آخرین مطالبعدالت برای ایران در رسانه‌های دیگر

اعتراض دو نهاد حقوق بشری نسبت به تخریب گور دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در اهواز

By ۱۱/۰۳/۱۳۹۶ اردیبهشت ۵ام, ۱۳۹۷ No Comments

صدای آمریکا: دو نهاد مدافع حقوق بشر نسبت به تخریب گور دسته‌جمعی تعدادی از زندانیان سیاسی در اهواز هشدار دادند.

عفو بین‌الملل و نهاد عدالت برای ایران در اطلاعیه‌ای مشترک از تخریب گور دسته‌جمعی که گفته می‌شود دست‌کم ۴۴ نفر اعدامی تابستان ۱۳۶۷ در آنجا دفن شده‌اند ابراز نگرانی کردند.

به گفته این اطلاعیه مشترک، این تخریم موجب از بین رفتن شواهد جرم و امکان دادخواهی خواهد شد.

این دو نهاد می‌گویند براساس فیلم‌ها و عکس‌هایی که به سازمان غیردولتی عدالت برای ایران رسیده و توسط عفو بین‌الملل بررسی شده، مشخص شده که بولدوزرها بر روی یک پروژه‌ ساخت‌و‌ساز درست در کنار گورهای دسته‌جمعی در اهواز مشغول به کار هستند و تپه‌ایی از خاک و زباله اطراف گور دسته‌جمعی را فراگرفته است.

مقام‌های ایران هیچ اظهار نظر رسمی در این‌ باره نکرده‌اند.

در نسخه‌ای از بیانیه سازمان عدالت برای ایران که به صدای آمریکا نیز ارسال شده است آمده: قرار است بلوک‌های سیمانی که نشان گورهای دسته‌جمعی است با خاک یکسان شده و آن منطقه به منظور احداث یک «فضای سبز» یا مرکز تجاری پاکسازی شود.

شادی صدر، مدیر سازمان عدالت برای ایران، در این باره گفته است: طی سالیان گذشته مقامات درد و رنج غیر قابل تحملی را به خانواده‌های قربانیان اعدام‌های فراقضایی سال ۱۳۶۷ تحمیل کرده‌اند. آن‌ها خانواده‌ها را از حق دفن محترمانه عزیزان‌شان محروم کرده و آن‌ها را مجبور کرده‌اند که برای بازدید از مزار عزیزان‌شان از میان تپه‌های زباله‌ها عبور کنند. حالا هم قصد کرده‌اند آرامگاه قربانیان را نابود و خاطره‌ آن‌ها را از تاریخ محو کنند.

در دهه شصت خورشیدی جمهوری اسلامی ایران هزاران زندانی و مخالف سیاسی را در تهران و شهرستان‌های دیگر اعدام کرد.

نهاد عدالت برای ایران از تخریب گورهای جمعی در حاشیه گورستان بهشت رضا در شهر مشهد، استان خراسان رضوی نیز مطلع شده است.

سال گذشته خانواده آیت‌الله منتظری یک فایل صوتی منتشر کرد که او در آن سران اعدام‌های سال ۶۷ را مورد انتقاد قرار داده است.

ابراهیم رئیسی که به تازگی نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران بود، ۲۸ سال پیش با حکم آیت‌الله خمینی، رهبر وقت جمهوری اسلامی ایران، به همراه مرتضی اشراقی (دادستان)، حسینعلی نیری (حاکم شرع)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) دست به کشتار گسترده مخالفان سیاسی در زندان‌ها زدند و آیت‌الله حسینعلی منتظری در دیدار با آنها، این اقدام را «بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی» دانست و گفت که تاریخ از آنها به عنوان «جنایتکار» یاد خواهد کرد.