18497_1045132538835517_1403701856540505000_n

با وجود اینکه آتنا فرقدانی به اعتصاب غذای خود پایان داده است، انتقال وی به بند ۲الف زندان اوین که تحت کنترل سپاه پاسداران است، نگرانی ها در مورد وضعیت او را تداوم بخشیده است. آتنا فرقدانی که نخستین بار در شهریور ۹۳ ، توسط نیروهای قرارگاه ثارالله سپاه بازداشت شده بود، پس از آزادی موقت، از ماموران بند ۲الف به دلیل هتک حرمت و آزار جسمی و روحی، شکایت کرده بود. او در ۱۷ دی، بدون اینکه رسیدگی نسبت به شکایت وی صورت گیرد، با دستور ابوالقاسم صلواتی، رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، به زندان قرچک ورامین منتقل شد. آتنا فرقدانی در آنجا، در اعتراض به وضعیت غیرانسانی بهداشتی و تغذیه ای زندان قرچک، دست به اعتصاب غذا زد و اعلام کرد تا زمانی که خواسته وی مبنی بر انتقال به بند زندانیان سیاسی زن در اوین محقق نشود به اعتصاب غذای خود ادامه خواد داد. او به دلیل وضعیت وخیم جسمی به بیمارستان منتقل شد و در نهایت پس از ۲۱ روز اعتصاب غذا، سرانجام روز گذشته، قاضی صلواتی دستور انتقال این فعال مدنی را به بند ۲الف صادر کرد. نگرانی ها درباره وضعیت فعلی آتنا در حالی افزایش می یابد که گزارشات متعددی درباره بدرفتاری با زندانیان در بند ۲الف وجود دارد و در این بند، آتنا امکان تماس تلفنی آزادانه را ندارد.
آتنا فرقدانی، ۲۸ ساله، هنرمند و فعال حقوق کودکان کار و زندانی سیاسی است. وی که اولین بار در شهریور ۹۳ به دلیل محتوای آثار هنری‌اش و فعالیت‌های مدنی‌اش بازداشت‌شده بود. مدت دو ماه را دربند ۲-الف سپاه سپری کرد. آتنا فرقدانی پس از آزادی، در تاریخ نهم مهرماه ۹۳ به قید وثیقه‌ای سنگین آزاد می‌شود؛ اما کمی بعد از آزادی با انتشار ویدئوئی، اقدام به افشاگری در رابطه باوجود دوربین فیلم‌برداری در دستشویی و حمام بخش زنان و هتک حرمت و ازار جنسی توسط زندانبانان کرد. وی دلیل ضبط و پخش این ویدئو را عدم رسیدگی و توجه مسئولین به نامه‌هایی اعلام کرد که پس از آزادی، در رابطه با این مسئله و آزارهایی که در طول مدت بازداشت دیده؛ به آن‌ها ارسال کرده است. این نامه‌ها به ریاست کل دادگستری، معاونت زنان در ریاست جمهوری، دیوان عالی کشور، دادستان کل کشور، اداره کل زندان‌های استان، رئیس‌کل زندان اوین، دبیرخانه تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی و رهبری و ریاست جمهوری ارسال‌شده بود. پس از انتشار این ویدئو در فضای مجازی در هفتم دی‌ماه، وی بار دیگر در تاریخ ۱۷ دی، به‌صورت تلفنی برای سه روز بعد به دادگاه انقلاب احضار شد. پس از شرکت آتنا فرقدانی در دادگاه پس‌ازاینکه توسط مأموران، مورد ضرب و شتم در دادگاه قرار می‌گیرد، دوباره بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شد.
آیا این حق اولیه زندانیان نیست که در بندهای مربوط به جرمی که بر اساس آن زندانی شده اند؛ زندانی شوند؟ چرا یک زندانی سیاسی برای رسیدن به حقوق اولیه خود، باید تا این مرحله از آسیب جسمانی و روحی پیش برود؟