بی‌بی‌سی‌ فارسی: گروه کاری بازداشت های خودسرانه سازمان ملل از جمهوری اسلامی ایران خواست تا زینب جلالیان، فعال سیاسی کرد و تنها زندانی سیاسی زن محکوم به حبس ابد را “فورا” آزاد کند.

به گزارش سازمان عدالت برای ایران، در این بیانیه دولت ایران موظف شده تا مسئولان نقض حقوق این فعال سیاسی کرد را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

زینب جلالیان، در ۲۰ اسفند ماه سال ۱۳۸۶ به اتهام همکاری با حزب آزاد کردستان (پژاک) دستگیر شد.

نهادهای حقوق بشری می‌گویند خانم جلالیان در ۸ سال گذشته بدون مرخصی در حبس بوده است و به دلیل “شکنجه و شرایط زندان سلامت خود را از دست داده” است.

براساس گزارش نهادهای حقوق بشری، “زینب جلالیان طی دوران حبس به بیماری ناخونک چشم مبتلا شده و هم‌اکنون با از دست دادن توانایی دیدن دور در هردو چشم در معرض نابینایی قرار دارد. او همچنین طی سال‌های بازداشت به عفونت شدید روده و خونریزی داخلی مبتلا شده و نیاز به درمان فوری و تخصصی دارد. با وجود اعلام آمادگی خانواده زینب برای تقبل هزینه درمان او، ماموران امنیتی تا کنون با انتقالش به خارج از زندان برای درمان موافقت نکرده‌ و در آخرین اقدام اسفند سال ۱۳۹۴ اعزام او به بیمارستان را مشروط به گروگان نگه‌داشتن یکی از اعضای جوان خانواده‌اش کرده‌اند.”

گروه کاری بازداشت‌های خودسرانه سازمان ملل با توجه به خطر صدمه غیرقابل جبران بر سلامت جسمانی زینب جلالیان، “جبران حقوقی متناسب با این پرونده را آزادی فوری و ترمیم تمامی خسارات وارد شده” به زینب جلالیان دانسته است.

گروه کاری بازداشت‌های خودسرانه زیرمجموعه شورای حقوق بشر سازمان ملل است. پنج کارشناس مستقل این نهاد پس از تحقیق درباره بازداشت‌های خودسرانه، ‌نظر خود را به دولت‌ها اعلام کرده و خواهان پاسخگویی آنها می‌شوند.

گروه کاری بازداشت‌های خودسرانه سازمان ملل تاکنون در مورد تعداد کمی از پرونده‌های مربوط به ایران رای به غیرقانونی بودن بازداشت و زندانی کردن داده است که از آن جمله می‌توان به پرونده بازداشت میرحسین موسوی، ‌مهدی کروبی و زهرا رهنورد، از رهبران حرکت‌های اعتراضی پس از انتخابات ۱۳۸۸در ایران و عبدالفتاح سلطانی و نسرین ستوده،‌ وکلای دادگستری اشاره کرد.