روز یکشنبه ۳۰ اکتبر برنامه ای در شهر دلفت هلند برای گرامیداشت یاد و خاطره قربانیان سیاسی دهه شصت و زندانیان سیاسی قتل عام شده تابستان ۶۷  و همبستگی با زندانیان سیاسی در ایران برگزار شد.

این برنامه که با همکاری کُمیتهٔ زنان، کانون دانشجویان ایرانی در هلند و کانون دوستداران فرهنگ و هنر سازماندهی شده بود با سخنرانی مرجان افتخاری زندانی سیاسی دهه ۶۰ و نویسنده کتاب “یادها و دیدگاه ها” آغاز شد.

وی در سخنرانی خود به ضرورت طرح گفتمان دادخواهی و جست و جوی راهکارهای عملی برای آن پرداخت و نظرات خود را در این رابطه  ارائه داد.

پس از آن سارا تبریزی شاعر جوان مقیم هلند چند شعر خود را برای حاضرین خواند.

در بخش دیگر برنامه، شادی امین از سوی سازمان عدالت برای ایران به ارائه گزارشی از تحقیق حول شکنجه و آزار جنسی در زندانهای دهه ۶۰ پرداخت.

او به انگیزه های انجام این تحقیق و همچنین چالش هایی که در پروسه انجام آن با آن روبرو بودند پرداخت و گفت: “یکی از مهمترین چالش های ما در انجام این تحقیق علاوه بر مشکلاتی چون معضلات امنیتی آوردن نام افراد و یا عدم دسترسی به منابع موثق در مورد برخی از شهادت ها، مشکل برخورد خانواده ها و جامعه روشنفکری به مقوله تجاوز و ازار جنسی و سختی پذیرش آن و مهم تر از همه طرح آن به صورت علنی بود.” او در جای دیگری از صحبتش به حمایت بسیار جدی زندانیان سیاسی در انجام این تحقیق اشاره کرده و گفت :”اینکه ما از چنین اعتمادی از سوی این دوستان برخوردار گشتیم برای ما مایه خوشوقتی ست و از سویی نیز نمایانگر این است که آنها طرح روایات مربوط به شکنجه و آزار های جنسی در آن دوره را برای بازگویی این تاریخ ضروری می دانند.”

وی عنوان کردکه ما موفق شدیم در رابطه با اعدام دختران باکره قبل از اعدام که سالهاست از سوی نیروهای مختلف طرح میشود به مستنداتی دست یابیم که تا کنون ارائه نشده است. این گزارش به دو زبان انگلیسی و فارسی به زودی منتشرخواهد شد.

در پایان برنامه به سوالات حاضرین از سوی سخنرانان پاسخ داده شد و از طرف برگزارکنندگان لوح زیبایی به یاد و خاطره زندانیان سیاسی و کشته شدگان دهه ۶۰ در بین حاضرین توزیع شد.