هادی-راشدی-و-هاشم-شعبانی-نژاد

 عدالت برای ایران، ۹ بهمن ۱۳۹۲:  ماموران امنیتی اداره اطلاعات اهواز اعلام کردند که هادی راشدی و هاشم شعبانی٬ دو زندانی عرب اهوازی که اطلاعی از وضعیت‌شان در دست‌نبود، اعدام شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های رسیده به عدالت برای ایران٬ ماموران امنیتی روز چهارشنبه٬ ۹ بهمن ۱۳۹۲ طی تماس با خانواده‌های این دو زندانی اعلام کردند که آنها اعدام شده‌اند و محل دفن‌شان بعدا به خانواده‌ها اطلاع داده خواهد شد. زمان دقیق اعدام این دو فعال عرب به خانواده‌های آنها اعلام نشده است.

هادی راشدی و هاشم شعبانی٬ از ۱۶ آذر سال جاری از زندان کارون اهواز به مکان نامعلومی منتقل شده بودند و خانواده‌های آنها اطلاع دقیقی از وضعیت‌شان نداشتند.  .

۱۳ سازمان حقوق بشری و مدنی٬  ۳۰ دی ماه سال جاری طی بیانیه‌ای مشترک نگرانی خود را از وضعیت دو زندانی عرب اهوازی محکوم به اعدام اعلام کرده بودند.

هاشم شعبانی و هادی راشدی، هر دو معلم و ساکن رامشیر (خلفیه) در استان خوزستان بودند. این دو فعال فرهنگی همچنین از موسسین یک سازمان غیردولتی فرهنگی به نام الحوار (گفت‌وگو) بودند که  فعالیت‌هایی همچون برپایی مراسم و شب شعر به زبان عربی  و برگزاری کلاس‌های آموزشی و هنری برای جوانان شهر خلفیه داشت. این موسسه در سال ۱۳۸۴ و در پی سرکوب اعتراضات خیابانی عرب‌ها و امنیتی شدن فضای استان خوزستان، غیرقانونی اعلام شد و فعالان آن تحت فشار قرار گرفتند.

 شعبانی و هاشمی‌نژاد جزء گروه پنج نفره‌ای هستند که خرداد ۱۳۹۱ در شعبه‌ ٢ دادگاه انقلاب اهواز به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده بودند. شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور در آذر ۱۳۹۱ این رای را عینا تایید کرد.

سایر اعضای این گروه محمدعلی عموری نژاد، جابر آلبوشوکه و مختار آلبوشوکه هستند که به اتهام محاربه با خدا، مفسد فی الارض و تبلیغ علیه‌ نظام و اقدام علیه‌ امنیت ملی به اعدام محکوم شده‌اند.

این سومین بار طی دوسال گذشته است که فعالان سیاسی و فرهنگی عرب بدون اطلاع خانواده و وکلای‌شان اعدام می‌شوند. قوانین ایران مقامات قضایی را موظف کرده است که ۴٨ ساعت قبل از اجرای حکم اعدام، به وکیل فرد محکوم خبر دهند و امکان ملاقات او با نزدیکانش را فراهم کنند.

بر اساس گزارشی که سازمان عدالت برای ایران  در رابطه با موارد «نقض حقوق فعالان هویت‌طلب عرب» تهیه کرده٬ علاوه بر ماموران وزارت اطلاعات که اسامی‌شان مشخص نیست، قاضی سید محمد باقر موسوی و قاضی رضا فرج‌اللهی، به دلیل نقض جدی حقوق اعضای موسسه الحوار، به خصوص به دلیل اعمال شکنجه و یا سرپوش گذاشتن بر اعمال شکنجه و همچنین صدور حکم اعدام، مسئول هستند و باید مورد بازخواست و پاسخگویی قرار گیرند.

 هادی راشدی کیست؟

هادی راشدی، فعال فرهنگی عرب اهوازی، ۳۸ ساله و متولد رامشیر (خلفیه) بود. او دارای مدرک فوق لیسانس شیمی کاربردی و به عنوان دبیر در دبیرستان دکتر حسابی شهر “سر بندر” مشغول به کار بود. او به همراه برادرش حبیب‌الله راشدی، رئیس سابق شورای شهر خلف‌آباد در تاریخ ۹ اسفند ۱۳۸۹ بازداشت شد و پس از تحمل ماه‌ها شکنجه و حبس انفرادی در بازداشتگاه اطلاعات به اعدام محکوم شد.این زندانی سیاسی دارای ناراحتی قلبی بود که به همان علت از خدمت سربازی معاف شده بود. او در اثر انواع فشارهای روحی و روانی از ناراحتی‌های شدید دستگاه گوارش به ویژه معده رنج می‌برد. بنا بر گزارش منابع آگاه هادی در اثر شکنجه‌های جسمی توسط مأموران اطلاعاتی ایران از ناحیه لگن خاسره به شدت ضربه دیده و استخوان وی شکسته بود. هادی راشدی نیاز به درمان و معالجه فوری داشت اما نیروهای امنیتی از انتقال و بستری شدن او در بیمارستان ممانعت می‌کردند.

هاشم شعبانی‌نژاد کیست؟

هاشم شعبانی‌نژاد (عموری)، عرب اهوازی، متولد ۱۳۶۰ رامشیر(خلفیه)، متأهل و دارای یک دختر سه ساله بود. او دارای مدرک لیسانس دبیری زبان و ادبیات عرب و دانشجوی فوق لیسانس علوم سیاسی در دانشگاه اهواز بود. شعبانی‌نژاد در زمان دانشجویی در دانشگاه اهواز مدیرمسئول نشریه‌ای ادبی با عنوان “اقلام الطلبه” (قلم‌های دانشجویان) بود که در آن شعرهای عربی چاپ می‌شد و در دانشکده الهیات و معارف اسلامی توزیع می‌شد. هاشم شعبانی شاعر بود و به دو زبان عربی فصیح و فارسی شعر می‌سرود.اوهمچنین به عنوان معلم زبان و ادبیات عرب در دبیرستان‌های شهرش تدریس می‌کرد. این زندانی سیاسی پس از تحمل ماه‌ها شکنجه و حبس انفرادی در بازداشتگاه اطلاعات به اعدام محکوم شد. هاشم شعبانی سرپرست خانواده بزرگ و فقیر خود بود و مخارج پدر و خواهرش را تامین می‌کرد. تصاویری که از  جشن عید فطر در سال ۲۰۰۲  ضبط شده٬ هاشمی شعبانی را در حال خواندن شعرهایش نشان می‌دهد. این برنامه از سوی موسسه الحوار (گفت و گو) تدارک دیده شده بود.

بازتاب این گزارش در سایر رسانه ها:

ایران وایر: هادی راشدی و هاشم شعبانی ٬دو زندانی عرب اهوازی اعدام شدند

العربیه: دو فعال عرب اهوازی اعدام شدند