عدالت برای ایران: قطع پخش پرس تی وی و سایر شبکه های دولت ایران در اروپا گامی به سوی احترام به حقوق بشر است

شرکت ماهواره ای “یوتل ست” Eutelsat  پخش ۱۹ کانال تلویزیونی و رادیویی جمهوری اسلامی ایران از طریق ماهواره هاتبرد  را از ۲۴ مهرماه متوقف کرد. عدالت برای ایران از تصمیم توقیف پخش این شبکه ها من جمله پرس‌تی‌وی استقبال می کند. پیشتر هم در سوم آوریل ۲۰۱۲، نهاد رسانه ای مونیخ پخش پرس‌تی‌وی را از ماهواره آلمانی  ”سس آسترا” SES ASTRA متوقف کرد. این تصمیم پس از شکایت پرس تی وی، در تاریخ ۱۱ سپتامبر از سوی دادگاه عالی مونیخ تایید شد. همچنین “آفکام”  (Ofcom)، نهاد نظارت بر رسانه ها در انگلستان، در ژانویه ۲۰۱۲ پس از این که پرس تی وی از پرداخت جریمه محکومیت مربوط به شکایت مازیار بهاری، روزنامه نگار ایرانی- کانادایی بابت پخش اعترافات دروغین و تحت شکنجه او سرباز زد، اجازه پخش پرس‌تی‌وی را در بریتانیا لغو کرد.

عدالت برای ایران، به عنوان یک سازمان مدافع حقوق بشر، بارها از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو خواسته بود پرس‌تی‌وی را به دلیل پخش اعترافات دروغین و اجباری زندانیان سیاسی، و همکاری در نقض حقوق بشر در فهرست تحریم های حقوق بشری قرار دهد. عدالت برای ایران همچنین از دولت های اروپایی خواسته است تا مسئولیت پرس تی وی و مدیران آن را در نقض حقوق بشر به رسمیت بشناسند. سخنگوی یوتل ست، خانم ونسا اکنور، روز ۲۴ مهرماه اعلام کرد که به دلیل تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران، شبکه های تلویزیونی زیرمجموعه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از این پس نمی توانند برنامه های خود را از طریق ماهواره هاتبرد در اروپا و سایر نقاط جهان پخش کنند. عدالت برای ایران معتقد است تحریم و توقف پخش پرس‌تی‌وی به هر دلیلی که عنوان شده، در نهایت گامی موثر برای احترام به حقوق بشر است.
برنامه های پرس تی وی یکی از ابزارهای دولت ایران برای معرفی روزنامه نگاران، فعالان حقوق بشر و فعالان سیاسی به عنوان مجرم، تروریست یا حامی فعالیت های تروریستی بوده است تا فعالیت های آنان را بی اعتبار کند .این شبکه، قوانین اروپایی مربوط به رسانه ها، مانند اصل استقلال و بی طرفی، احترام به حریم خصوصی، شأن انسانی و حق پاسخگویی متقابل را نقض می کند.
پرس تی وی در همکاری مستقیم با وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران، حقوق زندانیان را با ضبط و پخش اعترافات تلویزیونی تحت شکنجه و فشار نقض می کند. سپاه پاسداران و  وزارت اطلاعات هر دو توسط دولت ایالات متحده امریکا به دلیل نقض شدید حقوق شهروندان ایرانی تحریم شده اند. علاوه بر این بسیاری از فرماندهان و مقامات این دو سازمان توسط اتحادیه اروپا تحریم شده اند و از ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا منع شده و دارایی هایشان در این کشورها مسدود شده است. همچنین عزت الله ضرغامی، مدیر صدا و سیما نیز از فروردین ۱۳۹۱ به دلیل پخش دادگاه های نمایشی و اعترافات اجباری زندانیان سیاسی در فهرست تحریمهای حقوق بشری اتحادیه اروپا قرار گرفته است.
شبکه تلویزیونی پرس تی وی به عنوان بخشی از دستگاه تبلیغاتی جمهوری اسلامی، نه تنها به کرات و به وضوح از معیارهای حرفه ای استقلال و بی طرفی رسانه ها  تخطی کرده است بلکه حق پاسخگویی (right to reply) را که مطابق قوانین بین المللی حاکم بر رسانه ها یک حق بنیادین است، از افراد و نهادهایی که در برنامه های مختلف آن مورد افترا یا نسبت دروغ قرار گرفته اند، سلب کرده است. در عین حال، بسیاری از کسانی که در برنامه های پرس تی وی به آنها نسبت ناروا داده می شود یا در زندان هستند و توانایی دفاع از خود و پاسخگویی را ندارند، و یا در داخل مرزهای ایران زندگی می کنند و به دلایل امنیتی ناگزیر به سکوت می شوند. همکاری نزدیک پرس تی وی با نهادهای اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی باعث ایجاد ارعاب حتی میان برخی از کسانی که در خارج از ایران اقامت دارند و حیثیت حرفه ای یا حریم خصوصی آنها توسط این شبکه تلویزیونی مورد تجاوز قرار گرفته، شده است.
از آنجا که پرس تی‌وی همچنان از طریق بیش از ده ماهواره در نقاط مختلف در حال پخش است، عدالت برای ایران به کارزار خود برای پاسخگوکردن پرس تی وی و مسوولینش به ویژه مدیر شبکه، محمد سرافراز و مدیر اتاق خبر، حمیدرضا عمادی در قبال نقض گسترده حقوق بشر، ادامه می دهد و همچنان خواهان این است که این نهادهای بین المللی پرس تی وی را به عنوان یک شخصیت حقوقی و شخصیت های حقیقی مسئول آن را به دلیل نقض شدید حقوق بشر  مورد تحریم قرار دهند.

برای اطلاعات بیشتر در اینباره، گزارش ویژه عدالت برای ایران در مورد پرس تی وی و مطالب زیر را مطالعه کنید:

«کات! پخش پرس تی وی باید متوقف شود.»

http://justiceforiran.org/persian/wp-content/uploads/2012/06/CutTakePressTVofftheAir-Farsi.pdf

عدالت برای ایران خواستار تحریم چهار مقام و نهاد مسئول نقض حقوق زندانیان عرب شد

http://justiceforiran.org/uncategorized/ashton-arab/

زندانیان عرب در دادگاه از اعتراف گیری تحت شکنجه پرده برداشتند

http://justiceforiran.org/persian/news/arab-court/

 

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram