بازدید دیوان کیفری بین‌المللی از اسرائیل برای بررسی نقش این کشور در جنایات جنگی درگیری‌های غزه

14390924_1434272649921502_2652178552310414553_n

هیأتی از سوی دیوان کیفری بین المللی (ICC) در لاهه با سفر به اسرائیل، امکان محاکمه این کشور در دادگاه جنایات جنگی را در رابطه با جنگ غزه در سال ۲۰۱۴ بررسی خواهد کرد.

در این جنگ ۵۱ روزه، بیش از ۲۲۰۰ فلسطینی، از جمله ۴۹۰ کودک ۶۴ سرباز اسرائیلی و شش شهروند غیرنظامی این کشور از جمله یک پسر ۴ ساله کشته شدند.

دیوان کیفری بین‌المللی، تحقیقات مقدماتی در این باره را ماه می جاری، پس از عضویت تشکیلات خودگردان فلسطین در این دیوان و بنا بر درخواست فلسطینی‌ها آغاز کرد. تشکیلات خودگردان فلسطین، شواهد مربوط به درگیری‌های ۲۰۱۴ و همچنین برخورد‌های خشونت‌آمیز اخیر اسرائیل را ثبت کرده است. اسناد مربوط به آپارتاید، ساخت شهرک‌های غیرقانونی در کرانه باختری وشرق بیت‌المقدس و جنایت جنگی انجام شده از دیگر موارد ثبت شده‌ای است که به دیوان کیفری بین‌المللی ارایه خواهد شد.

اجازه دادن به بازرسان دیوان کیفری بین‌المللی یک اقدام بی‌سابقه از سوی اسرائیل است و پیش از این درخواست‌های هیات سازمان ملل برای ورود به غزه در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ رد شده بود.

دیوان کیفری بین‌المللی طی این دیدار فقط یک پرونده بازپرسی برای تحقیق درباره تمایل یا توانایی اسرائیل انجام تحقیقات موثر در این زمینه را، باز خواهد کرد و این موضوع ممکن است سال‌ها به طول انجامد. وزارت امور خارجه اسرائیل می‌گوید اجازه این دیدار برای اثبات این است که “ما چیزی برای پنهان کردن نداریم”. او همچنین اضافه کرده است که دادگاه لاهه هیچ صلاحیت و قدرتی برای انجام تحقیقات در خاک اسرائیل ندارد.

بیشتر بخوانید:

http://ind.pn/2bO8OD1

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram