جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در حقوق بشر ایران در در تازه‌ترین گزارش خود به طور ویژه‌ای به سرکوب اعتراضات سراسری آبان ماه و وضعیت بازداشت شدگان آن پرداخته است. اعتراضاتی که بر اساس این گزارش دست کم سبب کشته شدن ۳۰۴ نفر از جمله ۱۲ کودک شده است.

در این گزارش که روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه/ ۱۹ فوریه منتشر شده، با اشاره به بازداشت بیش از ۷ هزار نفر در جریان اعتراضات آبان ماه، شرایط بازداشت شدگان بد توصیف شده است. بر اساس این گزارش بازداشت شدگان از حق بهره مندی از وکیل محروم بوده و تعدادی از آنها با هدف اعتراف اجباری تحت شکنجه و دیگر رفتارهای آزاردهنده قرار داشته‌اند.

گزارش تازه جاوید رحمان همچنین می‌افزاید شواهدی در دست است که نشان می‌دهد در حالی که تعدادی از بازداشت شدگان به دلیل خشونت ماموران امنیتی مجروح شده‌اند اما همچنان از دسترسی به امکانات پزشکی و درمانی محروم هستند. بر اساس این گزارش شدت جراحت مجروحان و بدرفتاری با بازداشت شدگان به علاوه تعداد بالای کشته شدگان برای گزارشگر ویژه شوکه کننده بوده است.

جاوید رحمان در گزارش خود همچنین با اشاره به کشته شدن دستکم ۸۴ نفر از معترضان در خوزستان در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه، استفاده بیش از حد از زور در برابر معترضان در شهرهایی با اقلیت اتنیکی و قومی را به شدت نگران کننده خوانده است.

پیش از این خبرگزاری رویترز در گزارشی از کشته شدن هزار و ۵۰۰ تن در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه در ایران خبر داده بود.

انتشار گزارش تازه گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران درباره وضعیت بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه و تایید شکنجه آنان در زندان در حالی است که در روزهای اخیر روایت تازه‌ای از اعمال شکنجه و آزار و اذیت روحی، جسمی و جنسی توسط بازجویان سازمان اطلاعات سپاه پاسداران منتشر شده است.

ادامه روند صدور و اجرای حکم اعدام به ویژه اعدام کودکانی که در هنگام ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند از دیگر مواردی است که در گزارش تازه گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران به آن پرداخته شده است. این گزارش نشان می‌دهد که عدم بهره‌مندی از روند دادرسی عادلانه، محرومیت از دسترسی به وکیل و همچنین استناد به اعتراضات اجباری و تحت شکنجه افراد برای محکومیت آنها، نگرانی‌ها در این مورد را تشدید کرده است.

گزارشگر ویژه حقوق بشر در بخش دیگری از گزارش خود با اشاره به فشار و بازداشت شهروندان دو تابعیتی در ایران از تداوم این روند به ویژه عدم آزادی احمدرضا جلالی، کامران قادری، سیامک نمازی و نازنین زاغری ابراز نگرانی کرده است.

جاوید رحمان همچنین در گزارش خود با اشاره به محکومیت نسرین ستوده و امیرسالار داوودی به حبس‌های طولانی مدت، ادامه روند بازداشت وکلا و فعالان حقوق بشر را سبب نگرانی خوانده است. در بخشی از این گزارش آمده که «ادامه محرومیت آرش صادقی از دسترسی به خدمات پزشکی و درمانی علی رغم ابتلا به گونه نادری از سرطان استخوان به شدت نگران کننده است.»

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران با اختصاص بخشی از گزارش خود به وضعیت زنان از ادامه سرکوب و فشار بر فعالان حقوق زن به ویژه مخالفان حجاب اجباری اظهار نگرانی کرده و از ادامه سیاست ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها به عنوان قانونی تبعیض آمیز علیه زنان یاد کرده است.

پخش اعترافات اجباری تلویزیونی از دیگر موضوعاتی است که جاوید رحمان از ادامه روند انجام آن ابراز نگرانی کرده است. بر اساس تحقیقات جاوید رحمان این اعترافات اجباری عمدتا از طریق اعمال شکنجه و آزار و اذیت زندانیان اخذ شده و در تلویزیون حکومتی پخش می‌شود. به نوشته جاوید رحمان این در حالی است که پخش تلویزیونی اعترافات اجباری مصداق کامل نقض قوانین بین المللی حقوق بشری از جمله میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پیش از سازمان عدالت برای ایران به همراه ۱۳ نهاد حقوق بشری دیگر با انتشار نامه‌ای خطاب به شورای اتحادیه اروپا خواستار تحریم سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی به همراه هفت نفر از مسئولان ضبط و پخش اعترافات اجباری شده بود.

تداوم فشار و بازداشت اقلیت‌های دینی و همچنین فعالان حقوق اقلیت‌های اتنیکی و مذهبی از دیگر موضوعاتی است که در گزارش جدید گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران به آن پرداخته شده است.

وضعیت بد زندان‌ها در ایران از جمله فقدان امکانات بهداشتی کافی، نگهداری بیش از ظرفیت زندانی در زندان‌ها، کیفیت نامناسب غذا و آب و همچنین عدم دسترسی خدمات درمانی برای همه زندانیان نیز از موضوعاتی است که جاوید رحمان در گزارش خود نسبت به آنها ابراز نگرانی کرده است.

گزارش جدید جاوید رحمان قرار است بیستم ماه آینده در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه شود.