صدای آمریکا: سازمان «عدالت برای ایران» مستقر در لندن، از وبسایت «خاک‌رنج» که یک نقشه جامع از گورهای دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در ایران است، رونمایی کرد.

در این وبسایت که چهارشنبه ۷ شهریور رونمایی شد، مکان دقیق یا تقریبی گورهای جمعی که عمدتا به اعدام‌های دهه ۶۰ در ایران اختصاص دارند مشخص شده است. این نقشه اینتراکتیو (هم‌کنشی) امکان مشارکت کاربران برای ارائه اطلاعات جدید در مورد گورهای دسته‌جمعی در ایران را می‌دهد.

بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر اعدام‌های گروهی و دفن دسته‌جمعی کشته‌شدگان در دهه شصت خورشیدی توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده‌اند. مهمترین رویداد از این دست، اعدام‌های گروهی زندانیان سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷ بود که شمار زیادی از زندانیان سیاسی بدون داشتن وکیل و تشکیل جلسات دادگاه، با حکم یک کمیته سه نفره اعدام و در گورهای دسته‌جمعی دفن شدند.

سازمان‌های بین‌المللی تعداد این اعدام‌شدگان را حدود ۵ هزار نفر اعلام کرده‌اند.

عدالت برای ایران در وبسایت «خاک‌رنج» اعلام کرده است ایده راه‌اندازی این سایت را از حرکتی در اسپانیا گرفته که طی آن در سال ۲۰۰۷ ، هفتاد سال پس از کشته شدن صدها هزار نفر در جنگ داخلی اسپانیا توسط نیروهای ژنرال فرانکو، تلاش برای یافتن گورهای دسته‌جمعی قربانیان آغاز شد.

عفو بین‌الملل و سازمان عدالت برای ایران، پیشتر در گزارش مشترکی با استناد به اظهارات شاهدان عینی و تصاویر ویدئویی و ماهواره‌ای، نسبت به تلاش جمهوری اسلامی برای تخریب هفت گور دسته‌جمعی در استان‌های گیلان، آذربایجان شرقی، کردستان، خوزستان، خراسان رضوی و تهران هشدار داده‌ بودند.