روز سه شنبه نهم خرداد ۱۳۹۷(۳۰ مه ۲۰۱۸)، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، عبدالعلی عسگری، رییس سازمان صدا و سیما، را ‌به ‌دلیل مشارکت در «سانسور» و «پخش اعترافات اجباری» در فهرست تحریم‌های حقوق بشری قرار داد. عبدالعلی عسگری متولد سال ۱۳۳۷ است. او مدرک دکترای مهندسی صنایع دارد و از دهه ۶۰ تا کنون، مسئولیت‌های متعددی را در جمهوری اسلامی برعهده داشته‌ است.   دی ماه ۱۳۹۶، مردم ایران در ده‌ها شهر کوچک و بزرگ، در اعتراض به شرایط سیاسی و اقتصادی به خیابان‌ها آمدند. این اعتراضات فراگیر با سرکوب خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی و انتظامی مواجه شد؛ دست‌کم ۲۵تن از معترضان کشته و حدود ۴۰۰۰ نفر از آنان دستگیر شدند.

 
 
 
 
در اسفند ۱۳۹۶، عدالت برای ایران، خواستار اعمال تنبیهات بین‌المللی علیه عبدالعلی عسگری و دیگر مقاماتی شد که در سرکوب این اعتراضات نقش داشتند. عبدالعلی عسگری به‌ عنوان رییس صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مسوول پخش اعترافات محمد قهرمانی، پدر سارو قهرمانی، است. سارو قهرمانی، ۲۴  ساله، در ۱۲ دی‌ماه ۱۳۹۶ در جریان اعتراضات سراسری در سنندج از سوی وزارت اطلاعات دستگیر و در بازداشت‌گاه این نهاد امنیتی جان سپرد. پیکر او ۱۱ روز بعد، در ۲۳ دی‌ماه ۱۳۹۶ به خانواده‌اش تحویل داده شد.
تنها یک روز پس از انتشار خبر کشته‌ شدن سارو قهرمانی، پدر او، محمد قهرمانی، در ویدئویی که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، با رد کشته‌ شدن سارو در بازداشت‌گاه وزارت اطلاعات، گفت سارو از اعضای مسلح «حزب کومله» بوده و در یک درگیری مسلحانه کشته شده‌ است. اظهارات تلویزیونی محمد قهرمانی، در شرایطی انجام شد که بر اساس شهادت یکی از نزدیکان سارو، او تحت فشار شدید ماموران وزارت اطلاعات جلوی دوربین رفته‌ است. فشارهای نهادهای امنیتی، همچنان محمد قهرمانی و خانواده‌اش را از انجام مصاحبه با رسانه‌ها باز داشته‌ است.
 
عدالت برای ایران خواهان اعمال تنبیهات بین‌المللی علیه مقامات مسئول سرکوب اعتراضات دی‌ماه ۹۶ شد
 
 
پرونده ناقض حقوق بشر: عبدالعلی عسگری