Warning: Creating default object from empty value in /home/customer/www/justice4iran.org/public_html/persian/wp-content/themes/salient/nectar/redux-framework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
ادامه بازداشت یکتا فهندژ و نبیل تهذیب – Justice for Iran

14446196_1436232036392230_5487343015582879233_n-1

یکتا فهندژ و نبیل تهذیب دو تن از فعالان محیط زیست بازداشت شده در شیراز همچنان در بازداشت‌گاه اطلاعات شیراز (پلاک ۱۰۰) هستند و به اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام متهم شده‌اند.

براساس گزارش‌های رسیده به عدالت برای ایران، بهنام عزیزپور، سعید حسنی و اسماعیل روستا با قرارهای وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به‌طور موقت و تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده‌اند. این سه فعال محیط زیست، ۱۰ روز آخر بازداشت را در بخش قرنطینه زندان عادل آباد شیراز در کنار زندانیان با جرایم عادی و شرایط بهداشتی بسیار وخیم گذرانده‌اند.

یکی از نزدیکان این فعالان به عدالت برای ایران گفته است که آنها در زمان بازجویی مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند و بازجویان با مشت به صورت و پهلوی بازداشت‌شدگان ضربه می‌زدند.بازجویی‌ از این افراد با چشم‌بند و روبه دیوار و همراه با توهین و تهدید و فشار برای دادن تعهد بوده است.

یکتا فهندژ سعدی، نوشین زنهاری، بهنام عزیزپور، سعید حسنی، رامین شیروانی و اسماعیل روستا از فعالان محیط زیست ۲۶ تیر ۱۳۹۵ در حالی‌که در منزل شخصی یکی از دوستان‌شان در حال گفت‌وگو در مورد مسائل محیط زیست بودند از سوی ماموران اداره اطلاعات شیراز دستگیر و به بازداشتگاه اطلاعات شیراز، معروف به پلاک ۱۰۰ منتقل شدند. روز ۲۷ تیر ماه نیز نبیل تهذیب و نعیم قائد شرفی، دو شهروند بهایی دیگر در ارتباط با همین پرونده، دستگیر شده بودند.

نعیم قائدشرفی یک روز بعد، در تاریخ ۲۸ تیر ماه و نوشین زنهاری و رامین شیروانی نیز در ۲۳ و۳۱ مرداد ماه به قید وثیقه‌های ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بودند.

به نظر می‌آید بهایی بودن برخی از فعالان این گروه از دلایل دستگیری این فعالان محیط‌ زیستی است که در روزهای تعطیل، اقدام به پاک‌سازی طبیعت در اطراف شیراز می‌کردند.

اداره اطلاعات شیراز، خانواده بازداشت‌شدگان را برای اطلاع‌رسانی درباره وضعیت فرزندان‌شان تهدید کرده و از آنها خواسته بود که از اطلاع‌رسانی در این رابطه خودداری کنند.

یکتا فهندژ سعدی، شهروند بهایی که به دلیل فعالیت‌های محیط‌ زیستی‌اش بازداشت شده، پیش از این نیز در بهمن ۱۳۹۰ و اسفند ۱۳۹۲ بازداشت و بازجویی شده بود. او با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد بود و یک هفته قبل از دستگیری سوم، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده بود.