اطلاعیه‌های مطبوعاتیفعالیت‌های عدالت برای ایران

اطلاعیه دوم سازمان عدالت برای ایران: چهار توصیه به شرکت کنندگان در تجمع برای شناسایی ناقضان حقوق بشر

By ۱۰/۱۲/۱۳۸۹ دی ۲۶ام, ۱۳۹۳ No Comments

سازمان عدالت برای ایران یکی از مهمترین وظایف خود را تهیه پرونده های حقوقی برای آمران و عاملان نقض گسترده و شدید حقوق بشر در ایران و پیگیری این پرونده ها در مراجع بین المللی قرار داده است؛ تا اینان بدانند که جنایاتشان بی عقوبت نخواهد ماند و از سوی دیگر قربانیان نقض حقوق بشر در ایران، همه آنهایی که برای آزادی و دموکراسی مبارزه می کنند، امیدشان به آینده افزون شود. انتشار اسامی، عکسها و جزییات اعمال ناقضان حقوق بشر همچنین باعث ایجاد ترس در میان آنها، چه آنهایی که شناسایی شده اند و چه آنهایی که هنوز شناسایی نشده اند خواهد شد و همین موضوع، به کاهش نقض حقوق بشر از سوی آنان خواهد انجامید.در پی اولین اطلاعیه سازمان عدالت برای ایران برای شناسایی ناقشان حقوق بشر، تعداد قابل توجهی ای میل به دستمان رسید که حاوی اطلاعات و عکسهای زیادی از کسانی بود که در سرکوب تجمعات مردم و سایر شکلهای دیگر نقض حقوق بشر نقش داشته اند. ما در حال طبقه بندی این اطلاعات و تکمیل آنها با استفاده از منابع دیگر هستیم.
– در صورت درگیری با نیروهای امنیتی، اعم از نیروی انتظامی، اطلاعات، سپاه و بسیج، مهمترین موضوع، فیلمبرداری و عکسبرداری از صورتهای آنان و همینطور گرفتن کارتهای شناسایی آنان است. حتی اگر موفق به گرفتن یا نگه داشتن کارتهای شناسایی آنان نشدید، حتی المقدور از کارتها عکس بگیرید یا مشخصات آنها را به خاطر بسپارید. عکسها و فیلمهای حضور در سرکوب تجمعات مردمی و تصویر کارت ها در کنار هم بهترین سند شرکت این افراد در نقض حقوق بشر است.
–    در صورتی که در صحنه خاصی مانند تیراندازی به معترضان، زیر گرفتن آنها با ماشین، حمله به معترضان و ضرب و شتم شدید آنها و…حضور داشته اید، بلافاصله تمامی مشاهدات خود را با همه جزییاتی که دارید مکتوب کنید؛ ذکر دقیقه مکان، زمان و سایر ویژگی های آن واقعه لازم است. نوشته های شما به عنوان اسناد شاهدان عینی در روند پیگیری پرونده های ناقضان حقوق بشر در مراجع بین المللی بسیار مهم هستند.
–    شماره های وسایل نقلیه ای را که در سرکوب استفاده می شوند، اعم از سواری، وانت، موتورسیکلت یا حتی آمبولانس و تاکسی، یادداشت کنید. این شماره ها به ما کمک می کند بفهمیم و بتوانیم ثابت کنیم کدام نهادها در سرکوب مردم دخالت دارند یا همکاری می کنند.
–    نوع لباسی که سرکوب کنندگان می پوشند بسیار به تشخیص آن که آنها به کدام نیرو وابسته اند و از چه کسی یا چه کسانی دستور می گیرند کمک می کند. همینطور توصیف اسلحه هایی که در دست دارند، اعم از سلاح گرم، چاقو، باتوم، شوکر برقی، گاز اشک آور و… هم در شناسایی این نیروها کارساز است و هم در تهیه گزارشهای مربوط به شیوه سرکوب و نقش حقوق مردم در ایران.
تمامی دیده ها و شنیده های شما در این مورد بسیار مهم و تعیین کننده است . این اطلاعات هر چه سریعتر ثبت و ضبط بشود، دقیقتر و مفیدتر خواهد بود. برای حفظ امنیت، از فرستندگان می خواهیم ای میلهای ناشناس و یک بار مصرف را برای تماس با ما به کار گیرند. لطفا یک بار دیگر تمامی مشاهدات خود را از زاویه شناسایی ناقضان حقوق بشر مرور کنید وهرچه سریعتر به ما ای میل بزنید. یا این اطلاعات را به دوستان و آشنایان خود در خارج از کشور میل کرده و از آنها بخواهید که آنها را در اختیار سازمان عدالت برای ایران بگذارند.