شادی صدر: پیگیری پرونده به قتل رساندن محمد ثلاث نباید با مرگش خاتمه یابد

اتاق خبر: شادی صدر در گفت‌وگو با اتاق خبر شبکه من و تو به بررسی ابعاد و روند ناروشن پرونده محمد ثلاث می‌پردازد. محمد ثلاث، درویش گنابادی است که به اتهام قتل سه مامور نیروی انتظامی به سه بار قصاص محکوم شد و سحرگاه امروز اعدام شد.

 شادی صدر در این باره می‌گوید: «این پرونده از ابتدا هیچ شباهتی به پرونده عادی قتل نداشت. یعنی کل روند بازداشت آقای ثلاث تا صدور حکم اولیه و بعد تجدید نظرخواهی و فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور و بعد قطعی شدن حکم حدود چهل روز طول کشید. در حالی که در پرونده‌های عادی این روند ۲ یا ۳ سال طول می‌کشه و طبیعتا اجرای حکم هم با همین عجله انجام شده. و من فکر می‌کنم یک دلیل بسیار مهم آن این است که مقامات حکومتی نگران بالا گرفتن فشارهای بین‌المللی در مورد این پرونده بودند و این که این فشارها به حدی برسه که مجبور بشوند تن بدهند به درخواست اعاده دادرسی و بررسی مجدد پرونده و به این دلیل خواستند که هر چه زودتر در واقع با قتل ایشون صورت مسئله را پاک کنند. بدن و پیکر ایشان مدرک جرم بوده. به دلیل اینکه ایشان بارها و بارها در روزهای اخیر و هفته‌های اخیر اعلام کرده بودند که تحت شدیدترین شکنجه‌ها بوده‌اند. شکنجه‌هایی که به ایشان وارد شده بود به حدی شدید بوده که نمی‌توانسته آثارش در عرض دو سه ماه از میان رفته باشه. بنابراین هر نوع معاینه مستقل پزشکی قانونی می‌تونسته این رو تایید کنه که این شکنجه‌ها انجام شده و همین‌طور که گفتم در واقع تدفین ایشان به منظور پنهان کردن آثار جرم و حقیقت شکنجه‌ای بوده که به ایشون رفته است.

«من فکر می‌کنم برای اینکه حقیقت این پرونده را بتوانیم از میان همه این اطلاعات ضد و نقیضی که به خصوص از طرف رسانه‌ها و مقامات حکومتی به ما داده می‌شود پیدا بکنیم لازم است که روی نکاتی دست بگذاریم و تمرکز کنیم که راجع به آن صحبتی نمی‌شه و در واقع از ما پنهان نگه داشته می‌شه. یکی از مهم‌ترین نکات، جواب به این سوال است که آیا اساسا آقای محمد ثلاث در صحنه جرم بوده یا نه. من خودم در روز ۳۰ بهمن به طور زنده از طریق توییتر وقایع و اعتراضات دراویش را دنبال می‌کردم. همان‌طور که می‌دانید دراویش روزها بود که در خیابان گلستان هفتم پاسداران تجمع داشتند و اون طوری که امروز ما می‌دانیم آقای ثلاث راننده یک اتوبوسی بوده که دراویش برای اسنکان‌شان و کسانی که از شهرستان می‌آمدند اختصاص داده بودند. آن اتوبوس خاصی که آقای ثلاث راننده آن بوده شیشه‌هایش رنگی شده بود و بدنه‌اش رنگی بوده و نقاشی شده بوده است. آن اتوبوسی که ما از فیلمی که از صحنه جرم موجود است می‌بینیم شیشه‌هایش رنگی نیست و اساسا خیلی تفاوت دارد از نظر شکل با اتوبوسی که آقای ثلاث راننده‌اش بوده. در عین حال اخبار مربوط به بازداشت آقای ثلاث و همین‌طور ضرب و شتم شدید ایشان در هنگام بازداشت به شکلی است که در اخباری که در آن روز منعکس می‌شد می‌گفتند محمد ثلاث را گرفتند و «قیمه قیمه»‌اش کردند و بردند. یعنی جلوی چشم خیلی‌ها این آدم شکنجه شده و مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و برده شده است به داخل کلانتری. این خبرها چند ساعت قبل از اساسا اولین خبر حادثه اتوبوس منتشر می‌شود. بنابراین سوال اصلی در این پرونده که اساسا نه دادگاه اولیه به آن پرداخته و جواب داده نه دیوان عالی کشور و نه هیچ کدام از مقامات قضایی این است که آیا اساسا محمد ثلاث در صحنه جرم بوده یا آن‌طور که خودش می‌گوید در زمان وقوع این حادثه در بازداشت و در کلانتری تحت شکنجه و اساسا بیهوش بوده؟ به نظر من این سوال مهمی است و متاسفانه با رد دادخواست وکلا برای اعاده دادرسی و این‌ که نخواستند این پرونده را دوباره باز کنند و تحقیق درستی انجام بدهند به نظر می‌رسد این حقیقت را می‌خواستند پنهان نگه دارند که محمد ثلاث اساسا در آن ساعتی که این حادثه اتفاق افتاده در خیابان گلستان هفتم نبوده بلکه در بازداشت نیروی انتظامی بوده است. با توجه به آن چیزی که از اوراق پرونده و اسناد خوانده‌ایم ما نمی‌توانیم بگوییم که محمد ثلاث اعدام شد. ما باید بگوییم که محمد ثلاث به قتل رسیده. به نظر من پیگیری پرونده به قتل رسیدن محمد ثلاث بسیار مهم است و نباید با تمام شدن و خاتمه یافتن جان او به پایان برسد. همین‌طور پیگیری پرونده دراویش.»

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram