دویچه وله: جلدنخست از مجموعه کتاب‌های “چهره جنایت” توسط سازمان “عدالت برای ایران” منتشر شد. در این کتاب پرونده‌های حقوقی ۱۰۰ ناقض حقوق بشر در ایران گردآوری شده است. در چهار جلد بعدی به بیش از ۴۰۰ ناقض دیگر حقوق بشر پرداخته می‌شود.

جلد نخست از مجموعه چهره جنایت شامل پرونده‌های حقوقی ۱۰۰ ناقض حقوق بشر توسط سازمان عدالت برای ایران منتشر شد

سازمان “عدالت برای ایران” هم‌زمان با چهلمین سالگرد تأسیس جمهوری اسلامی نخستین جلد از یک مجموعه پنج جلدی کتاب‌های چاپی زیر عنوان “چهره جنایت” را منتشر کرد.

این سازمان حقوق بشری دیروز دوشنبه ۱۲ فروردین (اول آوریل) در وبسایت خود نوشت که این مجموعه پنج جلدی پرونده‌های حقوقی ۵۰۰ نفر از ناقضان حقوق بشر در ایران را “برای پیگیری‌های حقوقی و پاسخگو کردن این افراد در حال حاضر و در آینده” گردآوری کرده است.

به گزارش عدالت برای ایران: «این پرونده‌ها شامل اطلاعات شخصی، فهرست مسئولیت‌ها و برخی از مهم‌ترین موارد نقض حقوق بشر که هر یک از این مقامات در آن دست داشته‌اند می‌شود. پرونده‌های مذکور، در طول نه سال گذشته، به مرور و عمدتا بر اساس شهادت قربانیان نقض حقوق بشر جمع‌آوری شده و در تمامی این سال‌ها تنها بخش‌هایی از آن به‌صورت آن‌لاین در دسترس بوده است.»

این سازمان مدافع حقوق بشر مستقر در لندن هدف این مجموعه کتاب پنج جلدی را “در اختیار قراردادن ابزاری برای فعالان حوزه دادخواهی برای پیگیری‌های حقوقی در حال حاضر و آینده” عنوان کرده که به همین دلیل نیز به گفته این سازمان “فقط شامل مقامات زنده می‌شود.”

از نظر سازمان عدالت برای ایران: «چهره جنایت اثبات می‌کند که چگونه بالاترین مقامات جمهوری اسلامی همواره در نقض جدی و شدید حقوق بشر مستقیما یا به واسطه مسئولیت خود بر عاملان و آمران زیردست خود دست داشته‌اند. این کتاب همچنین نشان می‌دهد که ناقضان حقوق بشر در ایران نه فقط در برابر اعمال خود پاسخگو نشده‌اند، بلکه اکثریت قریب به اتفاق آنها ترفیع یافته‌اند.»

در جلد اول مجموعه “چهره جنایت” پرونده “۱۰۰ ناقض حقوق بشر” در ایران از بلندپایه‌ترین مقام‌های جمهوری اسلامی همچون علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و حسن روحانی، ابراهیم رئیسی و صادق آملی لاریجانی، به ترتیب رئیس جمهوری، رئیس قوه قضائیه و رئیس پیشین دستگاه قضایی ایران، تا افرادی کمتر شناخته‌شده گردآوری شده است.

به گزارش عدالت برای ایران، از این ۱۰۰ تن تاکنون ۴۱ نفر به دلیل دست داشتن در نقض جدی حقوق بشر مشمول مجازات‌های بین‌المللی، از جمله ممنوعیت ورود به کشورهای اروپایی یا آمریکا و مسدود شدن دارایی‌های احتمالی خود در این کشورها شده‌اند.

به گزارش این سازمان حقوق بشری، این افراد از جمله در سرکوب اعتراض‌های مردمی، اعدام‌های دسته‌جمعی، قتل و شکنجه زندانیان سیاسی “به‌خصوص شکنجه جنسی”، سرکوب دگراندیشان، قتل‌های سیاسی، ترور مخالفان در خارج از ایران، صدور و اجرای احکام سنگسار، قطع اعضای بدن و اعدام کودکان و نوجوانان، نقض گسترده حقوق زنان، سرکوب اعتراض‌های قومی، نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی، بازداشت فعالان مدنی، صنفی، سیاسی و روزنامه‌نگاران، نقض حریم خصوصی کاربران اینترنت و مصادره گسترده اموال مخالفان جمهوری اسلامی دست داشته‌اند.

نسخه آنلاین مجموعه “چهره جنایت” که در ۹ سال گذشته جمع‌آوری شده، پیش از این به شکلی خلاصه در دسترس عموم بوده، اما اینک برای نخستین بار نسخه چاپی جلد نخست آن منتشر شده است.

سازمان غیر انتفاعی “عدالت برای ایران” که در سال ۱۳۸۹ خورشیدی بنیان‌گذاری شده، به گفته خود تمرکزش را «بر مساله مصونیت عاملان و آمران نقض حقوق بشر گذاشته است”. این سازمان خود را “تنها مجموعه حقوق بشری ایرانی” معرفی کرده است که “به جز جمع‌آوری اطلاعات و اسناد درباره قربانیان نقض فاحش حقوق بشر، اطلاعات مربوط به عاملین و آمرین، یعنی اشخاص یا نهادهایی که مرتکب این جرائم شده‌اند را هم جمع‌آوری و به طور مرتب به شکل آن‌لاین در “بانک اطلاعات ناقضان حقوق بشر” منتشر کرده است.”

شادی صدر وکیل ایرانی وشادی امین فعال حقوق بشر، از جمله موسسان این نهاد غیر دولتی هستند.

نسخه آن‌لاین این کتاب را می‌توانید از طریق این لینک و به طور رایگان تهیه کنید. محققان، روزنامه‌نگاران و فعالان حوزه دادخواهی در صورتی که تمایل به دریافت نسخه‌ای از این کتاب دارند لطفا با عدالت برای ایران با نشانی زیر تماس بگیرند:

info [at] justiceforiran.org