عدالت برای ایران، ۱۰ اسفند ۱۳۹۶: دبیرکل سازمان ملل در تازه‌ترین

دبیرکل سازمان ملل آنتونیو گوترش

گزارش خود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران اعلام کرده که خانواده‌های جان‌باختگان و ناپدیدشدگان کشتار ۶۷ از وی خواسته‌اند با مداخله موثر، جمهوری اسلامی را وادار کند به آزار و اذیت آنان پایان دهد.
عدالت برای ایران از این این گزارش که به نشست جاری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه شده استقبال می‌کند.
این گزارش نشان می‌دهد که خانواده‌های جان‌باختگان و ناپدیدشدگان کشتار ۶۷ و مدافعان حقوق بشر همچنان به دلیل تلاششان برای کشف حقیقت درباره کشتار ۶۷ مورد آزار و اذیت، ارعاب و پیگرد قانونی قرار می‌‌گیرند.
دبیر کل سازمان ملل به عنوان مثال به پرونده راحله راحمی‌‌پور که به دلیل پیگیری سرنوشت برادرش، که در دهه ۶۰ زندانی سیاسی بوده، از طریق گروه کاری ناپدیدشدگان قهری سازمان ملل با اتهامات امنیتی مواجه و دستگیر شده اشاره می‌کند. او در شهریور ۱۳۹۶ بازداشت شد و به اتهام “تبلیغ علیه نظام” از طریق ارسال شکایت به سازمان ملل، در انتظار محاکمه است.
بخش دیگری از این گزارش به فضای ارعاب و وحشت که به وسیله قوه قضاییه و دستگاهای امنیتی ایجاد شده می پردازد. در این گزارش همچنین به نقض آزادی‌های اساسی از جمله آزادی بیان، تشکل و گردهمایی مسالمت‌آمیز اشاره شده و همچنین گزارش شده که افراد را به دلیل اقدامات مسالمت‌جویانه‌شان برای دستیابی به این آزادی‌ها با اتهامات مربوط به امنیت ملی تحت تعقیب قضایی قرار می‌دهند.
آقای گوترش از تعداد زیاد اعدامی‌ها، به خصوص محکومان زیر سن قانونی، اعترافات اجباری، مجازات‌های بی‌رحمانه و غیر انسانی، تبعیض سیستماتیک علیه زنان و دختران، سرکوب معترضان در دی‌ماه ۱۳۹۶، رفتار تبعیض‌آمیز دولت ایران با گروه‌های دینی، اتنیکی و اقلیت‌های جنسی و از بازداشت و محاکمه‌های ناعادلانه افراد دو‌تابعیتی انتقاد کرد.

بیشتر بخوانید
https://justice4iran.org/persian/reports/un-working-group-rahemipour/
https://justice4iran.org/persian/publication/call-for-action/joint-statement/