی آبان، در پاسخ به خواست مکرر خانواده‌های جانباختگان برای دادخواهی از یکسو و بی‌اعتنایی نهادهای بین‌المللی و جامعه جهانی به کشتار آبان ۹۸ در ایران از سوی دیگر، تشکیل شده است. ده‌ها تن از خانواده‌ها و همینطور شاهدان عینی، از تشکیل چنین دادگاهی استقبال کرده و اعلام کرده‌اند که برای ادای شهادت در آن حضور خواهند یافت.

کیهان لندن: همزمان با سالگرد کشتار آبان، جمعی از مدافعان حقوق بشر از جمله سازمان بین‌المللی «با هم علیه اعدام» و سازمان‌های «عدالت برای ایران» و «حقوق بشر ایران» از گروهی از حقوقدانان برجسته بین‌المللی درخواست کردند تا یک دادگاه بین‌المللی مردمی را تشکیل دهند.

• «دادگاه بین‌المللی مردمی آبان» در بهمن‌ماه امسال در سه روز پیاپی در لاهه برگزار خواهد شد.

• حمید صبی به همراه رجینا پائولوس دو حقوقدانی هستند که در دادستانی دادگاه بین‌المللی مردمی آبان کار اخذ شهادت شاهدان و جمع‌آوری مدارک و اسناد برای قضات را بر عهده دارند. آنها از تمامی شاهدان عینی اعتراضات، کسانی که زخمی یا بازداشت شده‌اند و همینطور خانواده‌های جانباختگان و زندانیان می‌خواهند تا با این دادگاه تماس بگیرند و با شهادت خود به این روند دادخواهی بین‌المللی یاری رسانند.

• هیأت قضات دادگاه بین‌المللی مردمی آبان که از کشورهای آفریقای جنوبی، آمریکا، اندونزی، انگلیس، لیبی و کانادا هستند، در بهمن‌ماه امسال در لاهه گرد هم می آیند تا طی سه روز رسیدگی، شهادت شاهدان و سایر اسناد مربوط به وقایع آبان را استماع کنند. پس از آن، این حقوقدانان رأی نهایی خود را بر مبنای موازین حقوق بین‌الملل صادر خواهند کرد.

• رای دادگاه بین‌المللی مردمی آبان به این سئوال پاسخ خواهد داد که آیا مقامات جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸، مرتکب جنایت‌های بین‌المللی شده‌اند؟ و اگر آری، کدامیک از مقامات جمهوری اسلامی مسئول ارتکاب این جنایت‌های بین‌المللی هستند؟

• دادگاه بین‌المللی مردمی آبان، در پاسخ به خواست مکرر خانواده‌های جانباختگان برای دادخواهی از یکسو و بی‌اعتنایی نهادهای بین‌المللی و جامعه جهانی به کشتار آبان ۹۸ در ایران از سوی دیگر، تشکیل شده است. ده‌ها تن از خانواده‌ها و همینطور شاهدان عینی، از تشکیل چنین دادگاهی استقبال کرده و اعلام کرده‌اند که برای ادای شهادت در آن حضور خواهند یافت.

• اولین بار برتراند راسل و ژان پل سارتر یک دادگاه بین‌المللی مردمی برای رسیدگی به جنایات جنگ ویتنام تشکیل دادند که به «راسل تریبونال» معروف شد و از آن زمان به بعد، در بسیاری از پرونده‌های جرائم بین‌المللی که توسط جامعه بین‌المللی نادیده گرفته شده، دادگاه‌های بین‌المللی مردمی تشکیل شده‌اند تا وظیفه دادخواهی و روشن کردن حقیقت را بر عهده بگیرند.

• قضات و حقوقدانان دادگاه بین‌المللی مردمی آبان همگی داوطلبانه و با هدف برقراری عدالت در حق قربانیان کشتار آبان کار می‌کنند. در دادگاه تمامی ضوابط بین‌المللی رسیدگی حقوقی رعایت خواهد شد از جمله اینکه از نماینده جمهوری اسلامی ایران دعوت خواهد کرد که به همراه وکلایش برای دفاع در جلسه حاضر شود.

• علاوه بر شهادت شاهدان، تمامی اسناد و مدارکی که تا کنون در مورد کشتار معترضان توسط سازمان‌های حقوق بشری جمع‌آوری شده‌اند و یا تا زمان برگزاری این دادگاه جمع‌آوری خواهند شد به آن ارائه می‌شود.

• از جمله این اسناد، مجموعه بیش از ۱۲۰۰ ویدئوی گردآوری شده از اعتراضات است که به دقت، تاریخ‌گذاری شده و به ترتیب زمان و شهر محل وقوع مرتب شده‌اند. همچنین گزارش‌های تحقیقی سازمان‌ عدالت برای ایران و سازمان حقوق بشر ایران است که تمرکزشان بر استفاده نیروهای انتظامی و امنیتی از سلاح علیه معترضان و کشتار آنان بخش دیگری از این مجموعه اسناد است.

• تازه‌ترین گزارش «عدالت برای ایران» که همزمان با نخستین سالگرد اعتراضات آبان منتشر می‌شود، مروری دارد بر وقایع منتهی به کشته شدن نخستین نفر در کل کشور که در جریان اعتراضات شهر سیرجان اتفاق افتاده است. مجموعه گزارش‌های تحقیقی «کشتار آبان ۹۸ به روایت هر شهر»، ترتیب زمانی وقایع در هر شهر، محل دقیق وقوع آنها، شکل استفاده از قوای قهری توسط نیروهای حکومتی و نیز هویت افراد و نهادهایی را مشخص می‌کنند که باید به دلیل مسئولیت‌شان در ارتکاب موارد فاحش نقض حقوق بشر و جرائم بین‌المللی تحت تحقیق و پیگرد قرار گیرند.

برای اطلاعات بیشتر:
شماره واتس‌اپ تریبونال برای تماس شاهدان و خانواده‌های جانباختگان:۰۰۴۴۷۷۷۰۰۵۷۰۰۷

معرفی قضات دادگاه بین‌المللی مردمی آبان:

• Colleen Rohan, International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia (ICTY), International Criminal Lawyer, Extraordinary Criminal Court for Cambodia (ECCC), and other international courts
• Dr Carla Ferstman, Senior Lecturer, School of Law, University of Essex, and member of the expert groups for the Convention against Torture Initiative
• Elham Saudi, Co-founder and Director of Lawyers for Justice in Libya, Visiting Professor at the Helena Kennedy Centre for International Justice and a former Associate Fellow in the International Law Programme at Chatham House.
• Nursyahbani Katjasungkana, Prosecutor of the Women’s International War Crimes Tribunal on Japan’s Military Sexual Slavery, Organiser of the People’s Tribunal on Indonesia
• Wayne Jordash QC, International Criminal Lawyer, Extraordinary Chambers in the Courts of Cambodia (ECCC), International Court of Justice and International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia (ICTY), and other international courts
• Zak Yaccob, Former Justice, South Africa Constitutional Court خواندن و چاپ در نسخه پی دی اف