IMG_7610
عدالت برای ایران،۱۹ دی ۱۳۹۳-  آتنا فَرقَدانی، نقاش و فعال مدنی که پس از آزادی از زندان، بارها نسبت به هتک حرمت در مدت بازداشت اعتراض کرده، به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب احضار شد. براساس احضاریه صادر شده، این فعال مدنی باید شنبه ۲۰ دی ماه جاری در دادگاه انقلاب حاضر شود.
هتک حرمت از سوی ماموران بند دو الف سپاه از طریق بازرسی اهانت آمیز بدن و عریان کردن او در سلول٬ ضرب و شتم و فحاشی از سوی زندانبانان٬ نقض حریم شخصی در زندان اوین از طریق کار گذاشتن دوربین فیلمبرداری در توالت و حمام٬ ننوشتن لپ تاپ٬ تبلت و گوشی تلفنش در لیست توقیف لوازم شخصی و پس ندادن آنها از جمله مواردی است که این فعال مدنی نسبت به آن طرح شکایت کرده است.

گزارش تفضیلی موارد نقض حقوق بشر در پرونده آتنا فَرقَدانی را اینجا بخوانید

این فعال مدنی در حالی از سوی قاضی صلواتی که موارد متعدد نقض حقوق بشر را در کارنامه خود دارد احضار می‌شود که متعرضان به حقوق وی، تاکنون تحت هیچ بازخواستی قرار نگرفته و آزادانه به زندگی و کار خود ادامه می‌دهند.
عدالت برای ایران نگرانی شدید خود را از احتمال بازداشت مجدد آتنا فَرقَدانی تنها به دلیل پیگیری حقوق خود، اعلام می‌دارد. عدالت برای ایران همچنین خواستار پیگیری شکایت‌های وی از زندانبانان و سایر مسئولان بند دوالف زندان اوین درباره هتک حرمت، ضرب و شتم و بدرفتاری و شناسایی و پیگرد کیفری عاملان و آمران آن است. این سازمان با توجه به اینکه تمامی موارد اتهامی آتنا فَرقَدانی مربوط به فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی‌اش است، خواستار تبرئه او از تمامی موارد اتهامی و جبران کلیه خسارات وارد آمده بر وی و خانواده‌اش است.

آتنا فَرقَدانی در حالی از سوی قاضی صلواتی که موارد متعدد نقض حقوق بشر را در کارنامه خود دارد احضار می شود که متعرضان به حقوق وی، تاکنون تحت هیچ بازخواستی قرار نگرفته و آزادانه به زندگی و کار خود ادامه می دهند.

بازداشت خودسرانه و بدون ارائه حکم بازداشت، دسترسی نداشتن به وکیل، حبس انفرادی، ممانعت از ملاقات با خانواده  و عدم دسترسی به امکانات بهداشتی اولیه و ضروری از جمله موارد نقض حقوق این فعال مدنی است. او در دوران بازداشت به خاطر رعایت نکردن حجاب کامل اسلامی در هنگام اعتصاب غذا و انتقال به بیمارستان تحت فشار بوده و پس از آزادی از زندان نیز از حق ادامه تحصیل محروم شده است. تهدیدها و احضارهای تلفنی و غیرقانونی مقامات قضایی پس از آزادی از زندان از دیگر موارد نقض حقوق بشر در این پرونده است.

آتنا فَرقَدانی اول شهریور ۱۳۹۳ از سوی قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت شد و به مدت  نزدیک به دو ماه در بند دو الف سپاه در زندان اوین حبس بود. او ۲۰ روز از مدت حبس خود را در سلول انفرادی بود و ۲۰ روز نیز در اعتراض به عدم دسترسی به وکیل٬ نداشتن تماس با خانواده و ادامه غیرقانونی حبس انفرادی در اعتصاب غذا به سربرد.

او پس از آزادی زندان طی ده نامه به نهادها و مقامات جمهوری اسلامی ایران از موارد نقض حقوقش در دوران بازداشت شکایت کرده و خواستار رسیدگی به آن شده است.

آتنا فَرقَدانی علاوه بر ارسال نامه‌های رسمی به رهبر جمهوری اسلامی ایران، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، دادستانی کل کشور، ریاست کل دادگستری، دیوان عالی کشور، معاون زنان ریاست جمهوری،  اداره کل زندان‌های استان تهران و رئیس زندان اوین، به صورت شخصی و حضوری نیز شکایت خود را به برخی از این مراجع و همچنین برخی نمایندگان مجلس از جمله علی مطهری اعلام کرده است. او همچنان در زمان بازداشت در زندان نیز بارها به این موارد اعتراض کرده بود. اما  با گذشت یک ماه از ارسال این نامه‌ها، هنوزهیچ کدام از این افراد و نهادها پاسخ و واکنشی به اعتراضات او نشان نداده‌اند.

بازداشت خودسرانه و بدون ارائه حکم بازداشت، دسترسی نداشتن به وکیل، حبس انفرادی، ممانعت از ملاقات با خانواده  و عدم دسترسی به امکانات بهداشتی اولیه و ضروری از جمله موارد نقض حقوق این فعال مدنی است. او در دوران بازداشت به خاطر رعایت نکردن حجاب کامل اسلامی در هنگام اعتصاب غذا و انتقال به بیمارستان تحت فشار بوده و پس از آزادی از زندان نیز از حق ادامه تحصیل محروم شده است. تهدیدها و احضارهای تلفنی و غیرقانونی مقامات قضایی پس از آزادی از زندان از دیگر موارد نقض حقوق بشر در این پرونده است.

دیدار خانواده کشته‌شدگان اعتراضات پس از انتخابات ۱۳۸۸ و زندانیان سیاسی، حضور در تجمعات اعتراضی جلوی زندان اوین و انتشار نقاشی‌های انتقادی از جمله دلایل بازداشت این فعال مدنی عنوان شده است. او چهار روز پس از بازداشت در شعبه دو دادسرای اوین از سوی بازپرس علیرضا خورشیدی، تفهیم اتهام شد و اتهامات «تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه امنیت کشور، تجمع و تبانی با افراد ضدانقلاب(که منظورشان ارتباط با محمد نوری‌زاد و ناصر اشجاری بود) و فرقه ضاله (بهاییان)، ، توهین به نمایندگان مجلس از طریق مهارت نقاشی و توهین به مقام معظم رهبری و سپاه پاسداران و سه قوه» به او تفهیم شد.

برگزاری نمایشگاه نقاشی که برخی از فعالان سیاسی و خانواده‌های  کشته‌شدگان سال ۸۸ و شهروندان بهایی در آن حضور داشتند٬ کشیدن کاریکاتوری از نمایندگان مجلس  پس از تصویب “طرح افزایش باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت” و دیوار نوشته‌هایی در اعتراض به اعدام ٬‌از جمله مواردی بود که این فعال مدنی در بازجوهایی طولانی مدتی که ۹ ساعت در روز به طول می‌انجامید٬ در رابطه با آنها بازخواست می‌شد.

آتنا فرقدانی به دلیل انتشار این طرح در فیس‌بوکش پس از تصویب کلیات"طرح افزایش باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت" در مجلس به "توهین به نمایندگان مجلس شورای اسلامی" متهم شد

آتنا فرقدانی به دلیل انتشار این طرح در فیس‌بوکش پس از تصویب کلیات”طرح افزایش باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت” در مجلس به “توهین به نمایندگان مجلس” متهم شد

آتنا فَرقَدانی در پی اعتصاب غذایی که منجر به وخامت وضعیت جسمانی‌اش شد ٬‌با وثیقه یک میلیارد و دویست هزار تومانی به صورت موقت و تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شد.

عدالت برای ایران در یک گزارش تفصیلی، به موارد نقض حقوق بشر این فعال مدنی طی فرآیند بازداشت٬ حبس و شرایط پس از آزادی پرداخته است. این گزارش را  اینجا بخوانید.