ازدواج ۱۱۴ دختر زیر ۱۵ سال در شهرستان اهر

عدالت برای ایران-١۵ اردیبهشت ١٣۹۵: به گفته رئیس اداره ثبت احوال شهرستان اهر، سال گذشته، ازدواج ١١۴ دختر زیر ١۵ سال در این شهرستان ثبت شده است.

Untitled-1428
ابراهیم نیک‌نظر، روز سه شنبه ١۴ اردیبهشت، در گفتوگو با خبرگزاری تسنیم در مورد میانگین سنی ازدواج‌های ثبت شده در این شهرستان گفت: « اگر ازنظر میانگین سنی حساب کنیم ٢۸ سال برای مردان و ٢٣ سال برای زنان در اهر است و ازنظر محل سکونت، ١١۶٢ مورد واقعه شهری و ۴۷۴ مورد واقعه روستایی در امر ازدواج ثبت کرده‌ایم.»
در بهمن‌ماه سال ١٣۹۴ نیز، ۱۰۰ دانش‌آموز دبیرستانی در استان هرمزگان در یک جشن عمومی از سوی اداره اموزش و پرورش پای سفره عقد نشانده شدند.
سال گذشته، شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده از آمار «نگران‌کننده» ازدواج دختران زیر سن قانونی در ایران خبر داد و گفته بود: «حتی شاهد ازدواج دختران کمتر از ۱۰ سال نیز بوده‌ایم.»
کمیته حقوق کودک سازمان ملل، در آخرین جلسه سالیانه خود، ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت دختربچه‌هایی که ازدواج کرده و به دلیل قوانین ایران ناگزیر به تمکین از خواسته‌های جنسی شوهران خود و به همین دلیل، قربانی خشونت جنسی و تجاوز در بستر زناشویی هستند، خواستار آن شده که خانواده و مردانی که باعث این خشونت‌ها هستند، پاسخگو شوند و عدالت در حق‌شان اجرا شود. این نهاد همچنین خواستار لغو قانونی شده که با صدور اجازه ازدواج پدر با فرزند خوانده، راه را برای آزار جنسی فرزندخواندگان باز می‌کند.
عدالت برای ایران پیش از این با ارائه گزارش “محجبه و مزدوج: قوانین حجاب اجباری و ازدواج دختربچه‌ها در جمهوری اسلامی ایران” درباره تعداد رو به افزایش ازدواج دختربچه‌ها براساس آمارهای رسمی و همین‌طور نقض حقوق دختران به دلیل مقررات مربوط به حجاب اجباری، اطلاعات مفصلی به کمیته حقوق کودک داده بود.

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram