اعتراض یک سازمان حقوق بشر منطقه‌ای به مصونیت عاملان جنایت علیه مدافعان حقوق بشر

5
هم‌زمان با «روز جهانی پایان بخشیدن به مصونیت از مجازات برای جرائم علیه روزنامه‌نگاران»، مرکز«حقوق بشر خلیج» خواستار انجام تحقیقات کامل در رابطه با حملات به مدافعان حقوق بشر به‌ویژه روزنامه‌نگاران و فعالان آنلاین در کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی، سوریه، بحرین، امارات متحده عربی٬ عمان و عراق شد.
خالد ابراهیم٬ مدیر مرکز حقوق بشر خلیج می‌گوید: «مدافعان حقوق بشر زیادی، از جمله وکلا، روزنامه‌نگاران و فعالان آنلاین، دزدیده شده‌اند، به آن‌ها حمله شده و یا کشته شده‌اند و عاملان این جنایات همچنان در منطقه مصون از مجازات هستند. ما خواهان رسیدگی به حملات علیه مدافعان حقوق بشرهستیم و از دولت‌های‌ منطقه می‌خواهیم تا مطمئن شوند که صدای منتقدان با خشونت خاموش نمی‌شود.»
براساس گزارش یونسکو٬ کشور عراق از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ با ۱۱۶ قتل به عنوان خطرناک‌ترین کشور جهان برای خبرنگاران در نظر گرفته شد. سوریه نیز با حداقل ۶۰ خبرنگار کشته شده تاکنون یکی از خطرناک‌ترین مکان‌ها شناخته شده است. از سال ۲۰۰۶ تاکنون ۷۰۰ خبرنگار به دلایل مرتبط با شغل خود در سرتاسر جهان کشته شده‌اند و تنها در کمتر از ۱۰ درصد این پرونده‌ها عاملان این کشتار به مجازات رسیده‌اند.
از زمان قتل عام ۳۲ خبرنگار در فیلیپین دردوم نوامبر ۲۰۰۹ این روز با عنوان «روز جهانی پایان بخشیدن به مصونیت از مجازات برای جرائم علیه روزنامه نگاران» نام‌گذاری شده است.

بیشتر بخوانید: http://goo.gl/JlonD2

 

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram

کلیدواژه ها: ,