شادی صدر: در قوانین ایران اساسا هیچ نوع شناختی از جرایمی چون تجاوز به کودکان وجود ندارد

اتاق خبر: هفته گذشته گزارشاتی مبنی بر آزار جنسی تعدادی از دانش‌آموزان دبیرستانی در تهران از سوی یکی از مسئولان این مدرسه منتشر شد. پس از آن ناصر کوهستانی، مدیر آموزش‌ و پرورش منطقه ۲ شهر تهران با تایید این گزارشات، در مصاحبه‌ای گفت: «تا این مرحله بر مبنای تحقیقاتی که روی آن تعداد از دانش‌آموزان معترض انجام داده‌ایم، هیچ‌گونه تعرض و تجاوزی صورت نگرفته است. همانطور که اولیا گفته‌اند واقعا این‌طور نبوده، اما بهتر است مراجع قضایی به طور رسمی اعلام کنند تا فضا چندحرفی نشود.»

یکی از اولیای این دانش‌آموزان در گفت‌وگویی با خبرآنلاین در این‌ باره گفته‌ است: «پسر من از چند ماه پیش پرخاشگر و به شدت عصبی شده بود و حتی ما تصور می‌کردیم او دچار بیماری شده است. او را پیش پزشک بردیم و روند درمان برای پرخاشگری او ادامه یافت تا اینکه پسرم گفت در مدرسه چه بلایی به سرش آمده است.»

شادی صدر در باره این اتفاق می‌گوید: «در قوانین ایران، اساسا هیچ نوع شناختی از جرایمی چون تجاوز به کودکان، تاثیراتی که روی قربانی می‌گذارند و این‌که اصلا چطور باید راجع به این موضوعات تحقیق شود، وجود ندارد. در اظهاراتی که مسئولان آموزش و پرورش داشتند، گفته‌اند که اصلا تجاوز و تعرضی صورت نگرفته‌ است؛ مسئله اول این است که یک مقام غیر قضایی، راجع به پرونده‌ای که در قوه قضاییه در حال تحقیق است، اظهار نظر کرده‌ است. در هیچ جای دنیا یک مقام اجرایی حق اظهار نظر در مورد پرونده‌ای که در حال تحقیق است را ندارد. مسئله دوم اینکه، این مقام آموزش و پروش گفته که هیچ تجاوز و تعرضی صورت نگرفته‌ است! از نظر حقوقی، و نه براساس قوانین در ایران که هیچ تعریفی وجود ندارد، هر نوع رابطه‌ای با کودکان زیر ۱۸ سال، توسط فردی که در مقام قدرت است حتی اگر منجر به لمس نشود، چون این رابطه ویژگی جنسی داشته، این رابطه یک رابطه مبتنی بر تجاوز است؛ تجاوز به حریم کودک و تجاوز بر تمامیت جسمانی و روانی او است.»

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram