شادی صدر: منافع اقتصادی و سیاسی جناح اصلاح‌طلب و اصول‌گرا آن‌قدر درهم تنیده است که حاضر نیستند به تغییرات اساسی تن بدهند

بی‌بی‌سی: در برنامه صفحه دو، شادی صدر، مدیر عدالت برای ایران، در باره نشست رهبر جمهوری اسلامی با دانشجویان و صحبت‌ها و انتقاد‌های مطرح‌شده در این نشست می‌گوید: «باید بر “رهبر جمهوری اسلامی ایران” تاکید شود چون وقتی می‌گوییم “رهبر ایران” یعنی در یک روند دموکراتیک و انتخابی رهبر انتخاب شده است. و تاکید من بر این واژه دقیقا به همین دلیل است که فکر می‌کنم چنین اتفاقی که در این دیدار افتاده درست منعکس‌کننده آن ساختاری است که ما داریم راجع به آن صحبت می‌کنیم که من اسمش را دموکراسی گلخانه‌ای می‌گذارم. یعنی ما یک صحنه‌ای را می‌بینیم که یک زنی بدون چادر، حجابی که ما می‌دانیم برای ورود به بیت رهبری لازم و ضروری بوده، می‌آید و تندترین انتقادها را مطرح می‌کند. و به نظر می ‌رسد که این صحنه چیده شده برای اینکه به مای بیننده این رو القا کنه که نوعی از آزادی بیان در صریح‌ترین حد ممکنش وجود داره و با بالاترین مقام این کشور می‌تونه کسی این جوری حرف بزنه و بعد بلافاصله ما عکس‌العملی که از رهبر جمهوری اسلامی می‌بینیم این است که می‌گوید من با احساس این شخص همدردی می‌کنم یا می‌فهمم احساسش رو اما صحبت‌هایش را قبول ندارم یعنی بلافاصله با تمام انتقاد‌ها در یک جمله تعیین تکلیف می‌شه. و من فکر می‌کنم این یک نمایش تبلیغاتی بوده است.»

شادی صدر در ادامه می‌گوید: «… مردم جونشون به لبشون اومده از اینکه انقدر براشون کم بخوان… اینکه این همه جناح اصلاح‌طلب برای مردم ایران کم می‌خواد، انقدر به ناچیز راضیه و با چیزهایی کمی که در زندگی واقعی مردم هیچ معنی‌ واقعی ندارند راضی میشه و فکر می‌کنه براساس اون می‌تونه یک دموکراسی بسازه. این درست چیزی است که به نظر من به خصوص بعد از اعتراضات دی‌ماه مردم نسبت به آن توهم‌زدایی شدند. یک موقعی این توهم را داشتند که این‌ها قدم‌هایی است برای تغییر، امروز تغییر اساسی، بنیادی و معنادار می‌خواهند…..برای مطرح کردن انتقاداتی کمتر در بیرون از این جلسه، افرادی زندانی شده‌اند. همه کسانی که به خیابان آمدند و گلوله خوردند، در داخل ایران بوده‌اند و تغییر اساسی می‌خواستند. جناح اصلاح‌طلب و جناح اصول‌گرا هر دو ممکن است با هم اختلافاتی داشته باشند ولی وقتی پای تغییرات اساسی وسط می‌آید، منافع اقتصادی و سیاسی آن‌ها، آن‌قدر درهم تنیده و گره خورده‌ است که حاضر نیستند به تغییرات اساسی تن بدهند و به مطالبات مردم پاسخ بدهند. به این دلیل است که راهی جز براندازی جمهوری اسلامی باقی نمی‌ماند. چون این دو جناح هیچ آلترناتیو بهتر، قابل‌ قبول‌تر و منطقی‌تری برای مردمی که به خیابان‌ها آمدند ندارند.»

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram