بی‌بی‌سی فارسی: سازمان عدالت برای ایران نسخه چاپی جلد اول یک مجموعه پنج جلدی به نام “چهره جنایت” را در چهلمین سالگرد تاسیس جمهوری اسلامی منتشر کرد.

در این مجموعه پرونده‌های حقوقی پانصد نفر از ناقضان حقوق بشر” در ایران که زنده هستند گردآوری شده و “شامل اطلاعات شخصی، فهرست مسئولیت‌ها و برخی از مهم‌ترین موارد نقض حقوق بشر” است.

سازمان عدالت برای ایران،‌ به بی‌بی‌سی فارسی گفت که این مجموعه حاصل ۹ سال تحقیق و بر اساس “شهادت قربانیان” بوده و هدف آن ایجاد زمینه‌ای است برای “پیگیری‌های حقوقی در حال حاضر و آینده.” 

شادی امین،‌ از سازمان عدالت برای ایران، درباره اینکه این سازمان چطور این افراد را شناسایی کرده گفت: “برای این پرونده‌ها تمام روزنامه‌های دهه‌های مختلف که خبری از اعدام دستگیری یا سرکوب درآنها بوده بررسی شده، شهادت کسانی که از زندان‌ها جان سالم به در برده‌اند به کار گرفته شده است. حتی (برای هر مورد) به یک شهادت اکتفا نکردیم، شهادت افراد دیگر را هم بررسی کردیم. همچنین سخنرانی‌های خود این افراد (متهمان به نقض حقوق بشر) در نظر گرفته شده است.”

در جلد اول این مجموعه صد فرد که این سازمان آنها را “ناقض حقوق بشر” در ایران خوانده، معرفی شده‌اند که ۴۱ نفر آنها مشمول مجازات‌های حقوق بشری بین‌المللی شده‌اند. به گفته سازمان عدالت برای ایران، در این مجموعه کسانی معرفی شده‌اند که طیف وسیعی از موارد نقض حقوق بشر را مرتکب شده‌اند، از سرکوب اعتراضات مردم در “در دهه ۶۰ و ۷۰، پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ و دی ماه ۱۳۹۶”، اعدام و شکنجه زندانیان از جمله اعدام‌های سال ۶۷، “شکنجه جنسی و خشونت های مبتنی بر جنسیت”، سنگسار، قطع عضو و نقض حقوق قومی و حقوق اقلیت‌های مذهبی، نقض حقوق دگرباشان جنسی و موارد دیگر.

این مجموعه پیش از این در اینترنت در دسترس بوده و اکنون برای اولین بار به صورت چاپی عرضه می‌شود.

سازمان عدالت برای ایران، یک سازمان حقوق بشر غیرانتفاعی است که در سال ۱۳۸۹ تاسیس شده و بر “مصونیت عاملان و آمران نقض حقوق بشر” تمرکز دارد و “تنها” سازمان حقوق بشری است که “بانک اطلاعات ناقضان حقوق بشر” منتشر کرده است.

این سازمان می‌گوید بر اساس پیشنهادهایش تاکنون ۱۲ فرد و یک نهاد (مرکز بررسی جرائم سازمان یافته در سپاه پاسداران) در فهرست مجازات‌های حقوق بشری بین‌المللی قرار گرفته‌اند.

نسخه آن‌لاین این کتاب را می‌توانید از طریق این لینک و به طور رایگان تهیه کنید. محققان، روزنامه‌نگاران و فعالان حوزه دادخواهی در صورتی که تمایل به دریافت نسخه‌ای از این کتاب دارند لطفا با عدالت برای ایران با نشانی زیر تماس بگیرند:

info [at] justiceforiran.org