شرایط برای قدریه قادری زندانی سیاسی کرد و فهیمه اسماعیلی، زندانی سیاسی عرب که در کانون اصلاح و تربیت یاسوج دوران حبس خود را سپری می‌کنند سخت‌تر شده است.

Untitled-111
به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، دادستانی ارومیه با درخواست مرخصی قدریه قادری مخالفت کرده و اداره اطلاعات یاسوج پس از انتشار خبر ضرب و شتم و توهین به فهیمه اسماعیلی در تلاش است که برای او پرونده سازی کند.
در این گزارش آمده است که دادستانی ارومیه با تقاضای مرخصی قادری با وجود بیمار بودن او مخالفت کرده است و او باید به دلیل آنچه دادستانی ارومیه «امنیتی بودن پرونده» این زندانی سیاسی خوانده است تا ۹ ماه آینده که دوران محکومیتش به پایان می‌رسد بدون داشتن حق مرخصی و عفو در زندان بماند.
قادری به اتهام همکاری با حزب کارگران کردستان در سال ۹۰ دستگیر و از سوی دادگاه انقلاب ارومیه به ۱۰ سال حبس محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر به هفت سال کاهش یافت. او از خردادماه ۹۰ در زندان به سر می‌برد. او پس از بازداشت بیش از دو ماه در بازداشتگاه ستاد خبری اطلاعات ارومیه نگه داشته شد و از سوی بازجویان اداره اطلاعات استان تحت شکنجه روحی و فیزیکی قرار گرفت.
فهیمه اسماعیلی، معلم عرب زندانی که به ۱۵ سال حبس محکوم شده ۱۳ خردادماه گذشته توسط یکی از مأموران زندان به نام آمنه فولادی مورد ضرب و شتم و توهین قرار گرفت. پس از انتشار خبر این اتفاق، در حالی که اسماعیلی از این مأمور به دادگاه شکایت کرده، این مأمور نیز از اسماعیلی به اداره اطلاعات شکایت کرده است.
بر اساس این گزارش در ۲۰ مرداد چند تن از مأموران اطلاعات یاسوج به زندان مراجعه کرده و در رابطه با روابط فهیمه اسماعیلی در زندان از یکی از هم اتاقی‌های او بازجویی کرده‌اند.
اسماعیلی که معلم دوره ابتدایی بود در هفتم آذر ۱۳۸۴ در حالی که هشت ماهه باردار بود به همراه همسرش، علی مطوری‌زاده بازداشت شد. یک ماه بعد دختر خود، سلما را در بازداشتگاه وزارت اطلاعات اهواز به دنیا آورد. او از سوی دادگاه انقلاب به ۱۵ سال حبس و همسرش به اعدام محکوم شد. همسر اسماعیلی در ۲۸ آذز ۸۵ اعدام و خود اسماعیلی به زندان مرکزی یاسوج تبعید شد.
هر دوی این زندانیان به همراه نزدیک به ۳۰ زندانی جرایم عادی که زیر ۱۸ سال سن دارند در زندان کانون اصلاح و تربیت شهر یاسوج به سر می‌برند. شرایط در این زندان به حدی وخیم است که در شش ماه گذشته به بهانه خشکسالی آب گرم این زندان قطهع شده و زندانیان مجبور به استحمام با آب سردند. در طول روز نیز آب این زندان قطع می‌شود. مسئولان این زندان به اعتراض زندانیان پاسخگو نیستند.