کافی است! ما به قتل زنان پایان می دهیم!

11017410_1041272812554823_1041269425888495_10038_1525_b (1)

در پی قتل یک زن جوان به دلیل مقاومت در برابر متجاوز، فعالان حقوق زن در ترکیه دست به اعتراض خیابانی زدند. ازگان اصلان دختر بیست ساله ی دانشجو در شهر مرسین جمعه شب مورد حمله راننده‌ ی، اتوبوسی که در آن بود قرار گرفت. پس از آنکه راننده اتوبوس تمام مسافران اش را به مقصد رساند به قصد تجاوز به این دختر دانشجو مسیر خود را تغییر می دهد. ازگان که سعی کرده بود با اسپری فلفل از خودش دفاع کند در طی درگیری توسط راننده با ضربات متعدد چاقو به قتل می رسد و پس از آنکه راننده اتوبوس به کمک پدر و دوست اش جسد وی را سوزاندند آن را در بستر رودخانه شهر رها کردند.
این تظاهرات در آنکارا پایتخت ترکیه و استانبول بزرگترین شهر ترکیه و خود شهر مرسین رخ داد. اکثر تظاهر کنندگان زن بودند. یکی از شعار های شرکت کنندگان در این تظاهرات خیابانی این بود: کافی است. ما به قتل زنان پایان می دهیم.
مرگ دلخراش ازگان اصلان باعث خشم فعالان زن شده است. آنها معتقد هستند دولت رجب طیب اردوغان، برای حفظ امنیت زنان کاری انجام نداده است. خشونت علیه زنان در ترکیه آمار فزاینده ای داشته است. بسیاری از زنان ترک در طول زندگی شان مورد انواع خشونت قرار می گیرند. دولت عدالت و توسعه نیز بنظر نمی رسد گامی در جهت بهتر شدن وضعیت زنان برداشته باشد. یرعکس سخنان اردوغان در رابطه با زنان، بارها خشم فعالان حقوق زن را برانگیخته است. اردوغان که معتقد است هر زن ترک باید سه فرزند داشته باشد و حتی بهتر هست پنج فرزند داشته باشد. تنها، نقش زن را در خانواده می بیند. وی حتی نام وزارت زنان را نیز در دولت خود به وزارت خانواده تغییر داد. فعالان حقوق زن معتقدند عملکردهای اردوغان به خشونت علیه زنان دامن می زند. تنها در حالی‌که دو ماه از آغاز سال میلادی می گذرد، ۴۱ زن در ترکیه توسط مردان به قتل رسیده اند. قتل ۴ تن از این زنان پس از قتل ازگان اصلان رخ داد. در حال حاضر گروه “کشتار جنسیتی را متوقف می‌کنیم” مسئولیت سازماندهی و رهبری مبارزات علیه این جنایات را برعهده دارد.
متاسفانه وضعیت زنان در ایران حتی از کشور همسایه خود، ترکیه ناگوارتر است. قوانین ایران تجاوز در زندگی زناشویی را به رسمیت نمی شناسد که این خود باعث پنهان ماندن درصد بالایی از خشونت خانگی علیه زنان می شود. زنان روزانه به طور کلامی و رفتاری مورد انواع خشونت های جنسی قرار می گیرند. بر بدن خود حقی ندارند و نمی توانند برای سقط جنین و انتخاب نوع پوشش خود تصمیم بگیرند. همچنین وجود قوانین مربوط به ازدواج دختربچه ها، ازدواج مجدد و دیه و تقسیم ارث برای زنان، همگی خود عامل افزایش خشونت علیه زنان هستند. با اینکه درموارد متعدد زنان، به خشونت ها اعتراض کرده اند اما تغییری در قوانین و سیاستگذاری ها داده نشده است.
نسرین ستوده علت توقف اعتراض زنان به مسائل مدنی را سرکوب شدید دولت می داند. برای مثال به جریان اسید پاشی اصفهان اشاره می‌کند که چطور معترضان سرکوب و بازداشت شدند. وی اما در ادامه، این مسائل را دلیلی برای سکوت نمی داند و معتقد است ایستادگی مدنی وزنه واکنش دولت را تعیین می‌کند و آن را به عقب‌نشینی وادار می‌کند. وی رخ دادن یاس و دلسردی در راه رسیدن به خواسته های مدنی را در بین فعالان و همراهان آن‌ها امری طبیعی می داند و معتقد است زمانی‌که جامعه ای به ضرورت حرکت مدنی برسد به مشکلات ناشی از آن نیز غلبه می‌کند.
چگونه می توان با خشونت علیه زنان در جامعه ایران مبارزه کرد؟

برای دیدن ویدئو بر روی عکس کلیک کنید.

تظاهرات فعالان زن در ترکیه
خشونت علیه زنان 

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram