عدالت برای ایران: با وجود اینکه هنوز هیچ پرونده قضایی برای بازداشت شدگان اخیر در خوزستان تشکیل نشده است، شبکه انگلیسی زبان جمهوری اسلامی، “پرس تی وی” (Press TV) آنها را به عنوان تروریست معرفی کرد.

با گذشت حدود سه ماه از بازداشت معترضان عرب، خانواده های بازداشت شدگان همچنان نمی دانند آنها در کجا زندانی هستند. آنها از حق داشتن وکیل محروم بوده اند و ملاقاتی با خانواده های خود نداشته اند. در شرایطی که بازداشت شدگان از امکان ملاقات و دسترسی به وکیل محرومند و خانواده های آنها در بی خبری مطلق از وضعیت آنها به سر می برند، شبکه تلویزیونی پرس تی وی در تاریخ ۱۴ مارچ (۲۴ اسفند ۱۳۹۰) درگزارشی با عنوان “گروههای تروریستی الاهواز در خوزستان” فیلم مصاحبه هایی با بازداشت شدگان شهر اهواز، حمیدیه و شوش را منتشر کرد که مشخص نیست چگونه و تحت چه شرایطی تهیه شده است.

اعضای خانواده یکی از بازداشت شدگان که در فیلم پرس تی وی به عنوان عضو “گروه تروریستی” الاهواز معرفی شده است به “عدالت برای ایران” گفته اند که نام این بازداشتی نه در دادسرای انقلاب اهواز و نه در دادسرای عمومی و سایر مراجع قضایی دیگر این شهر، ثبت نشده و هیچ پرونده ای تاکنون برای وی تشکیل نشده است. یکی از اعضای خانواده وی گفت: “من به وکیل مراجعه کردم برای پیگیری کار او. وکیل از من پرسید: پرونده اش کجاست؟ گفتم: من به هر کجا مراجعه کردم گفته اند پرونده ای ثبت نشده. وکیل پرسید: خودش کجا زندانی است؟ گفتم: ما نمی دانیم. در چند باری هم که تماس گرفته فقط اجازه داشته احوالپرسی کند و نمی توانسته بگوید کجاست. وکیل آخرش گفت: من چطور وکالت کسی را بپذیرم که نه پرونده اش معلوم است کجاست و نه خودش؟!”

براساس قوانین ایران نشان دادن چهره و بردن نام متهمانی که هنوز محکومیتشان در دادگاه ثابت و حکمشان قطعی نشده، ممنوع و به عنوان افترا، قابل تعقیب است. با این وجود، شبکه پرس تی وی که زیر مجموعه معاونت برون مرزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی است، تصاویر و اسامی برخی از بازداشت شدگانی که تنها دو ماه از بازداشت شان می گذرد و هنوز پرونده ای برایشان در مراجع قضایی تشکیل نشده است، چه رسد به اینکه برعلیه شان حکم قطعی صادر شده باشد را منتشر کرده است. پخش این فیلمها مصداق بارز نقض حقوق بازداشت شدگان خوزستان از سوی این شبکه است.
در بخشی از فیلم پخش شده از پرس تی وی، مصاحبه ای با احمد دبات، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات اربعین امسال شهر شوش انجام شده است که وی در آن به انفجار لوله نفت و تیراندازی به خانه ها و نیروی انتظامی اعتراف می کند. در همین بخش مصاحبه ای نیز با سجاد بیت عبدالله (کعبی) انجام شده که وی نیز به عملیات مسلحانه اعتراف می کند.
سعید دبات، برادر احمد دبات و پسر عمه سجاد بیت عبدالله در مصاحبه با عدالت برای ایران می گوید: “کاملا مشخص است که هر دو، به شدت شکنجه شده اند تا به کارهای نکرده اعتراف کنند. در فیلم کاملا معلوم است که دندانهای هر دو شکسته است. عکسهای قبل از بازداشت هر دوی اینها نشان می دهد که حالت دندانها و صورتشان تحت شکنجه شدید کاملا تغییر کرده است.”

 

 

 

 

چپ، تصویری از احمد دبات پیش از دستگیری، راست، احمد دبات در فیلم پرس تی وی در حالی که شکستگی دندانهای بالا کاملا مشخص است

احمد دبات و سجاد پور عبدالله

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

احمد دبات و سجاد بیت عبدالله، پیش از بازداشت

 

 

 

 

 

 

 

 

تصویری از سجاد بیت عبدالله در فیلم پرس تی وی که کاملا شکستگی دندانهای سمت چپ بالا را نشان می دهد

پس از انتشار فیلم پرس تی وی، این فیلم به صورت وسیعی از طریق بلوتوث در شهر شوش پخش شده است. مادر یکی از بازداشت شدگان که مشخصاتش نزد ما به دلایل امنیتی محفوظ است به عدالت برای ایران گفت: “از وقتی که فیلم پخش شده، وقتی به ستاد خبری (اداره اطلاعات) شوش می رویم می گویند:” برای چه آمده اید؟ فیلمش هم که پخش شد که بچه های شما تروریست هستند. دیگر اینجا نیایید!”
مقامات امنیتی و قضایی استان خوزستان در ماههای اخیر بیش ۶۰ معترض را در شهرهای شوش و اهواز بازداشت کردند. یکی از این بازداشت شدگان، محمد کعبی بود که بیست روز پس از دستگیری، در ۱۳ بهمن به خانواده اش اعلام شد که در زندان کشته شده است. جسد وی تا کنون به خانواده اش تحویل داده نشده است.

در فیلم پرس تی وی همچنین اساسا اینکه فردی با نام محمد کعبی وجود خارجی داشته انکار شده است و کل موضوع کشته شدن او ساختگی و جعلی نمایانده می شود. این در حالی ست که عدالت برای ایران از طریق منابع موثق نزدیک به خانواده محمد کعبی اطمینان دارد که فرد یاد شده نه تنها وجود خارجی داشته بلکه هم خود و هم پدر و همسر وی جزو بازداشتی های شهر شوش بوده اند. همسر و پدر وی هم اکنون آزاد شده اند.

مقامات امنیتی جسد وی را تاکنون به خانواده تحویل نداده اند و به این ترتیب راهی برای انکار وجود او پیدا کرده اند. در فیلم پرس تی وی صحبتی از ناصرآلبوشوکه به میان نیامده است چرا که عکسی از جسد او پیش از دفن منتشر شده و جسد وی در شهرستان رامشیر دفن شده است. و بدین ترتیب انکار وجود ناصرآلبوشوکه برای مقامات امنیتی ممکن نبوده است.

ناصرآلبوشوکه درفشان، کشته شده دیگری بود که چهار روز پس از دستگیری، خانواده از مرگ وی در بازداشتگاه مطلع شدند اما مقامات اداره اطلاعات اهواز تنها زمانی اجازه دفن جسد را به خانواده وی دادند که اطمینان یافتند مراسم عزاداری برگزار نخواهد شد.  ناصر آلبوشوکه در زمان مرگ، ۱۹ سال داشته است.
با وجود اینکه خانواده ناصر آلبوشوکه درفشان از همان زمان اطلاع از کشته شدن وی، پرونده شکایتی در دادسرای اهواز تشکیل دادند، تاکنون مقامات قضایی هیچگونه پاسخی به آنان در مورد علت و چگونگی مرگ نداده اند. هرچند پرونده هنوز باز است.

کمال آلبوشوکه، از اعضای خانواده فرد مقتول به عدالت برای ایران گفته است: “مقامات اداره اطلاعات اهواز فقط به خانواده گفته اند که “کار ما نبوده” اما هیچ توضیحی درباره اینکه چطور ممکن است آنها کاری نکرده باشند و یک آدمی که در بازداشت است مرده باشد و این همه آثار شکنجه روی بدنش مانده باشد نداده اند.”

تاکنون بیشتر از ۶۰ نفر توسط نیروهای امنیتی به اتهام های شعار نویسی بر روی دیوار برای تحریم انتخابات پارلمانی پیش رو و تغییر عقیده مذهبی و گرایش به مذهب سنی بازداشت شده اند. همانطور که گفته شد، بررسی های “عدالت برای ایران” تایید می کند که دو نفر از بازداشت شدگان در زندان و در اثر شدت شکنجه های وارده کشته شده اند.

عدالت برای ایران همچنان پیگیری های خود را در مورد روشن شدن وضعیت بازداشت شدگان، جلب توجه نهادهای حقوق بشری به این سرکوب و شکنجه و همچنین معرفی مسئولان آن ادامه خواهد داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر مطالب زیر را بخوانید:
فراخوان عدالت برای ایران برای شناسایی مسئولان قتل بازداشت شدگان در خوزستان

مسئولان کشته شدن معترضان بازداشتی در خوزستان از مصونیت برخوردارند

فیلم پرس تی وی در نشانی زیر قابل دیدن است:
http://www.presstv.ir/Program/231645.html

 

برخی از بازتابهای مطبوعاتی این گزارش:

گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی

سایت بی بی سی فارسی: یک نهاد مدافع حقوق بشر، پرس تی‌وی را متهم به نقض حقوق بازداشت‌‌شدگان خوزستان کرد

رهسا نیوز: یک نهاد مدافع حقوق بشر، پرس تی‌وی را متهم به نقض حقوق بازداشت‌‌شدگان خوزستان کرد

یک سازمان حقوق بشری، پرس تی وی را به نقض حقوق بازداشت شدگان خوزستان متهم کرد

ندای سبز آزادی: نقض حقوق بازداشت شدگان خوزستان توسط پرس تی وی