تحریم بین‌المللی صداوسیما، تنها راه پاسخگو کردن مسئولان پخش اعترافات اجباری

اتاق خبر: شادی صدر در گفت‌وگو با اتاق خبر شبکه من‌و‌تو در باره ابعاد حقوقی پرونده مائده هژبری و پخش اعترافات اجباری او از صدا‌وسیما می‌گوید: «طبق قوانین ایران دادستان یا مدعی‌العموم می‌تواند به موضوع پخش اعترافات مائده هژبرى ورود کند و درخواست تحقیقات قضایی بدهد. اما نباید یادمان برود که دادستان‌ تهران، عباس جعفری دولت‌آبادی، از ناقضان حقوق بشر است و به عنوان کسی ‌که در نقض شدید حقوق بشر دست داشته‌است از طرف اتحادیه اروپا مورد تحریم‌ قرار گرفته‌ است. چطور می‌توانیم از دولت‌آبادی انتظار داشته باشیم که موارد نقض حقوق بشر را درست و مستقل پیگیری کند و به جایی برساند. در چنین شرایطی نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که تحقیقی مستقل انجام شود تا مشخص کند وقتی که این اعترافات تلویزیونی از مائده گرفته شده‌، تحت نظر کدام یک از مقامات قضایی بوده‌ است.

«بر اساس رای دادگاه اروپایی که علیه پرس‌تی‌وی که بخشی از صدا وسیمای جمهوری‌ اسلامی است صادر شد، تهیه و تولید و پخش اعترافات اجباری مصداق شکنجه و نقض حریم خصوصی است و هر کسی‌ که در این روند دخالتی داشته‌ است، چه بازجو‌های اطلاعات، نیروی انتظامی یا اطلاعات سپاه و چه هر نهاد قضایی یا دادستانی… و چه خبرنگاری که این گزارش را تهیه کرده تا مسئولان بالاتر که این برنامه را پخش کردند، همه‌ این افراد به عنوان ناقض حقوق بشر باید پاسخ‌گو باشند.

«حالا که بحث تحریم بین‌المللی صداوسیما به خاطر موارد نقض حقوق بشر خیلی مطرح است، باید پرونده‌ مائده را نه به‌ عنوان یک مثال یا تنها مثال، بلکه به‌ عنوان آخرین مثال از سلسله‌ بی‌پایان اعترافات اجباری که همراه با شکنجه و نقض حریم خصوصی و نقض حقوق اولیه افراد اخذ و پخش شده‌ است، مطرح بکنیم تا صدا و سیمای جمهوری اسلامی به عنوان ناقض حقوق بشر مورد تحریم‌های بین‌المللی قرار بگیرد. اگر این اتفاق بیفتد، مانع جدی برای صدا سیما در عرصه بین‌المللی ایجاد می‌شود و همین‌طور باعث می‌شود کسانی که در این عرصه دخالتی داشته‌اند، پاسخ‌گو شوند و این اتفاقات دیگر برای مائده و دیگران رخ ندهد.»

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram