میرعلی حسینی، رادیو فردا: غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل کشور، برنده جایزه بین المللی «چماق» شد.

این جایزه از سوی سازمان ارتباط جهانی زنان به  محسنی اژه ای به عنوان بدترین قاضی سال تعلق گرفته و نتیجه رای دو هزار و ۸۰۰ نفر است که به این سازمان فرستاده شده است.

در روز ۱۳ مارس ۲۰۱۱ برابر با ۲۲ اسفندماه بود که در پی صدور رای دیوان عالی کشور درباره محدود ساختن حق طلاق برای زنان، «سازمان عدالت برای ایران» ، حجت الاسلام محسنی اژه ای، دادستان کل کشور را برای دریافت جایزه بین المللی «چماق» نامزد کرد.

غلامحسین محسنی اژه ای به طرح«محدود ساختن حق طلاق برای زنان» رای موافق داده بود.

به موجب این طرح که دیوان عالی کشور در مهر ۱۳۸۹ آن را صادر کرد، اگر زنی از خواسته های جنسی شوهرش اطاعت نکند و خانه او را ترک کند دیگر نمی تواند از حق طلاق استفاده کند.

شادی صدر ، وکیل و مدیر «سازمان عدالت برای ایران» که در مراسم تعیین بدترین قاضی سال در مادرید حضور داشت، بر اهمیت این جایزه تاکید می کند.

در وهله اول این جایزه از جهتی اهمیت دارد که آگاهی جامعه جهانی را نسبت به وضعیت زنان در ایران بالا می برد و یکبار دیگر در عرصه بین المللی در ایجاد اهرم های فشار رسانه ای و غیر دولتی و جامعه مدنی  برعلیه کسانی که ناقض حقوق بشر هستند، کمک می کند.

به نظر من اهمیت دیگری که این جایزه دارد این است که اگر چه الان بیش از ۳۰ سال است که ما در ایران بیش از آنچه که راجع به نقض حقوق بشر حرف زده باشیم ، راجع به نقض حقوق زنان حرف زده ایم، اما عاملان این بی عدالتی ها بر علیه زنان را معرفی نکرده ایم.

سیاست ما در سازمان «عدالت برای ایران» این است که این افرادی را که در صدور رای ناعادلانه و خلاف قانون دست داشته اند ، برایشان شرمندگی وسرافکندگی بین المللی به بار بیاوریم.

حالا چرا محسنی اژه ای؟

دلیلی که ما آیت الله محسنی اژه ای را کاندید قرار دادیم این بود که بر اساس مندرجات رسمی که در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی منتشر شده و در وب سایت این روزنامه هم قابل مشاهده است، برخی از محاکم معتقد بودند که زن در این شرایط حق طلاق دارد و برخی دیگر بر این باور بودند که زن در چنین شرایطی حق طلاق ندارد، بنابر این طبق قانون، دیوان عالی کشور باید رای وحدت رویه صادر کند تا همه محاکم از آن پس بر اساس آن رای وحدت رویه، عمل کنند.

آقای محسنی اژه ای به عنوان دادستان کل کشور، پیش از این که اساسا قضات وارد شور شده و توافقی در این زمینه حاصل شود، موافقت خودش را با این مقوله که زن از حق طلاق در این شرایط محروم شود، اعلام کرده اند.

به این دلیل بود که ما ایشان و اکثریت قضات هیات عمومی دیوان عالی کشور را کاندیدا کردیم. چون کل این مجموعه در صدور این رای ناعادلانه بر علیه زنان مداخله کرده بود و در عقب گرد نسبت به حقوق زنان نقش اساسی داشت.
این سومین سالی است که سازمان ارتباط جهانی زنان ، جایزه بین المللی چماق را به «ضد زن ترین» قاضی جهان اهداء می کند.

منبع:

http://www.radiofarda.com/content/f3_an_award_for_ejehi_negative_impact/24221427.html