آخرین مطالباخبار و گزارش‌هافعالیت‌های عدالت برای ایران

گزارش به مردم (۱): احضار متهمان به سرکوب خیزش سراسری برای اخذ توضیحات و تکمیل پرونده

By ۲۵/۰۸/۱۴۰۱ No Comments

در پی انتشار فراخوان شناسایی عاملان و آمران سرکوب خیزش مردمی ۱۴۰۱، بیش از ۷۴۰ نفر با ارسال اسناد و مدارک مربوط به بیش از ۱۳۵۰ مظنون برای عدالت برای ایران، خواستار تشکیل پرونده برای آنان شدند.

عدالت برای ایران با همکاری گروهی از حقوقدانان از امروز احضار آن دسته از مظنونان که مدارک کافی اولیه برای متهم کردن‌شان به نقض حقوق بشر وجود دارد را برای اخذ توضیحات را آغاز می‌کند.

در فراخوان عدالت برای ایران که در ۲۲ مهر منتشر شد از مردم خواسته شده بود تا به تکمیل پرونده‌های اشخاص دخیل در سرکوب اعتراضات یاری رسانند.

بخش بزرگی از اطلاعات رسیده از سوی کسانی است که نسبت خانوادگی با سرکوبگران دارند یا به‌دلیل همسایگی، یا همکاری آنان را از نزدیک می‌شناسند و اطلاعات دقیق درباره هویت شناسنامه‌ای و محل اقامت‌شان دارند.

این اطلاعات همچنین آرایش عمومی دستگاه سرکوب را ترسیم می‌کند؛ به عنوان مثال نشان می‌دهد که علاوه بر نیروهای پایگاه‌های بسیج، کارمندان ادارات که عضو بسیج هستند نیز برای خاموش کردن اعتراضات در خیابان فراخوانده شده‌اند و با لباس شخصی در حال سرکوب مردم هستند.

برخی از کارخانه‌داران، معدن‌داران و صاحبان سرمایه‌، گروه دیگری هستند که مردم درباره همکاری‌شان با دستگاه سرکوب اطلاعات ارسال کرده‌اند.

تعدادی از مردم، اطلاعاتی از مدیران بیمارستان و پرسنل بیمارستان و اورژانس ارائه‌ کرده‌اند که با نیروهای سرکوب همکاری می‌کنند و زخمی‌ها را به آنان تحویل می‌دهند.

همچنین اسامی و مشخصات مدیران مدارسی که در سرکوب اعتراضات دانش‌آموزی و همینطور کارمندان حراست دانشگاه‌ها که دانشجویان معترض را مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند، از جمله اطلاعات رسیده‌است.

بخشی از اطلاعات نیز مربوط به مخبران دستگاه سرکوب است که تحت پوشش‌های مختلف از جمله مشاغلی مثل رستوران‌داری و نانوایی مردم را در زمان اعتراضات شناسایی می‌کنند.

عدالت برای ایران پس از طی روند راستی‌آزمایی اولیه برای آن دسته از مظنونانی که مدارک کافی برای متهم کردن‌شان وجود داشته باشد، احضاریه صادر، و اتهامات آنان را با ذکر خلاصه ادله اعلام می‌کند. این متهمان می‌توانند در صورتی که دفاعی دارند با تماس با ‌آی‌دی تلگرام @Iran4Justice ارایه کنند.

پرونده‌های متهمان به سرکوب پس از تکمیل برای پیگیری‌های حقوقی در خارج از ایران، و همچنین با امید به رسیدگی به جنایات در آینده‌ای نزدیک در داخل ایران مورد استفاده قرار خواهد گرفت.