عدالت برای ایران، ۱۹ آبان ۱۳۹۵: مریم اکبری منفرد، زندانی وجدان، که در حال سپری کردن پانزده سال دوران حبس خود در اوین است، از دسترسی به امکانات پزشکی محروم شده است. وی به دلیل طرح شکایت رسمی که در آن خواهان تحقیقات رسمی در مورد کشتار جمعی زندانیان سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷ از جمله خواهر و برادرش شده بود، با برخورد تلافی‌جویانه مواجه شده است. عفو بین الملل با انتشار فراخوانی از همگان خواسته تا آزادی فوری بی قید و شرط مریم اکبری منفرد، امکان مداوای فوری و دوامدار وی، عدم شکنجه وی، عدم آزار و شکنجه خانواده های قربانیان کشتار جمعی سال ۱۳۶۷، اجرای عدالت و جبران خسارت، تحقیقات مستقل و موثر، محاکمه عاملان را مطالبه کنند.

mayam-akbari-before-prison-resized-3متن کامل فراخوان عفو بین الملل به شرح زیر است:

“مریم اکبری منفرد، زندانی عقیدتی که در حال سپری کردن پانزده سال دوران حبس خود در اوین زندانی است، از دسترسی به امکانات پزشکی محروم شده است. وی به دلیل طرح شکایت رسمی که در آن خواهان تحقیقات رسمی در مورد کشتار جمعی زندانیان سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷ از جمله خواهر و برادرش شده بود، با برخورد تلافی جویانه مواجه شده است.

مقامات ایرانی از انتقال مریم اکبری منفرد به بیرون از زندان برای مداوا سر باز می زنند و این در حالی است که از قبل، برای درمان مشکلات آرتروز و تیروئید وی برنامه ریزی شده بود. دادیار زندان اوین در تاریخ سه آبان به خانواده خانم اکبری خبر داده که برنامه درمانی وی به دلیل اینکه او “پررو شده”، لغو شده است. این ابراز نظر با اشاره به درج شکایت رسمی از طرف مریم اکبری منفرد که خواهان تحقیقات رسمی در مورد کشتار جمعی حدود پنج هزار زندانی سیاسی از جمله برادر و خواهر خود در سال ۱۳۶۷، محل به‌خاک‌سپاری اجساد و هویت عاملان این جنایت می‌شود، بیان شده است. محرومیت از حق درمان در ادامه اقدامات تلافی جویانه قبلی چون دستور دادستان مبنی بر محرومیت از حق دیدار خانواده و تهدیداتی چون اتهامات تازه علیه وی صورت گرفته است.

مریم اکبری منفرد صبح زود روز دهم دی ۱۳۸۷ بازداشت شد. تا پنج ماه پس از آن خانواده وی از وضعیت و محل نگهداریش هیچ اطلاعی نداشتند. در یازدهم خرداد سال ۱۳۸۸ او در یکی از شعبه های دادگاه انقلاب تهران به چندین اتهام، از جمله محاربه از طریق عضویت در سازمان ممنوع الفعالیت مجاهدین خلق ایران به پانزده سال زندان محکوم شد. در پرونده خانم منفرد روند قضایی به شدت غیر منصفانه بود. اتهامات تنها بر اساس صحبت های تلفنی او با خواهران و برادرانش که عضو سازمان مجاهدین خلق ایران هستند و یکبار دیدار آنها در اردوگاه اشرف در عراق، وارد شده بود. وی تا چهل و سه روز پس از بازداشت در سلول انفرادی بسر میبرد و تحت بازجویی شدید قرار گرفت. او همچنین از داشتن وکیل مدافع محروم بود. خانم اکبری منفرد وکیل مدافعی را که دولت برای او انتخاب کرده بود، برای اولین بار در روز دادگاه ملاقات کرد واین ملاقات به یک دیدار بسیار مختصر محدود شده بود. او هیچ گاه با دادرسی منصفانه و حکم مستدل مواجه نشده و تمام مدارک و استدلال ها، فقط برای محکوم کردن او ساخته شده بود. همسر مریم اکبری منفرد گفته بود که در جریان دادگاه، قاضی به مریم گفته است:” او تقاص عمل برادر و خواهرش را که با سازمان مجاهدین خلق ایران کار می کنند پس می دهد.” تمام درخواست های مریم برای تجدیدنظر در پرونده‌اش بدون ارائه دلیل از سوی مراجع مربوط رد شده است.

لطفا به صورت فوری و به زبان های انگلیسی، فارسی، عربی، فرانسوی، اسپانیایی و یا زبان خودتان بنویسید:

  • خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط مریم اکبری منفرد شوید، چرا که او زندانی سیاسی است که بر اساس دخالت دولت در حریم خصوصی و خانوادگی و مکاتبات اش، محکوم شده است.
  • از مقامات ایرانی بخواهید که امکان مداوا به صورت فوری و مداوم که در خارج از زندان میسر است، در اختیار او قرار گیرد و همچنین از شکنجه و عدم معالجه که باعث پیشرفته شدن بیماری ها در او می شود، خودداری شود.
  • از آنها بخواهید که آزار و شکنجه خانواده های قربانیان کشتار جمعی سال ۱۳۶۷ را متوقف کنند و به حق آنها برای دانستن حقایق، اجرای عدالت و جبران خسارت، از جمله انجام کامل تحقیقات مستقل و موثر در مورد آن کشتار و کشاندن عاملان آن به دادگاه بدون صدور حکم اعدام برای آنها، احترام بگذارند.

لطفا نامه هایتان را پیش از پانزدهم دسامبر به مراجع زیر بفرستید:

آیت الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان کل تهران

حسن روحانی، رئیس جمهوری

شما می توانید درخواستتان را به مراجع دیپلماتیک تعیین شده در کشورتان بفرستید و اگر سفارت خانه های ایران در محل زندگی شما نیست این درخواست را به آدرس زیر، به نمایندگی دایمی جمهور اسلامی در مقر سازمان ملل متحد بفرستید.

اطلاعات تکمیلی

مریم اکبری منفرد از سال ۱۳۹۴  از درد مفاصل رنج می‌برد. این در حالی است که او تا ماه مرداد ۱۳۹۵ در همان شرایط بسر می برد و مسئولان هیچ اقدامی برای انتقال وی به خارج از زندان و نزد پزشک متخصص نکردند. زمانی که اجازه داده شد که پزشک متخصص او را ببیند، و مخارج آن را هم خانواده‌اش پرداختند، مشخص شد که به بیماری ترومائید آرتروز مبتلا شده است. بر خلاف مجوز صادر شده برای دیدار بعدی با متخصص، مقامات به خانواده وی اطلاع دادند که او نمی تواند پزشکش راملاقات کند. آنها همچنین گفتند که خانم اکبری منفرد را برای مداوا پزشکی که هر سه ماه یکبار برای مشکلات تیروئید به او مراجعه می‌کرد، نخواهند برد که این امر، نگرانی نسبت به عدم دسترسی وی را به نسخه تکرار شده یا تغییر یافته به میان می‌آورد.

مریم اکبری منفرد در ده دی سال ۱۳۸۷، چند روز پس از تظاهراتی که در روز عاشورا شش دی سال ۱۳۸۷ برگزار شده بود، بازداشت شد؛ این آخرین تظاهرات گسترده ای بود که به دنبال برگزاری انتخابات ریاست در خرداد سال ۱۳۸۷، برپا شده بود.

مریم اکبری منفرد گفته بود که جزو تظاهرکنندگان روز عاشورا نبوده است و بازداشت او به دنبال موج بازداشت های پس از تظاهرات عاشورا صورت گرفته است. این بازداشت ها بستگان و خانواده های اعضای گروه های مخالف دولت و به صورت خاص اعضای خانواده و بستگان اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران را نشانه گرفته بود.

مقامات ایرانی گروه های مخالف و سازمان مجاهدین خلق را مقصر دانستند. اگرنه همه، اکثر کسانیکه در ارتباط به تظاهرات روز عاشورا بازداشت شده بودند، به جرم داشتن بستگانی در اردوگاه اشرف ( محل اسکان اعضای سازمان  مجاهدین خلق ایران) محکوم شده بودند.

رقیه و علی رضا، خواهر و برادر مریم اکبری منفرد که از جمله تقریبا پنج هزار زندانی سیاسی دیگری بودند که ارتباطشان با بیرون زندان در تیرماه ۱۳۶۷ قطع شد و متعاقب آن به طورمخفیانه و بدون برگزاری دادگاه اعدام، و به صورت گروهی و بدنهایشان در قبرهای دسته جمعی بی نام و نشان  انداخته و دفن شد. بیشتر این محکومان، زندانیان سیاسی بودند که در میان شان زندانیان وجدان هم بود و سال های زیادی را در زندان، به عنوان مدت محکومیت خود که از سوی دادگاه های انقلاب صادر شده بود، سپری کرده بودند. برخی از آن ها حتی بعد از سپری کردن دوره محکومیت خود هم آزاد نشده بودند، چون از ابراز ندامت سر باز زده بودند.

مریم اکبری منفرد در آبان ۱۳۹۵ در در یک نامه سرگشاده از زندان، نوشت:” سه برادر و یک خواهرم در دهه ۶۰، در زندان اعدام شدند. برادر کوچک‌ترم، عبدالرضا اکبری منفرد، در سال ۵۹ و در حالیکه دانش آموز بود و فقط ۱۷ سال داشت، بازداشت شد. جرمش پخش نشریه مجاهد بود. او سه سال تمام در سلولهای انفرادی زندان گوهر دشت – رجایی شهر – به سر برد و با وجود این که در دادگاه انقلاب تهران به سه سال حبس محکوم شده بود، تا سال ۶۷ در زندان نگه داشته شد و سرانجام در مرداد همان سال، با جمع کثیری از زندانیان، به شهادت رسید. علیرضا اکبری منفرد، برادر دیگرم، در ۱۷ شهریور سال ۶۰ دستگیر و در ۲۸ شهریور همان سال در زندان اعدام شد. تمام فرایند دستگیری، محاکمه و اجرای حکم او، در ۱۰ روز طی شد. در مراسم شب هفت او، ماموران به خانه ما حمله کردند و تعدادی از مهمانان را دستگیر و به زندان اوین و کمیته مشترک منتقل کردند. در میان دستگیر شدگان، مادر و خواهرم، رقیه اکبری منفرد حضور داشتند. مادرم پس از پنج ماه از زندان آزاد شد. اما خواهرم، که از سوی دادگاه به هشت سال زندان محکوم شده بود، در مرداد سال ۶۷ و در حالیکه در حال گذراندن سالهای پایانی دوران محکومیتش بود، اعدام شد.”

بعد از درج شکایت علنی و رسمی یکی از معاون دادستان درزندان اوین به خانواده مریم اکبری منفرد گفت: ” چنین شکایت هایی نتیجه ندارد، فقط شرایط را برای او در زندان دشوارتر می سازد و مانع آزاد شدن او و یا مرخصی می شود.” او همچنین گفت: ” چه را می خواهد بداند؟ کسانی که خواهر و برادرانش را محکوم کردند یا مرده‌اند یا پیر شده‌اند. خواهر و برادرانش هم که شاید در خاوران ( یک  کویر در قسمت جنوب تهران) به خاک سپرده شده باشند.”

در مردادماه ۱۳۹۵ برای اولین بار یک نوار صوتی از ملاقات شماری از مقام های حکومت ایران که در آن کشتار نقش داشتند با آیت الله حسین علی منتظری، یک مقام مذهبی که موقعیت اش را به عنوان جانشین آیت الله خمینی، به دلیل مخالفت اخلاقی اش با اعدام ها از دست داد، منتشر شد. در این نوار صدای مصطفی پور محمدی، وزیر فعلی دادگستری، حسین علی نیری، رئیس فعلی دادگاه عالی انتظامی قضات، مرتضی اشراقی، که در حال حاضر وکیل دادگستری است و ابراهیم رئیسی، رییس فعلی آستان قدس رضوی شنیده می‌شد. آیت الله منتظری در نوار خطاب به مسئولان مذکور می گوید:” به نظر من بزرگترین جنایت که در جمهوری اسلامی شده و در تاریخ ما رو محکوم میکنه به دست شما انجام شده و شما را در آینده جزو جنایتکاران توی تاریخ می‌نویسند.”