صدور حکم بازداشت بنیامین نتانیاهو در پی شکایت قربانیان حمله اسراییل به کشتی ماوی مرمره

10
در پی شکایت شهروندان اسپانیایی تبار کشتی حامل کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه که در سال ۲۰۱۰ هدف حمله اسراییل قرار گرفت٬ دادگاه ملی اسپانیا حکم دستگیری بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و شش نفر از مقامات بلند‌پایه این کشور را صادر کرد. براساس حکم صادره از سوی دادگاه این افراد در صورت ورود به خاک اسپانیا بازداشت خواهند شد.
در۳۱ ماه مِی ۲۰۱۰ نیروهای اسرائیلی‌ به کشتی ماوی مرمره حمله کردند. این کشتی حامل کمک‌های بشردوستانه موسوم به ناوگان آزادی، قصد داشت به منظور امدادرسانی به فلسطینی‌های ساکن نوار غزه، محاصره دولت اسرائیل بر این منطقه را بشکند. در این حمله ۹ فعال ترک‌تبار از جمله یک نوجوان امریکایی-ترکی کشته و حدود ۵۰ نفر زخمی شدند. یک فعال ترک تبار دیگر نیز که در این حمله‌ زخمی شده بود بعد از سپری کردن چهار سال در وضعیت کما جان باخت.

شهروندان اسپانیایی تبار ساکن کشتی ماوی مرمره، پس از این حادثه شکایت کیفری را به همراه مدافعان کشتی ماوی مرمره در اسپانیا ثبت کردند که منجر به آغاز بررسی‌ها در مورد این پرونده و صدور حکم بازداشت ۷ تن از مقامات اسرائیلی منجر شد. دولت اسرائیل برای جلوگیری از پیش روی پرونده در اسپانیا تلاش‌های زیادی انجام داد. از جمله تغییرات قانونی‌ای که در مورد صلاحیت جهانی دادگاه اسپانیا، با فشار سیاسی بر اسپانیا انجام داد. با وجود تمام این فشار‌ها، مدافعان کشتی ماوی مرمره و خانواده‌های کشته شدگان بر حق خود پافشاری کردند و موفق شدند حکم بازداشت عاملان این حمله را دریافت کنند. ادامه این پرونده منوط به حضور مته‌مان در دادگاه عالی اسپانیا می‌باشد.
http://goo.gl/eOS4AK

 

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram