بازداشت، بازجویی و اخراج از کشور، مجازات فرزند یکی از قربانیان کشتارهای ۱۹۶۵ در اندونزی

12294893_1204592389556197_2856852199780648033_n

تام ایجاس ۷۷ ساله که اکتبر سال جاری برای رفتن به محل دفن مادر و پدرش٬ از قربانیان کشتارهای ۱۹۶۵ در اندونزی٬ به این کشور سفر کرده بود٬ پس از بازداشت و بازجویی٬ از اندونزی اخراج شد.
تام که به همراه گروهی از افراد فامیل و آشنایانش که اکثرا مسن بودند به اندونزی رفته بود٬ می‌خواست در زمینی واقع در یک دهکده‌ای که گمان می‌رود محل دفن احتمالی برخی قربانیان از مادر و پدرش در آنجا دفن بود٬ دعا بخواند. پس از آنکه صاحب زمین و رئیس روستا به آنها اجازه دعا خواندن را نداد٬ مردانی که تصور می‌شود ماموران اطلاعات اندونزی بودند آنها را با خشونت از منطقه دور کردند. در حالی که تام و همراهانش قصد لغو سفرشان را داشتند پلیس اندونزی تمام آنها از جمله زنی ۸۱ ساله از همراهان‌شان را بازداشت کرد. تمامی این افراد از چهار بعدازظهر تا پنج صبح روز بازجویی شده و با برخوردهای خشونت‌امیز و تحقیرآمیز مورد آزار و اذیت قرار گرفتند.
با وجود اینکه این افراد هیچ قانونی را زیرپا نگذاشته بودند ٬‌پلیس مدعی بود که آنها در حال تهیه یک مستند از اتفاقات رخ داده در آن منطقه بودند. پس از بازجویی‌های طولانی شبانه، سرانجام بازداشت‌شدگان آزاد شدند اما از ایجاس که شهروند سوئد نیز بود خواسته شد تا روز بعد برای بازجویی با مامور مهاجرت بازگردد. پس از یک روز بازجویی و انتظاری چند روزه، سرانجام تام ایجاس بدون اینکه موفق شود برای بار آخر از قبر مادر و پدرش دیدار کند٬از اندونزی اخراج شد و به او اطلاع داده شد که در لیست سیاه اداره مهاجرت قرار گرفته است. با وجود سپری شدن ۱۷ سال از سقوط دیکتاتوری سوهارتو، هیچ نشانه ای از اصلاحات در پلیس در فرآیندهای مربوط به بازداشت و تحقیقات دیده نمی شود.
پس از کودتای نافرجام در اکتبر ۱۹۶۵ از سوی گروهی از افسران ناراضی٬ ژنرال سوهارتو٬ فرماندهی ارتش اندونزی را برعهده گرفت و حزب کمونیست این کشور را به سبب دست داشتن در کودتا مقصر دانست. سوهارتو که پس از کودتا به مدت ۳۱ سال تحت عنوان رئیس‌جمهور برسر قدرت بود، طی کمتر از یک سال و با حمایت سیا و برخی از دولت‌های دیگر غربی، پس از کودتای ۱۹۶۵ صدهاهزاران تن از مخالفان را به بهانه “کمونیست بودن” در خیابان‌ها، مزارع و زندان‌‌ها کشت و علاوه بر آن هزاران نفر نیز به اردوگاه‌های کار اجباری فرستاده شدند٬‌ بی‌خانمان یا ناپدید شدند و یا مورد شکنجه و تجاوز قرار گرفتند.
https://goo.gl/8Y3ZMX
۵۰ سال پس از قتل عام بیش از ۵۰۰ هزار نفر،‌ دادگاه مردمی اندونزی برگزار می‌شود:
http://goo.gl/MxC3hE

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram

کلیدواژه ها: ,