دنیا نباید برای جنایتکاران علیه بشریت جایی امن باشد؛ محسن رضایی به لندن نخواهد آمد

عدالت برای ایران: با خبر شدیم محسن رضایی (سبزوار میرقائد)، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و تحت تعقیب پلیس بین الملل به خاطر مشارکت در جرائم عدیده از جمله تروریسم بین المللی، شنبه آینده، ششم اکتبر ۲۰۱۲ در لندن سخنرانی خواهد داشت. در پوستر این برنامه نیامده است که سخنرانی به صورت حضوری و یا آنلاین برگزار خواهد شد اما ما یقین داریم محسن رضایی با پرونده ای که در اینترپل دارد  امکان سفر به اروپا و یا امریکا را نخواهد داشت. در غیر این صورت ما اقدامات ممکن را برای جلوگیری از ورود او و لغو روادید وی و یا تحت تعقیب قرار دادن او در کشور مقصد انجام می دادیم.

محسن رضایی یکی از مقامات جمهوری اسلامی است که عدالت برای ایران نام و پرونده کامل او را به عنوان یکی از ناقضان حقوق بشر به نهادهای بین المللی ارائه داده است.(برای دیدن پرونده کامل محسن رضایی به این صفحه بروید.)

محسن رضایی، به عنوان مسئول اطلاعات سپاه پاسداران در دو سال اول تشکیل این سازمان و نیز فرمانده کل سپاه تا سال ۱۳۶۷، مسئولیت یکی از اصلی ترین نهادهای سرکوب مخالفان سیاسی جمهوری اسلامی در دهه ۶۰ را برعهده داشته است. اطلاعات سپاه پاسداران مسئول مستقیم دستگیری، شکنجه و اعدام هزاران زندانی سیاسی در این دهه است. محسن رضایی همچنین حداقل در یک مورد، مستقیما مسئول آزار و شکنجه جنسی یکی از زندانیان سیاسی زن بوده است. توبا کمانگر، ۴۸ ساله، زندانی سیاسی سابق، در حال حاضر مقیم آلمان، در شهادت خود چگونگی مشارکت محسن رضایی در امر آزار جنسی زندانیان زن را روشن کرده است. (برای دیدن نسخه ویدئویی این شهادت، به این لینک و برای خواندن متن کامل شهادت، به این صفحه رجوع کنید.)

محسن رضایی همچنین در حکم دادگاه مربوط به پرونده قتل فعالان سیاسی در رستوران میکونوس برلین، به عنوان یکی از اعضای ثابت کمیته ای که مسئولیت ترورهای مخالفان سیاسی در خارج از ایران را برعهده دارد معرفی شده است.

در عین حال، پلیس بین الملل، در مارس ۲۰۰۷ برای محسن رضایی به اتهام مشارکت در انفجار سال ۱۹۹۴مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس ارژانتین، حکم جلب صادر کرده است.

عدم امکان سفر به خارج از ایران برای محسن رضایی که طرفداران او را وادار به برگزاری جلسات آنلاین می کند نشان می دهد که تا چه حد تلاشهای گروههای حقوق بشری برای تنگ تر کردن فضای عمل ناقضان حقوق بشر، موثر است و نیز، به ما نشان می دهد بایستی تلاشمان را در جهت ایجاد پرونده های مشابه برای بقیه عاملین و آمرین نقض حقوق بشر در ایران افزایش دهیم.از این رو، عدالت برای ایران یک بار دیگر از تمامی اشخاص و سازمانهای مدافع حقوق بشر، زندانیان سیاسی سابق و همه کسان دیگری که قربانی نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر شده اند، می خواهد که همچنان برای شناسایی ناقضین حقوق بشر و پی گیری حقوقی ایشان به ما یاری رسانند. دنیا نباید برای جنایتکاران علیه بشریت، جایی امن باشد.

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram